extirparea bibanilor si popularea cu cleni pe Belis

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 21 Ian 2010, 10:21

ce idee!de unde stii tu ca biba mananca icre???

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 21 Ian 2010, 10:32

asa spun multi pescari. :) nu este o parere personala.foarte multi pescari spun asta si nu doar ei.daca cauti pe internet ai sa gasesti informatii despre bibani si daca nu ma insel o sa scrie si chestia asta despre ei.
nu vreau sa fiu inteles gresit.eu nu ''vanez'' trofee.nu ma astept sa prind pesti enormi pe lacuri de genul Belis sau Tarnita.(eu prefer Belisul,Tarnita mi se pare mai slab,dar nu este exclus din discutie.)Mie-mi place enorm sa pescuiesc.indiferent de ce prind.pt ca oricum eu le dau drumul inapoi in apa,exceptand bibanii.Eu practic CATCH & RELEASE.imi place pestele dar in familie nimeni nu are cine sa-i curete si nici eu.si atunci mai bine le dau drumul.
in plus,la toti ne-ar placea sa prindem pesti mari si frumosi.pot sa fie chiar si bibani mai mari,nu ma deranjeaza.dar cand ma duk cu pestisori sau broscute mici si vad ca ataca bibanul nenorocit la orice momeala,mor.sincer.pt k io ma chinui sa prind pestisorii si broscutele alea mici ideale pt pescuit.si vine bibanul si rapeste tot.

Avatar utilizator
pastravarul 77
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 30 Aug 2007, 13:18

Mesaj de pastravarul 77 » 21 Ian 2010, 10:37

Si cleanul si bibanul mananca icre. De cat sa extermine bibanul mai bine ar popula cu Pastrav pt. ca sunt lacuri de munte si in cativa ani ai prinde pastrav frumos si biban mare si clean mare. Pentru ca Pastravul ar avea grija de bibanul mic si de clean. Asta in cazul in care s-ar face o populare ca la carte in mai multe etape si oprit pescuitul o perioada ca sa nu se bage baetii cu rame;viermi si alte cele. Parerea mea ca asa un lac e pacat sa il lasi fara Pastrav :cry: . Cleanul si Bibanul nu i-si au locul acolo parerea mea . Daca vrei clean si biban te poti duce pe orice balta sa prinzi. :wink: .

Avatar utilizator
lee lee
senior
senior
Mesaje: 341
Membru din: 20 Ian 2010, 18:04
Localitate: cluj napoca
Contact:

Mesaj de lee lee » 21 Ian 2010, 10:59

asa este.este foarte pacat ca nu se populeaza cu pastravi.dar se mai gasesc pe parau in sus.
eu am prins un pastrav frumos de aproape 0.5 kg inainte de craciun cu vreo 2 sapt pe Belis la pestisor la vreun metru adancime.atata era numa apa acolo la coada lacului.la apa mai adanca nu tragea nimic.dar in rest nu ma prins nimic.ma asteptam sa manance bibanul,dar nici o trasatura.pastravul asta frumos a fost singurul peste prins atunci.era deja frig si s-o cam retras pestii la fund,cred eu.
as pune si o poza cu el dar nu stiu cum se ataseaza pozele la forum.

Avatar utilizator
Claudiu Andrei
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 21 Mar 2008, 14:18
Localitate: Timisoara

Mesaj de Claudiu Andrei » 23 Ian 2010, 23:22

lee lee crede-ma ca decat sa las bibanii pe mal la uscat as prefera sa te arunc pe tine in apa si sa populez malurile cu manechine....ce zici de propunerea asta?
Toata lumea se lupta pentru catch&release si tu vi cu o asemenea idee geniala. Minunat! La Aushwitz ai fi facut cariera.

