Idee montura feeder DA/NU

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Mesaj de ticairlandezu » 14 Iul 2011, 19:48

Payti,are dreptate aici...si eu pescuiesc la crap(1-4kg) in anumite conditii cu carlig de 22...e drept ca la rube. dar tot de 22 ramane :wink:
Uite carligul...
http://www.tedcarter.co.uk/product.php? ... oks-P-1625

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 14 Iul 2011, 20:13

multumesc baieti pt raspunsurile (rapide :wink: ) date.

ce trebuie sa intelegeti voi foarte bine inainte de a ma acuza de ceva este faptul ca pt mine pescuitul cu feeder este ceva foarte nou, deabia am cateva partide la numar si este un pescuit pe care il fac total aleatoriu si extrem de rar.
sunt pescar de spinning, sau cel putin asa imi place mie sa cred, insa datorita unor conjuncturi de vreme ajung ca de cateva ori pe an sa practic si acest stil de pescuit.
de cele mai multe ori cu rezultate mai mult decat multumitoare pentru mine cu toate ca nu ma prea intereseaza pestele,
dar daca tot ajung sa practic acest stil de pescuit unde iata ca ma mai lovesc cateodata de ciudatenii, vreau macar sa ajung sa inteleg ce se intampla si unde gresesc.
problema este ca nu ma multumesc cu raspunsuri de genul
"pune carligulX si firul Z ca asa trebuie si sigur o sa prinzi"
tica,
multumesc inca odata pt sprijinul "neconditionat" si nu trebuie sa te sperii, sunt eu mai capos din fire dar daca vi cu argumente logice in discutie, nu sunt chiar atat de tampit incat sa nu le iau in seama :wink:
stiu ca abordarea mea la acest stil de pescuit este foarte grosolana in comparatie cu "standardele" pescarilor cu state vechi in acest stil, insa asa cum spuneam mai sus, deocamdata nu am de gand sa trec total la acest stil (poate cand o sa ajung pasulsibasina sa nu mai pot merge la spin :D )

p.s. promit ca la urmatoarea partida (cine stie cand o sa fie asta) unul din pikere sa fie armat cu carlig de 14 kamasan wide gape si struna de 0.14 (asta ca sa fie tot cu 14 la final :lol: )

tanase_raduus
junior
junior
Mesaje: 38
Membru din: 03 Iul 2011, 23:51
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de tanase_raduus » 14 Iul 2011, 20:39

Cred ca pentru a vedea si aprecia aceste mici fineturi de care Tica iti spune trebuie sa faci un lucru, si anume, sa mergi cu cineva care pescuieste la feeder de ceva timp si care tine cont de aceste amununte si sa vezi care e randamentul in plus pe care el il are fata de tine (pescuind in aceeasi zona si aceesi nada) si la sfarsit sa trageti concluzii impreuna.
Si eu am inceput la fel dar am vazut repede diferentele si avantajele finetei. Injura-ma dar e cat se poate de adevarat.

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Mesaj de ticairlandezu » 14 Iul 2011, 21:16

Adi,eu iti garantez ca nimeni din spatele unui calculator nu va putea sa-ti dea rezolvarea pe tava,decat daca ghiceste din prima,ceea ce-i foarte greu..Toti scapam pesti,dar tocmai aici intervine abilitatea fiecaruia de a se adapta,modela ,de a schimba pe loc cate ceva, pana la rezolvarea mai mult sau mai putin a problemei,astfel ca la sfarsitul zilei sa aibe cum spunea N.Iorga..."multamita lucrului bine facut" si/sau satisfactia unei partide placute de pescuit.
Ansamblul de componente care participa la asa zisul "pescuitul la feeder",trebuie disecat in parte,pe module,oricare din aceste module fiind mai mult sau mai putin raspunzator pentru "problema ta".Care ar fi aceste module : 1.Pescarul( abilitatile sale) 2. Mulineta 3. Batul(si lungimea sa) 4. Varfurile(alegerea corecta) 5. Firul principal(transportator cum il mai numesc eu) 6. Montura(alegerea corecta) 7. Cosuletul(alegera corecta) 8. Struna(lungime si grosime) 9. Carligul. 10. Nada.
Deci realizezi ca unul sau mai multe!!! din aceste module ,este dereglat la instalatia ta ,ceea ce duce la problema mentionata.Sper ca nu punctul 1 :lol: :lol: ca am pus-o :lol: :lol: .Revin mai tarziu ,acum am ceva de facut :oops:

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Mesaj de ticairlandezu » 14 Iul 2011, 22:34

adiwolf scrie:@ tica,

am pescuit cu kamasan B561 nr.12 si......tot am avut rateuri, consider ca nr.14 este prea mic pentru pesti de 0.5kg in sus (este o parere personala si extrem de greu de schimbat)
spui ca struna sa fie lunga de minim 60cm, iar colegul payti pluseaza spre un metru si chiar mai mult :shock:
puteti argumenta domnilor ce legatura are lungimea forfacului cu pierderea pestilor in drill dupa intepare?? :?:
Esti sigur ca e B561 !!!....eu cred ca ai vrut sa scri B651 :wink: ...verifica pe plic.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 15 Iul 2011, 22:57

da tica, ai dreptate, probabil ca m-am grabit si nu am retinut cum trebuie.
este vorba de B 651 si astazi am mai luat B511 + B983 dar marimea 14 :D

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Mesaj de ticairlandezu » 20 Iul 2011, 09:16

B 511 foarte buna alegerea,recomand sa-ti cumperi si fratii mai mici si mai mari de 12 si 16,sa fie acolo. Eventual, poti da inapoi B 983, cu care n-ai ce face, la schimb cu B511.B 651 -carlig cu dedicatie crap ,daca nu ai intentia de a pescui pe vreo crescatorie, la crap mare...renunta si la asta.
Si ultima recomandare...comanda la magazinul care aduce carlige Kamasan si seria B 560 de 12,14,16 ...ai sa-mi multumesti toata viata :wink: :lol: :lol:

Avatar utilizator
philiphito
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 30 Noi 2009, 11:06
Localitate: in sula R

Mesaj de philiphito » 20 Iul 2011, 09:44

tica da QM1-place la tine ??

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Mesaj de ticairlandezu » 20 Iul 2011, 11:18

Pentru mine este interesant si atat.Pana ajunge la faima lui B911 sau PR 36,adica sa treaca testul "publicului larg",ramane doar... un garlig :wink:

Avatar utilizator
philiphito
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 30 Noi 2009, 11:06
Localitate: in sula R

Mesaj de philiphito » 20 Iul 2011, 20:54

Bine ca ai amintit de 911!!De unde le iei monseur??eu mai am ceva dar toate gata legate!!

Scrie răspuns