Din nou la prima dragoste-MREANA

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
emil db
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 11 Mar 2012, 19:11

Din nou la prima dragoste-MREANA

Mesaj de emil db » 09 Iul 2012, 20:55

Stimati pescari,sunt infectat de microbul pescuitului de aproape 30 de ani si am practicat acest sport aproape la toate speciile de peste in general de apa dulce dar de aproape 10 ani am renuntat la pescuitul mrenei care mi-a dat satisfactii
deosebite. Raul pe care am pescuit a fost Argesul dar datorita unor anumite motive(accesul greu,fluctuatiile nivelului apei,
modificarea cursurilor datorita balastierelor si nu in ultimul rand a reprofilarii pe alte specii) am omis sa mai merg la mreana.De aceea am o rugaminte la dumneavoastra de a ma pune in tema cu noutatati care consta in tehnici si momeli folosite in aceasta perioada.De exemplu am citit pe net despre pescuitul laTARAS.In ce consta aceasta metoda?
Eu pescuiam de obicei noaptea folosind lanseta 3-4m iar ca momeli era briza,cascaval,rama de pamant iar cea mai buna era coropisnita dar si cea mai greu de gasit.Am folosit montura cu plumb colisant si am avut capturi de la cateva sute de grame pana la 2,8kg cea mai mare.Multumesc,Fir intins! si astept lamuriri despre TARAS :respekt: :respekt:

Scrie răspuns