Feromonul pentru somn

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
dalea robert
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 27 Noi 2009, 02:02
Localitate: Bucuresti

Feromonul pentru somn

Mesaj de dalea robert » 01 Aug 2012, 14:34

Ati folosit feromonul de somn pentru pescuitul acestuia, din barca sau de pe mal? Dupa cum suna, feromon fiind, ar trebui sa aiba mai mult succes primavara, prin luna mai, cand are perioada de reproducere somnul!? Se poate gasi in fiole de 5 ml, la fel cu fiolele de feromon pentru crap!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Feromonul pentru somn

Mesaj de kzoli » 02 Apr 2013, 22:15

Intre timp ai incercat ? ... Cu ce rezultat ?

dalea robert
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 27 Noi 2009, 02:02
Localitate: Bucuresti

Re: Feromonul pentru somn

Mesaj de dalea robert » 03 Apr 2013, 21:37

Din nefericire inca n-am ajuns sa-l incerc! Nici nu pot spune cand ajung!! :wallbash:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
dilobi2
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 104
Membru din: 31 Oct 2012, 22:35

Re: Feromonul pentru somn

Mesaj de dilobi2 » 02 Dec 2015, 03:26

dalea robert scrie:Ati folosit feromonul de somn pentru pescuitul acestuia, din barca sau de pe mal? Dupa cum suna, feromon fiind, ar trebui sa aiba mai mult succes primavara, prin luna mai, cand are perioada de reproducere somnul!? Se poate gasi in fiole de 5 ml, la fel cu fiolele de feromon pentru crap!

Am incercat eu dar fara rezultate pe ape salbatice ( Dunare ). Probabil pe balti amenajate ( private ) unde pescarii au mai folosit si poate l-au obisnuit reactioneaza mai bine. Mai pot fi luate in calcul, zona, momeala, peroada anului. Ca si la pescuitul Crapului cu Boilies, sunt balti unde nu a fost obisnuit cu asa ceva si este suspicios.

Natural ca-i mai bine.

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Feromonul pentru somn

Mesaj de fishmaster56 » 02 Dec 2015, 19:17

In primii ani de pescuit am folosit si eu fiole cu feromoni la stationar, si la crap si la salau si n-am observat nimic deosebit in rezultate in afara de faptul ca mi-au putit mainile ca nu mai stiam cu ce sa ma spal. Somnului salbatic ii plac putorile, insa cele naturale; vara pe canicula scoica putreda (aia care pluteste pe apa) si orice alte momeli "carnoase" cat mai mirositoare (lipitori, rame mari, carne stricata, etc.)., depinde si de sezon. Dintre pesti se pare ca cel mai mult il atrage platica, poate chiar mai bine decat tiparul, datorita mucusului mirositor. Insa primavara dupa ce se mai incalzeste apa, cand se pune in miscare, pestisorul viu cred ca este cea mai buna momeala (sau nalucile), asta de prin aprilie-mai, insa atunci e cam prohibitie.

Avatar utilizator
dilobi2
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 104
Membru din: 31 Oct 2012, 22:35

Re: Feromonul pentru somn

Mesaj de dilobi2 » 04 Dec 2015, 17:01

fishmaster56 scrie:In primii ani de pescuit am folosit si eu fiole cu feromoni la stationar, si la crap si la salau si n-am observat nimic deosebit in rezultate in afara de faptul ca mi-au putit mainile ca nu mai stiam cu ce sa ma spal. Somnului salbatic ii plac putorile, insa cele naturale; vara pe canicula scoica putreda (aia care pluteste pe apa) si orice alte momeli "carnoase" cat mai mirositoare (lipitori, rame mari, carne stricata, etc.)., depinde si de sezon. Dintre pesti se pare ca cel mai mult il atrage platica, poate chiar mai bine decat tiparul, datorita mucusului mirositor. Insa primavara dupa ce se mai incalzeste apa, cand se pune in miscare, pestisorul viu cred ca este cea mai buna momeala (sau nalucile), asta de prin aprilie-mai, insa atunci e cam prohibitie.


Eu am incercat cu platica si vie cat si "decedata-putrezita" dar mai bine ca Tiparul nu a mers nimic. Vorbesc de pescuit la Dunare.

Scrie răspuns