Cu sau fara struna metalica?

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 11 Noi 2005, 21:06

daca-s mici, is rushinoase, nu string din prima.
astea de azi nu mai strang , musca din prima
Gresit. Te alegi cu parnaie doar sub 15
Voi chiar va pricepeti la marlitze sau... ati vrea voi :lol: :lol:

Decat asa mai bine caut o stuk batrana care face supa buna :wink:

Avatar utilizator
tiebie
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 10 Mai 2005, 16:52
Localitate: In apropierea apei

Mesaj de tiebie » 11 Noi 2005, 23:25

fisherman scrie:unde pescuiesti frate, de dai de submarine de astea!

Salut , in Germania pescuiesc . Sunt de 16 ani aici . Nu sunt cine stie ce ape "celebre", dar... nu se braconeaza. Niciodata . Nu exista asa ceva . A prins omul stiuca sub 60 cm, scoate frumos carligul si o trimite "acasa " . La ea , nu la el . Salau sub 50 cm , la fel . Somnul in general e protejat pana la 70 cm. In balta unde pescuiesc mai des, chiar pana la 90 cm...
Toti respecta regulamentul fara exceptie si pestele are sansa sa creasca .
Asta-i tot . Te-a prins careva cu ceva in neregula, se preda cazul la procuratura si ei se ocupa de rest . Amenzile sunt foarte mari si nu exista circumstante atenuate in caz de incalcare a legii in acest sens . Si bineinteles nici "tocmeli". Organul de control are datoria de a proteja fondul piscicol, si si-o face corespunzator . Cunosc 3-4 cazuri cu amenzi de la 700 la 2000 de euro si ridicarea definitiva a permisului si dreptului de a mai pescui pe teritoriul tarii . Cu procese serioase etc. Si asta numai pt. pescuitul cu peste viu unde protectia animalelor nu a permis acest lucru . Legile sunt foarte stricte aici , dar se si respecta ca atare . Hai sa zicem ca e exagerat , ok ! Dar hai sa va spun alta chestie : Am fost anul trecut in concediu la Orsova , orasul meu natal si bineinteles ca am venit cu masina burdusita de scule ...16 bete, sonar, barca, motor etc . Eram fericit la culme sa mai iau niscaiva salai si somni in Cazane , la Mraconia, unde mi-am petrecut practic juma' de viata pescuind . Va rog sa ma credeti , mi-a venit sa strang de gat .... pe toate autoritatile astea nenorocite si corupte ... Mergeam in relantiu la trena cu 2 bete . Ma credeti sau nu, din 50 in 50 de metri ma agatam de plase de fund sau intre doua ape , si ma chinuiam sa-mi salvez wobblerele... Plase puse cu extraordinara nesimtire in toate locurile interzise . Legate de maluri, sub poduri, la gurile de varsare a afluentilor in Dunare, pe culoare inguste de circulatie a pestelui, ( ex. intre golful Mraconia si Dunare ) ...etc. Si parca nu ar fi fost suficienta exterminarea in masa cu plasele, ei bine, cum se lasa intunericul , incepeau nemernicii cu blestemata aia de "grebla" in gf. Mraconia ...
Pe de alta parte , am auzit din sursa foarte sigura ca timp de saptamani un criminal a electrocutat in Cazane si in zona Ogradena sute si sute de kg de somn , pe care-i transportau cu bascula . Bineinteles prin punctele P.F.-ului . Nici o problema ! Mi s-a rupt sufletul , pur si simplu ...
Nu stiu ce sa zic ... un gust foarte amar, mi-au lasat toate chestile astea. M-am dus rar in Romania , de 5 ori in 16 ani , cu perioade de pana la 7 ani , in care nu am fost . Nu mai sunt obisnuit sa asist la incalcari de lege , indiferent de ce natura ar fi ele , dar sunt absolut convins ca inainte de anii 90 , nu exista asemenea criminalitate si iresponsabilitate in Romania ... N-am sa pricep niciodata cum un membru al unei societati civilizate , poate decima pur si simplu in mod barbar resurse naturale , fara a se gandi nici o secunda la prapadul si ruina pe care o lasa in urma ...semenilor lui si lui insasi, in definitiv !? Si asta fara a fi macar pedepsit !? Pe de alta parte , ma intreb ... ce gandeste ( vis a vis de asemenea crime ) pescarul responsabil si cu constiinta , ( "prostul, idiotul" ) care plateste cotizatia pt. permis, se duce frumos cu 2 bete si petrece cateva ore placute la apa , intorcandu-se acasa cu un peste sau doi... sau de cele mai multe ori nici unul !?
Un looser prapadit , nu-i asa ???? fara curent, plase , grebla si relatii "grase" !?
In fine , am reusit din nou sa ma enervez.


ciao , noapte buna !

