extirparea bibanilor si popularea cu cleni pe Belis

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 16 Apr 2011, 10:46

lucutabogdan scrie: Salut,
Iti aduc aminte ca te pot ajuta (dupa prohibitioe) pentru o claca la biban- sa ii iei tu acasa pe toti :)
Pacat pentru clean si pastrav... in curand o sa faca lege de protejare a lor intrucat devin pe cale de disparitie (in comparatie cu bibanul) ; despre lostrita nu mai zice nimeni nimic.... -pacat.

Fir Intins !
da stiu bogdane de propunerea ta,nu am uitat.stiu ca am mai povestit si pe alt topic. :wink: am sa iau legatura cu tine dupa prohibitie(daca nu plec in strainatate) poate facem o pescuiala impreuna.oricum acum la vremea ce este acum nu ma duc la pescuit degraba si oricum e prohibitie,nu am nici permisul achitat inca si nivelul apei la Belis este foarte scazut.acest lucru ar putea fi benefic poate deoarece ar insemna ca pestii stau mai inghesuiti in apa mica si sunt mai usor de gasit.
in ceea ce priveste lostrita eu nu am vazut vreuna doar am auzit legende despre ea.
iar in ceea ce priveste legea de care mentionai eu zic ca nu ar trebui sa sa faca nici o lege.sa se faca populari mai bine daca tot platim pentru pescuit.daca la Romsilva se fura si codrul din jurul lacului atunci ce pretentii mai putem avea.... :(
Catch & relax

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 16 Apr 2011, 10:52

da stiu bogdane de propunerea ta,nu am uitat.stiu ca am mai povestit si pe alt topic. :wink: am sa iau legatura cu tine dupa prohibitie(daca nu plec in strainatate) poate facem o pescuiala impreuna.oricum acum la vremea ce este acum nu ma duc la pescuit degraba si oricum e prohibitie,nu am nici permisul achitat inca si nivelul apei la Belis este foarte scazut.acest lucru ar putea fi benefic poate deoarece ar insemna ca pestii stau mai inghesuiti in apa mica si sunt mai usor de gasit.
in ceea ce priveste lostrita eu nu am vazut vreuna doar am auzit legende despre ea.
iar in ceea ce priveste legea de care mentionai eu zic ca nu ar trebui sa sa faca nici o lege.sa se faca populari mai bine daca tot platim pentru pescuit.daca la Romsilva se fura si codrul din jurul lacului atunci ce pretentii mai putem avea.... :([/quote]

Salut,
Pana in MAI nu avm nici o sansa de pescuiala; stiu ca nivelul lacului e f scazut am vizitat golful meu preferat si am avut rau de inaltime :)
eu am platit pentru permis si cotizatie 90 ron langa ajvps (CEC) doar pentru viza de munte (Tarnita); se pescuieste la Belis prin achitarea taxei de zi.
Poate v-om face un pescuit impreuna !

Fir Intins !

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 16 Apr 2011, 11:05

lucutabogdan scrie: Salut,
Pana in MAI nu avm nici o sansa de pescuiala; stiu ca nivelul lacului e f scazut am vizitat golful meu preferat si am avut rau de inaltime :)
eu am platit pentru permis si cotizatie 90 ron langa ajvps (CEC) doar pentru viza de munte (Tarnita); se pescuieste la Belis prin achitarea taxei de zi.
Poate v-om face un pescuit impreuna !

Fir Intins !
eu cred ca ai platit cam mult.trebuia sa iei permisul cu doar 50 ron.eu asa stiu ca atat costa.in care,din cate stiu eu,intra si Tarnita.nu stiu poate ma insel,dar eu stiu ca cu permisul Anpa ai voie pe Tarnita.pe Belis insa mai platesti in plus.poate e ceva schimbat in asta
Catch & relax

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 16 Apr 2011, 11:14

eu cred ca ai platit cam mult.trebuia sa iei permisul cu doar 50 ron.eu asa stiu ca atat costa.in care,din cate stiu eu,intra si Tarnita.nu stiu poate ma insel,dar eu stiu ca cu permisul Anpa ai voie pe Tarnita.pe Belis insa mai platesti in plus.poate e ceva schimbat in asta[/quote]

Salut,
Permisul a fost 30 RON iar cvotizatia pt munte de restu m
banilor; am vb cu d-nul Balas, inspector ANPA sia zis ca ace\a agentie nu are autorizatie pt Tarnita insa Agentia a zis ca are protocol cu RNP de care apartine Tarnita;50 Ron la Gara insa are ca zona de pescuit doar o portiune in Bistrita.
Pe Belis, se pescuieste obligatoriu cu permis ANPA (pe toate habitatele piscicole naturale) insa apartine de Romsilva (taxa de 25 ron/zi) cica achitata in avans, eu cred ca se poate achita si pe lac daca vb cu padurarul.

Fir Intins !

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 16 Apr 2011, 11:36

bineinteles ca se poate achita si pe loc,ca doar zici ca nu ai stiut si nu are ce sa-ti faca.punct. :wink:
Catch & relax

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 16 Apr 2011, 13:38

lee lee scrie:bineinteles ca se poate achita si pe loc,ca doar zici ca nu ai stiut si nu are ce sa-ti faca.punct. :wink:
Salut,
...si ce spui de faptul ca necunoasterea legii/regulilor, nu te scuteste de vina?
Singura "scuza" ar fi sa pescuiesti la doda pilii sau la Dealu Botii si sa ii justifici ca pierdeai toata ziua sa mergi pana la Belis si sa te intorci sa pescuiesti + ca padurarul sta pana pe la 8 - 8:30 la cabana de taxare ...
Insa nici asta nu te scuteste de amenda daca vrea padurarul.

Fir Intins!

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 16 Apr 2011, 14:54

stai linistit ca eu nu am vazut si auzit sa se dea amenzi de genul asta,adica sa vina padurarul si sa zica:no,io-ti dau amenda ca nu ai platit in avans.si mai ales cand mi-oi lua o barca cu motor,n-are decat sa ma tot caute.si cand ma gaseste ma duc de acolo cu barca si-mi caut alt loc de pescuit si gata. :D :lol: :lol:
Catch & relax

Scrie răspuns