Cu sau fara struna metalica?

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 10 Noi 2005, 19:25

Revenind la struna, daca in locul unde dai sunt sanse minime sa fie stiuca peste 3-4 kg parerea mea e ca te complici inutil. Banuiesc ca asta s-a mai zis, dar sa dai cu struna dupa marlite e overkill, ca n-au cum sa ajunga sa taie firul. Pe de alta parte insa, in locuri unde ai sanse sa iei captura vietii, parca te gandesti ca mai bine scapi 2-3 junioare nehotarate, dar la o adica n-o vezi pe bunica facandu-ti adio cu coada de la un metru distanta :D :D :D

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 11 Noi 2005, 00:30

ma intreb....oare de ce a ajuns acest topic la sectiunea pescuit stationar? :roll:
...doar era vorba despre spinning,sau nu? :roll:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 11 Noi 2005, 11:00

pai pentru ca se poate folosi (sau nu) si la una si la alta.
desi la stationar mi s-ar parea obligatorie.
daca la spinning se repede si poate sa nu ajunga intotdeauna cu "masaua pa fir", la stationar, unde-o mai si poate "morfoli"... luzar sa fii sa nu pui struna. :wink:
"Prapaaaad! Prapaaaad! 36 de stiuuuuuci!" - Marin Moraru, Operatiunea Monstrul, 1976

Avatar utilizator
tiebie
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 10 Mai 2005, 16:52
Localitate: In apropierea apei

Mesaj de tiebie » 11 Noi 2005, 13:59

Gerula scrie:Revenind la struna, daca in locul unde dai sunt sanse minime sa fie stiuca peste 3-4 kg parerea mea e ca te complici inutil. Banuiesc ca asta s-a mai zis, dar sa dai cu struna dupa marlite e overkill, ca n-au cum sa ajunga sa taie firul. Pe de alta parte insa, in locuri unde ai sanse sa iei captura vietii, parca te gandesti ca mai bine scapi 2-3 junioare nehotarate, dar la o adica n-o vezi pe bunica facandu-ti adio cu coada de la un metru distanta :D :D :D

Hmmm... in ceea ce priveste marlitele, e adevarat ce spui . Problema e ca oricand te poti astepta la un atac " capital". In orice zona a unei ape .
Mi s-a intamplat personal , ( intr-o zona unde prindeam in general stiuci medii ) intr-o zi ploioasa de octombrie, acum 2 ani, dupa ce am luat 4 buc. intre 55-65 cm, a mai tras una slabanoaga ..sub 50 cm , cred . Ei bine, cand s-o "dau afara", mi-a luat-o pur si simplu o bunica in jur de 1,10-1,15 m . Am vazut-o perfect ! A stat 10-20 secunde in fata mea , ca o scandura si a inghitit marlita ca pe nimic ! ( Am ramas cateva secunde paralizat la faza asta , in special pt. ca "drama" s-a consumat la cca 50 cm de mal ) . Cu ocazia inghitirii marlitei , a luat bineinteles si 3/4 din forfac... dupa care a inceput o deplasare / imersiune lenta spre larg . Am intepat, am avut-o , a fortat un pic ...si dusa a fost !!! Sper ca iti dai seama : Nu am avut struna, ci forfac monofil !

Cea mai mare stiuca pe care am avut-o vreodata in undita ( acum 3 ani ) , am scapat-o din acelasi motiv ! Pescuiam la salau , la 6 dimineata cu forfac monofil de 0,23. Dupa un drill intr-adevar fantastic, de 20 min , terminat in favoarea mea, stiuca ajunsese vlaguita la mal, cu spinarea deja afara . Din cauza extenuarii probabil, " a cazut pe o parte" , o intoarcere lenta si nimic mai mult . dusa a fost. ! Probabil, in timpul drill-ului, se intepenise firul cumva prin incheietura botului, de aceea a rezistat . Situatie care s-a schimbat in momentul acelei..."caderi pe-o rana " . Am crezut ca-mi pierd mintile ... a fost prima data in viata cand am dat cu lanseta de pamant ! Dupa care, m-am plimbat vreo juma' de ora pe malul baltii ca un ´somnanbul, fumand tigara dupa tigara .... Colegul care a fost cu mine , credea ca am luat-o razna .Apa fiind limpede, vazusem stiuca foarte, foarte bine . A avut cel putin 1, 20-1,25 m si la cat era de " implinita " si dupa forta degajata in drill , cred ca a canarit peste 14-15 Kg . Fara gluma sau exagerari !

Cateva saptamani am fost bolnav . Am mai cautat-o eu pana toamna tarziu , dar nu a mai muscat . In schimb am luat in acea perioada , in acelasi loc , un " trio" elegant , toate in jur de metru . Dar pe cumatra... nu am mai vazut-o .

De aceea , pescuiesc chiar si la salau cu struna extra-fina , in locuri " rau famate" !!!! Nu poti stii niciodata cine ... bate la usa !?

fir intins !
Tibi D.

Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 11 Noi 2005, 14:37

unde pescuiesti frate, de dai de submarine de astea!

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 11 Noi 2005, 14:39

Nu stiu de unde cocluzia ca marlitzele nu taie firul si e inutil folosita struna :shock: :shock:
Taie firul si daca mai e si textil in no time , la prima plimbare peste plombe !
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 11 Noi 2005, 14:53

Sorin scrie:Nu stiu de unde cocluzia ca marlitzele nu taie firul si e inutil folosita struna :shock: :shock:
daca-s mici, is rushinoase, nu string din prima. :wink:
"Prapaaaad! Prapaaaad! 36 de stiuuuuuci!" - Marin Moraru, Operatiunea Monstrul, 1976

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 11 Noi 2005, 15:02

astea de azi nu mai strang , musca din prima :)
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 11 Noi 2005, 19:13

Sorin scrie:astea de azi nu mai strang , musca din prima :)
Atentie la dimensiunea minima legala de 18 ani

:D

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 11 Noi 2005, 19:24

Gresit. Te alegi cu parnaie doar sub 15 :P
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Scrie răspuns