extirparea bibanilor si popularea cu cleni pe Belis

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

extirparea bibanilor si popularea cu cleni pe Belis

Mesaj de lee lee » 20 Ian 2010, 18:48

as avea o propunere sa fac tuturor celor care pescuiesc pe Tarnita si Belis.Ca atunci cand prind un biban sa nu-i dea drumul inapoi in apa.Sa-l ia acasa sa-l mance sau sa-l arunce pe uscat sa moara. :twisted: Nu vreau sa fiu rau sau killer,dimpotriva as dori sa se populeze mai mult clean pe aceste lacuri si nu numai. :D .Personal nu am nimik cu aceasta specie doar ca s-au inmultit foarte foarte mult.in plus de asta mananca icrele la cleni si atunci cleanul nu mai apare daca sunt mancate icrele la greu.vreau sa spun ca anul trecut am fost de cel putin 15-20 de ori pe Belis si am prins in jur de 500 de pesti din care 400-450 erau bibani.poate ca montura mea nu era corespunzatoare,desi nu cred,pt ca tot asa procedam si in anii precedenti si atunci nu erau asa de multi bibani.si in plus de asta am fost cu pescari foarte experimentati care si ei la randul lor foloseau aceleasi tehnici de pescuit ca si-n alti ani si si ei au fost foarte surprinsi si uimiti ce mult bibani se prinde.eu stiu foarte bine ca carnea de biban este foarte buna,dar cred ca cu totii am dori sa prindem niste capturi record la clean :D .

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 20 Ian 2010, 18:52

cred ca este o satisfactie mai mare cand prinzi clean de 0,5 kg sau mai mare:chiar de 1kg sau mai mare.pentru ca sunt pe Belis,va garantez.chiar eu am avut o captura de peste un kg.si va spun sincer ca a fost minunat pestele.si as dori sa mai prind de astia.si sa prinda si altii nu numai eu,bineinteles.
fir intins[/img]

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 20 Ian 2010, 21:57

sa vezi cum ii cand prinzi un biban de 1 kg :D

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 20 Ian 2010, 22:06

Am vazut anii trecuti un proiect prin care se incerca introducerea unei specii de stiuca nordica(musky) in lacul de la Belis. Poate asta ar rezolva si problema bibanului(in parte), altfel nu prea vad cum ai putea tu eradica bibanul de acolo. javascript:emoticon(':roll:')

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Mesaj de nasolu » 20 Ian 2010, 22:27

iovys scrie:Am vazut anii trecuti un proiect prin care se incerca introducerea unei specii de stiuca nordica(musky) in lacul de la Belis. Poate asta ar rezolva si problema bibanului(in parte), altfel nu prea vad cum ai putea tu eradica bibanul de acolo. javascript:emoticon(':roll:')
Da!Ar rezolva problema bibanului pe-o parte si cea a cleanului pe cealalta parte :lol: !

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 20 Ian 2010, 22:28

cred ca mai degraba ar disparea cleanu . Bibanu ii mare smecher

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 20 Ian 2010, 22:35

:D deci bibanu e parte din noi , si pe de alta parte e destul de nebun in drill, e si daunator, dar....
Un drilll cu un biban de kg o sa te razgandeasca. E daunator dar nu-i nici chiar biban soare :wink:

lupone
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 218
Membru din: 10 Oct 2007, 08:06
Localitate: cluj

Mesaj de lupone » 20 Ian 2010, 22:41

Lacurile repective ar trebui populate in primul rand cu pastrav,iar apoi ceva incercari de stompare a braconajului in zona si atunci ai avea satisfactii maxime.Clean pe Belis este gramada doar ca cei mari au cam disparut,daca pana si plasarii se plang pt ca nu mai prind clean mai mare de 1 kg :shock: .Sunt si eu pescar de clean si anul trecut am avut partide frumoase pe Belis,in schimb pe Tarnita cam slab desi am vazut in apa exemplare frumoase de clean (1kg-1.5kg).Satisfactie nu o sa iti ofere nici o data un clean sau un biban de 1kg asa cum iti ofera un pistruiat de 1 kg.Dupa mine bibanul contribuie prea putin la decimarea populatiei de pastrav si clean,braconajul este cauza.

Avatar utilizator
djtood
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 28 Iun 2008, 01:46

Mesaj de djtood » 20 Ian 2010, 22:43

Ahhh si ar mai fi faptul ca cleanul nu depune icrele in lac, ci de obicei urca pe raurile care se varsa in Belis/Tarnita. Iar lacurile din zona noastra nu duc lipsa de clean, ci de salmonide :(
obsedat de "gonge"

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 21 Ian 2010, 10:17

asa este,braconajul este in floare peste tot.chiar si pe Belis.anul trecut intr-o seara am auzit un zumzet de un motor de scuter,mi se parea atunci mie pt ca era deja seara si nu vedeam exact ce suna.dimineata cand am iesit la pescuit m-am intalnit cu un pescar care pescuia si seara precedenta si dimineata devreme.el mi-a povestit k seara tarziu(cand am auzit si eu motorul acela) a venit o barca la coada lacului,chiar unde intra paraul in lac si au stat toata noaptea acolo si au aruncat plasele la greu frate.pana dimineata au stat acolo cu lampi pe cap ca si minerii si au facut si foc mare de tabara unde s-au incalzit toata noaptea.dimineata au plecat cu plasele pline.iar noi doi(eu si omul asta) ne miram de ce nu merge asa pescuitul.recunosc ca este peste destul in lac,dar nu ia nimeni masuri in privinta braconajului pt ca ma gandesc ca toti sunt manjiti.ii ca si la furtul de lemne din padure.vede toata lumea,dar totusi nu se iau masuri.si la Belis,zona Doda Pilii,toata noaptea circula camioanele,tirurile,chiar si frigorifice fura lemnele toata noaptea cand nu vede lumea.

Scrie răspuns