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 23 Ian 2010, 23:43

Dintr-o discutie care mergea pe un fagas normal s-a ajuns la acuzatii xenofobe.
Nu va cunosc pe nici unul, nici macar lacul Belis, dar atat timp cat omul sustine o idee si zice ca s-a dezvoltat bibanul in mod excesiv, macar presupunem ca exista posibilitatea sa aiba dreptate.
S-a mai discutat pe forum mai demult, cam aceeasi problema cu crapul chinezesc la americani, care s-a inmultit exagerat si nu se mai putea scapa de el.

Ca si fapt divers,eu nu cred ca e exagerat de mult biban acolo :). Nu de altceva, dar daca ar fi asa, in cateva pre la rama pe lacul respectiv ai lua biban dupa biban, ceea ce sunt sigur ca nu se intampla. Unde mai pui la socoteala ca bibanul mananca si in lunile reci foarte bine.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Avatar utilizator
le_carrote
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 24 Ian 2008, 01:37
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de le_carrote » 24 Ian 2010, 00:02

.....din pacate nu poti spune ca se mai prinde ...mai nimic............nu biban clean ce sa mai vorbim de pastrav........(pot spune ca pescuisc pe acest lac Belis din 2006 si din pacate constat ca de la an la an rezultatele sunt tot mai slabe........),poate si din vina celor care ar trebuii sa aiba grija de acest lac.....care din pacate impanzesc lacul cu setcii ,plase si asta se intampla culmea dupa 14 septembrie :( :( :roll: :evil:

Avatar utilizator
Claudiu Andrei
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 21 Mar 2008, 14:18
Localitate: Timisoara

Mesaj de Claudiu Andrei » 24 Ian 2010, 00:24

Imi cer scuze daca am lezat pe cineva doar incercam sa subliniez aceasta dorinta de "extirpare" a bibanilor. E prima oara cand vad asa ceva aici pe forum. Vai de mama noastra la cati pesti mai avem in Romania si pe aia vrea o minte luminata sa ii lase pe uscat. Intradevar cand vrei sa ii mananci sunt mai usor de curatat clenii decat bibanii. :(

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 24 Ian 2010, 00:34

Parerea mea este ca nu bibanul a facut sa dispara cleanul si pastravul. Sa fim seriosi. Pastravul si cleanul urca atunci cand depun icrele, iar bibanul sta in lac, asa ca nu are cum sa manance icrele(eventual pe ale lui). Asa ca lasati-l si pe el sa traiasca!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 24 Ian 2010, 08:27

Fiecare specie isi are rolul sau intr-un ecosistem,si toate speciile sint interdependente.Cind o specie dispare ca si numar de indivizi,o face in favoarea indivizilor din alta specie.Un ecosistem perfect ar fi unul in care omul nu-si baga nasul prea mult.Ar privi si atit.Pe MURES,in urma cu mai bine de 20 de ani fitofagul s-a raspindit la cote greu de imaginat.Primavara urca din Tisa in haite compacte de mii de indivizi,si isi depuneau icrele in mai multe locuri.In Statele Unite,s-a intimplat cam acelasi lucru pe fluvii care se varsa in Marile Lacuri,si intr-o emisiune difuzata pe national geo-wild,erau aratate imagini cu barci care treceau pe linga bancuri imense de fitofagi care sareau cu sutele in aer speriate de zgomotul motorului.Fitofagii se hranesc cu plancton si alge microscopice,si alte vieteti minuscule continute in masa apei,cum ar fi alevinii.Lipsa totala al fitofagilor pe Mures ar fi un deziderat ideal si imposibil de realizat,pe linga care prezenta in exces a bibanilor pare un lucru minor.In fond bibanul este un peste specific apelor noastre pe cind fitofagul este o specie alien adusa din China, de genialii comunisti.Din pacate,la fel cum nu putem scapa de fitofag,nu putem scapa nici de acestia din urma,mai ales ca s-au constituit in tot felul de asociatii si federatii care de care mai 'interesata'de binele pescuitului sportiv in Romania.Asta in paranteza fie spus.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns