extirparea bibanilor si popularea cu cleni pe Belis

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
dr.pike
Moderator
Moderator
Mesaje: 707
Membru din: 25 Aug 2005, 19:04
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de dr.pike » 24 Ian 2010, 09:42

Acum 20 de ani pe Belis se prindea aproape numai pastrav...si pastrav mare...de acum 10 ani majoritar a devenit cleanul...si din pacate in ultimii ani bibanul. Am un amic ce pescuieste la stationar la Belis, si asa cum spunea cineva mai sus, omul prinde 80-100 de bibani pe partida...majoritatea marunti, dar si cate unul ma rasarit. Pescuieste cu plumb si doua carlige cu rame, cu bat de spinning ce il tine in mana. Parerea mea este ca prin stoparea braconajului s-ar regla de la sine speciile din lac...deja in ultimii ani am remarcat o crestere numerica a populatiei de pastravi si o usoara reducere a numarului de cleni. Din pacate braconeaza toata lumea acolo...inclusiv unii care ar trebui sa pazeasca. Nu vreau sa dau mai multe detalii, dar v-ati ingrozi sa aflati CINE braconeaza pe Belis, pe langa localnici!

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 24 Ian 2010, 10:52

asa este.se braconeaza la greu peste tot.cineva a filmat toata chestia asta acum vreo 2 ani parca in ziua mare alaturi de cativa pescari.erau 4-5 pescari undeva pe Belis si langa ei au venit braconatorii si au bagat plasele si trageau afara pestii frate.astia,fraierii(dupa parerea altora) sa zik asa(pt ca ei stau si pescuiesc legal si regulamentar )pescuiau linistiti fara sa prinda mare lucru.si cand unul din ei a strigat la braconatori a fost mustrat de alt pescar sa taca din frica acelor braconatori.deci cand merge omul la pescuit trebuia sa taca si sa inghita frate ca alti braconatori sa nu fie deranjati la braconaj.unul a filmat toata treaba asta si a retinut si numarul de inmatriculare a masinii in care s-au bagat pestii dupa scoaterea pestilor.s-a dus la RNP sau AJVPS sau nu stiu exact unde cu probele astea si i s-a zis asa:macar scapam de clenii astia care, cica dupa spusele lu' ala,mananca icrele pestilor. :x asta da raspuns frate.si va dati seama k nu s-au luat masuri.
si precum scria domnul dinainte,nici nu ne dam seama cine braconeaza.pt k tot timpul este cineva dintre aia care ar trebui sa stopeze aceste fenomene.

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 24 Ian 2010, 11:03

Claudiu Andrei scrie:lee lee crede-ma ca decat sa las bibanii pe mal la uscat as prefera sa te arunc pe tine in apa si sa populez malurile cu manechine....ce zici de propunerea asta?
Toata lumea se lupta pentru catch&release si tu vi cu o asemenea idee geniala. Minunat! La Aushwitz ai fi facut cariera.
deci tu cred ca nu ai prins bibani destui cat sa te enerveze.anul trecut cred ca am prins cateva sute fara vrajeala.clean am prins vreo 30-40 tot anul.deci daca am ajuns sa prind intr-o zi jumate 135 de bibani,crede-ma ca sunt destul de indreptatit sa incep acest topic.nu vreau sa fiu ''hitlerist de la Auschwitz'' dar cand vezi k pe an ce trece scade numarul pastravilor si a clenilor(pt ca eu merg anual de vreo 10-20 de ori pe acest lac si pe afluentii acestuia)si creste numarul nenorocitilor de bibani,scuza-ma deja e frustrant.si chestia asta o spun multi pescari cu care ma intalnesc prin zona.stiu ca un drill de biban este mai palpitant dar daca ar fi macar ceva bibani mai frumosi si mai mari in lac.dar nu sunt frate.daca ar fi macar de 0.5-1 kg ar fi super.dar astia ce sunt aici is sub juma de kil.
anii trecuti se prindeau cleni la greu.si au fost si exemplare peste un kil.si nu doar unul.acum mai rar.din pacate.

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 24 Ian 2010, 11:12

--------------------------------------------------------------------------------

Claudiu Andrei a scris:
lee lee crede-ma ca decat sa las bibanii pe mal la uscat as prefera sa te arunc pe tine in apa si sa populez malurile cu manechine....ce zici de propunerea asta?
Toata lumea se lupta pentru catch&release si tu vi cu o asemenea idee geniala. Minunat! La Aushwitz ai fi facut cariera.

daca nu vrei sa-i lasam afara la uscat atunci duce-ti-i acasa(is foarte buni la gust,stiu) nu e nici o problema,dar nu ii aruncati inapoi ca dauneaza. :D
cand se va reduce numarul bibanilor atunci vom prinde, poate, mai multi cleni asemeni celui din poza mea,de peste un kg. :wink:

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 25 Mar 2010, 19:36

vezi ca dimensiunea minima de retinere la biban este de 12 cm, ar trebui sa-ti dea de gandit lucrul asta, daca lasi bibanii la uscat nu esti pescar, mai bine du-te si prinde broaste.

off topic:
Pe vremea lui Ceausescu nu era interzis pescuitul pe belis ??? poate deaia erau pastravi.....

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 16 Apr 2011, 10:22

T.Adrian scrie:Dintr-o discutie care mergea pe un fagas normal s-a ajuns la acuzatii xenofobe.
Nu va cunosc pe nici unul, nici macar lacul Belis, dar atat timp cat omul sustine o idee si zice ca s-a dezvoltat bibanul in mod excesiv, macar presupunem ca exista posibilitatea sa aiba dreptate.
S-a mai discutat pe forum mai demult, cam aceeasi problema cu crapul chinezesc la americani, care s-a inmultit exagerat si nu se mai putea scapa de el.

Ca si fapt divers,eu nu cred ca e exagerat de mult biban acolo :). Nu de altceva, dar daca ar fi asa, in cateva pre la rama pe lacul respectiv ai lua biban dupa biban, ceea ce sunt sigur ca nu se intampla. Unde mai pui la socoteala ca bibanul mananca si in lunile reci foarte bine.
vior; vreo 10 cleni iar restul, ghici? - bibani....

Fir ~Intins!

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 16 Apr 2011, 10:25

Claudiu Andrei scrie:Imi cer scuze daca am lezat pe cineva doar incercam sa subliniez aceasta dorinta de "extirpare" a bibanilor. E prima oara cand vad asa ceva aici pe forum. Vai de mama noastra la cati pesti mai avem in Romania si pe aia vrea o minte luminata sa ii lase pe uscat. Intradevar cand vrei sa ii mananci sunt mai usor de curatat clenii decat bibanii. :(
Salut,
Gresesti; lacul are 18 km si se prinde in proportie de 80% biban; asa ca... ?
Nu cred ca toti clenii si pastravii din lac se inghesuie sa urce pe parauri sa depuna icre, sa fi seriosi.....
Braconajul este un motiv la disparitia cleanbului si pastravului insa bibanul (si el rapitor) esteun factor in diminuarea salmonidelor.

Fir Intins!

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 16 Apr 2011, 10:33

T.Adrian scrie:
Ca si fapt divers,eu nu cred ca e exagerat de mult biban acolo :). Nu de altceva, dar daca ar fi asa, in cateva pre la rama pe lacul respectiv ai lua biban dupa biban, ceea ce sunt sigur ca nu se intampla. Unde mai pui la socoteala ca bibanul mananca si in lunile reci foarte bine.

sa stii ca este foarte mult biban la Belis.este cand odata la 2-3 minute ai captura.poate si mai des.poate sa fie ,,minutul si pestele''.deci biban dupa biban,dar deja nu ma mai intereseaza sa-i extirpez deoarece am invatat sa-i pescuiesc,sa-i belesc si sa-i mananc.sunt foarte buni.cand ma duc la pescuit pe Belis ma distrez cu ei.am activitate des daca i-am localizat.
Catch & relax

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 16 Apr 2011, 10:37

sa stii ca este foarte mult biban la Belis.este cand odata la 2-3 minute ai captura.poate si mai des.poate sa fie ,,minutul si pestele''.deci biban dupa biban,dar deja nu ma mai intereseaza sa-i extirpez deoarece am invatat sa-i pescuiesc,sa-i belesc si sa-i mananc.sunt foarte buni.cand ma duc la pescuit pe Belis ma distrez cu ei.am activitate des daca i-am localizat.[/quote]

Salut,
Iti aduc aminte ca te pot ajuta (dupa prohibitioe) pentru o claca la biban- sa ii iei tu acasa pe toti :)
Pacat pentru clean si pastrav... in curand o sa faca lege de protejare a lor intrucat devin pe cale de disparitie (in comparatie cu bibanul) ; despre lostrita nu mai zice nimeni nimic.... -pacat.

Fir Intins !

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 16 Apr 2011, 10:37

Claudiu Andrei scrie:Imi cer scuze daca am lezat pe cineva doar incercam sa subliniez aceasta dorinta de "extirpare" a bibanilor. E prima oara cand vad asa ceva aici pe forum. Vai de mama noastra la cati pesti mai avem in Romania si pe aia vrea o minte luminata sa ii lase pe uscat. Intradevar cand vrei sa ii mananci sunt mai usor de curatat clenii decat bibanii. :(
da-mi voie sa te contrazic.bibanii sunt mai usor de curatat,adica mai rapid.mie imi poate lua pana la maxim 15 secunde sa belesc si sa eviscerez un biban.daca tu reusesti sa cureti mai repede un clean atunci e ok.eu m-am specializat in curatarea bibanilor din moment ce am prins mai multi bibani decat cleni.
Catch & relax

Scrie răspuns