Avatar utilizator
tiebie
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 10 Mai 2005, 16:52
Localitate: In apropierea apei

Mesaj de tiebie » 11 Noi 2005, 23:32

Sorin scrie:Nu stiu de unde cocluzia ca marlitzele nu taie firul si e inutil folosita struna :shock: :shock:
Taie firul si daca mai e si textil in no time , la prima plimbare peste plombe !


Chestia cu berea pe malul lacului , e tare faina !!

fir intins !

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 11 Noi 2005, 23:50

Eu in general dau la oscilanta la stiuca si niciodata n-am vazut marlita sa ia toata oscilanta in bot. Trebuia sa specific asta, dar sincer dau extrem de rar cu altceva dupa cumetre. Ma refeream insa strict la ape unde stii ca nu pica nimic mare, am precizat.

Avatar utilizator
tiebie
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 10 Mai 2005, 16:52
Localitate: In apropierea apei

Mesaj de tiebie » 12 Noi 2005, 00:16

Sorin scrie:Nu stiu de unde cocluzia ca marlitzele nu taie firul si e inutil folosita struna :shock: :shock:
Taie firul si daca mai e si textil in no time , la prima plimbare peste plombe !


Exact ! In vara asta , prin iunie, momisem o tzara un loc si dadeam cu o varga finuta la babusca si oblete pt. seara la salau . A fost o perioada in care am vazut foarte des stiuculite cam de 15-20 cm , puiet din acea primavara. Ei bine , in 2 ore de pescuit, am pus de !!5!! ori forfac nou de 0,10 / carlig nr.18 . Mai aveam doar un singur forfac . De 5 ori s-au suparat mititelele pe viermisorul meu . Si au taiat atat de rapid, la prima atingere ,incat nici nu am reusit sa simt vreuna in bat . Le-am vazut doar cum atacau ca o sageata, fiindca pescuiam f. aproape de mal si apa era limpede . Vreau sa spun ca daca mini-stiucile astea au asemenea dantura, ( demna de integrat ca termen de comparatie, in vreo reclama Gilette, Wilkinson & co ) , e clar ca si cele mai mari sau mari , taie monofilul cu aceasi usurinta daca le trece oleaca prin " concasor". ( Si sunt patit, "multam lui Dumnezeu " )
Asa ca , pt. mine , struna e sfanta . Basta !

Avatar utilizator
tiebie
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 10 Mai 2005, 16:52
Localitate: In apropierea apei

Mesaj de tiebie » 12 Noi 2005, 00:22

Gerula scrie:Eu in general dau la oscilanta la stiuca si niciodata n-am vazut marlita sa ia toata oscilanta in bot. Trebuia sa specific asta, dar sincer dau extrem de rar cu altceva dupa cumetre. Ma refeream insa strict la ape unde stii ca nu pica nimic mare, am precizat.

E ok ! Si s-ar putea sa nu ai niciodata vreun necaz ! Am pescuit si eu asa, fara struna, si am tras aceleasi concluzii ca si tine ! Dar .... intre timp ma cheama "Stan patitul" , asa ca am ... intors foaia . Ma razbun acum .... ha ha ha


seara placuta !

Avatar utilizator
tiebie
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 10 Mai 2005, 16:52
Localitate: In apropierea apei

Mesaj de tiebie » 12 Noi 2005, 00:30

Gerula scrie:Eu in general dau la oscilanta la stiuca si niciodata n-am vazut marlita sa ia toata oscilanta in bot. Trebuia sa specific asta, dar sincer dau extrem de rar cu altceva dupa cumetre. Ma refeream insa strict la ape unde stii ca nu pica nimic mare, am precizat.

P.S.

....sper sa nu te "aud" vreodata "vaicarindu-te" prin forum : " Sa vedeti ce-am patit mai fratilor ..." ca atunci te necajesc ! Stii cum e : suficient sa atipeasca paznicul ...

