Galeria foto

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Galeria foto

Mesaj de Florin M » 07 Iun 2005, 16:37

Din cand in cand apar in galeria foto poze care te fac sa te intrebi daca nu cumva pestii respectivi au fost prinsi cu scule nepermise sau daca nu cumva au fost prinsi in prohibitie.
Mai demult a fost cazul domnului pescar Calone cu pastravi ... a mai avut si o poza cu doi somni mari despre care nu a precizat cu ce "scule" au fost prinsi .... iar acum au aparut niste cleni burtosi, plini de icre, poza a domnului Robiti.
Am propunerea ca in galerie sa se precizeze din start ziua si sculele cu care au fost capturati pestii ... eventual raul sau balta..
Ar fi bine daca ar fi si posibilitatea de adaugare de comentarii din partea tuturor asupra pozelor.

Cu respect!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Galeria foto

Mesaj de paul » 07 Iun 2005, 17:46

Salut si bine ai venit pe forum!
Florin M scrie:Ar fi bine daca ar fi si posibilitatea de adaugare de comentarii din partea tuturor asupra pozelor.
Cu asta sunt de acord cu tine... ar fi frumos sa se poata adauga cate un comentariu la poze.
Dar... daca este postat un peste care este prins in prohibitie, pe o balta privata, cu taxa, atunci nu stiu de ce nu as pastra acel peste si nu i-as face chiar poza.
Cat despre clenii "la kil" chiar daca nu au icre, ei tot burtosi par..

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 07 Iun 2005, 17:52

Eu balta privata cu clean inca n-am prea vazut , desi e posibil .
ai dreptate Paul , clenii mai ''imbracati'' sunt burtosi de felul lor dar asta doar toamna ....la vremea asta tind sa cred ca erau cu icre.
Felicitari pentru capturi , cu speranta ca poate data viitoare va si elibera din ei .
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 07 Iun 2005, 20:37

... si daca pestele respectiv e prins in prohibitie sau sau printr-o metoda "neortodoxa", cum va dati voi seama daca ce scrie sub poza e adevarat sau nu? Mare lucru sa pui acolo o data anume sau o metoda? :roll:

PS. Ce era cu pastravii lui Calone?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Galeria foto

Mesaj de razvan m. » 07 Iun 2005, 21:18

Florin M scrie: Din cand in cand apar in galeria foto poze care te fac sa te intrebi daca nu cumva pestii respectivi au fost prinsi cu scule nepermise sau daca nu cumva au fost prinsi in prohibitie.
Am observat de multe ori consolarea asta la cei care nu prea prind.

Oare pestii mari (ca foarte mari nu prea sunt prin poze) nu pot fi prinsi decat nesportiv ?
Daca ai fi membru mai vechi m-as ingijora putin. Asa, o pun pe seama primei impresii...
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 08 Iun 2005, 11:23

Din pacate nu e prima impresie, sunt aici de cand a aparut siteul.

Pastravii lu Calone erau prinsi la momeala naturala(se vedea din poza ca dadea la pluta) .. si f. posibil era si in perioada de prohibitie ..iar poza cu somnii a aparut cand pe Dunare se prindea in draci la "grebla"... nu am cum sa nu ma intreb cum au fost prinsi ...

Nu vad nimic rau a spune cu ce momeala a fost prins un peste sau altul.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 08 Iun 2005, 11:49

da mah, daca te uiti cu atentie la aia cu pastravul la twister a lui calone se vede clar ca e o rama modificata genetic. lol.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 08 Iun 2005, 12:37

Cred ca n-are rost sa exageram cu banuielile aiurea. Unii chiar prind peste. Nu stiu unde ai vazut tu pluta.
Chiar daca nu se poate pune comentariu la poza se poate intra pe forum si comenta poza aici. Daca are cineva intrebari privind metoda e liber sa intrebe.

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 08 Iun 2005, 12:53

Ma tot uit si eu la pastravii publicati de Calone si intr-adevar, nici urma de pluta. Da am descoperit ceva: enervat Calone asta cati pastravi prinde. :))

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 08 Iun 2005, 13:15

Si ce frumosi! Zici ca-s luati din reviste! Ma enervez si ma duc sa prind si io! :lol:

Scrie răspuns