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 12 Noi 2005, 19:34

Stiti ce nu inteleg eu mai fratilor, de ce nu vor sa dea unii cu struna nici in ruptul capului, din prea multa sportivitate,..din snobism,...sau, de meseri ce sunt?!
Pai care e diferenta intre o marlita si o caracalina?Ce marla nu are dinti, sau sunt tociti?....sau nu are gura suficient de mare, ca o stiuculita daca inghite pana in gat, de multe ori abia daca ajungi sa-i scoti naluca cu penseta...Probabil suntem mai sportivi daca pierdem stiucile cu voblerele-n gat, iar sansele sa il elimine sunt 0!
Bravo, sunteti ADEVARATI, tot "respectul"!

Avatar utilizator
tiebie
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 10 Mai 2005, 16:52
Localitate: In apropierea apei

Mesaj de tiebie » 12 Noi 2005, 20:37

Adelin scrie:Stiti ce nu inteleg eu mai fratilor, de ce nu vor sa dea unii cu struna nici in ruptul capului, din prea multa sportivitate,..din snobism,...sau, de meseri ce sunt?!
Pai care e diferenta intre o marlita si o caracalina?Ce marla nu are dinti, sau sunt tociti?....sau nu are gura suficient de mare, ca o stiuculita daca inghite pana in gat, de multe ori abia daca ajungi sa-i scoti naluca cu penseta...Probabil suntem mai sportivi daca pierdem stiucile cu voblerele-n gat, iar sansele sa il elimine sunt 0!
Bravo, sunteti ADEVARATI, tot "respectul"!

Hai ca azi chiar ca s-a "intalnit" subiectul asta de pe forum, cu practica ! Mai mult ca niciodata ! Tare ma bucur ca am iesit 3 ceasuri la balta ...
Deci : Am plecat de acasa pe la 3, vreme foarte faina . Am luat numai trusa de twisterit cu mine, la wobblere am renuntat acum cateva zile . Am taiat eu apa vreo un ceas, dupa care am avut o pocnitura destul de violenta la twister gri- glitter de 10 cm, la vreo 7 m adancime, iar dupa alta juma de ora, dupa ce pusesem un shad de 13 cm, l-a luat o marla langa mal . Desi amarata creatura, slabanoaga si la max. 55 cm, a sarit , a scuturat, a facut loopinguri si lumanari de parca o intepase strechia ! Zau , asa ceva ...mai rar . In fine , o dau afara, si ce credeti ca vad ?
Dupa sariturile alea nebune, shadul ajunsese exact de-a curmazisul in botul marlei . carligul de la jig-head si tripla ( pe care o montez uneori direct pe curbura jigului ) , erau amandoua bine "ancorate" , dar foarte ciudat , jigul in interior si tripla in exterior sub " buza de jos " . De abia am eliberat-o cu clestele , asa de incurcata era treaba . Ei bine, unde credeti ca ajunsese struna , in urma " nazdravaniei " ???
EXACT IN SPATELE SHADULUI ; deci aproape de colturile botului , tot transversal ca si shadul . Struna se incurcase in tripla si jig si era cu shad cu tot, " de-a doua" in botul marlei . Sper ca am reusit sa explic cat de cat !?
Asta apropose de marle si struna ! Monofilul l-ar fi taiat 100 % , dupa cat a " tzopait" . Ce avantaj aveam cu mono ? Niciunul . Eu pierdeam shadul si marla crapa cu siguranta , dupa cum a fost " tintuita " din ambele parti ale botului ...
Asa ca... traiasca struna ! Si ...marla !

o seara faina " tutulor " !
Tibi D.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 13 Noi 2005, 11:46

Adelin scrie:Stiti ce nu inteleg eu mai fratilor, de ce nu vor sa dea unii cu struna nici in ruptul capului, din prea multa sportivitate,..din snobism,...sau, de meseri ce sunt?!
Pai care e diferenta intre o marlita si o caracalina?Ce marla nu are dinti, sau sunt tociti?....sau nu are gura suficient de mare, ca o stiuculita daca inghite pana in gat, de multe ori abia daca ajungi sa-i scoti naluca cu penseta...Probabil suntem mai sportivi daca pierdem stiucile cu voblerele-n gat, iar sansele sa il elimine sunt 0!
Bravo, sunteti ADEVARATI, tot "respectul"!
multi spun ca asta e "sansa" pe care trebuie sa i-o lasam pestelui :roll: :?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Scrie răspuns