Cu sau fara struna metalica?

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 26 Oct 2004, 11:00

Da, la rotative fara vartej e cam nasol ca se mai roteste si afara din apa vreo 5 minute :o

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 26 Oct 2004, 11:07

nu numa asta da dupa vreo citeva aruncari din cauza torsiunii pe fir se fac niste noduri la aruncare de iti vine sa te lasi...

edwin
junior
junior
Mesaje: 74
Membru din: 05 Sep 2004, 14:41
Localitate: bucuresti
Contact:

CU si fara struna

Mesaj de edwin » 09 Noi 2004, 19:27

Ideea cu monofilament mai rigid i-mi suna bine si din experienta proprie, dar la o luminare mai de nota 9,90 spuneam adio sportivei, Asa ca am mai pus ceva in plus:
pe un mono mai moale!!!!! am tras un varnis transparent de circa 30 cm cu gaura interioara de 0,5 mm... Varnisul il trag fortat si pe nod. Rezultatul: Luminare de nota zece si pupic dulce pe bot dupa poza si cantar !!!!! :wink:

Avatar utilizator
tiebie
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 10 Mai 2005, 16:52
Localitate: In apropierea apei

Mesaj de tiebie » 07 Noi 2005, 12:07

Michael scrie:Domnilor,da' ce stiuci uriase aveti ocazia sa prindeti in apele in care pescuiti de obicei?Cea mai mare pe care am prins-o avea cam 3.5 kg si nu avea Rattlin' Rapala-ul doar pe jumatate in gura.Deci nu ajunsese la fir.Sa nu zic de astea mai mici,1.5-2kg,care abia inghit ancora si putin din oscilanta...Inteleg,pe Dunare sau in Delta,poate as avea emotii,dar,in raurile unde eu pescuiesc de obicei,nu cred ca dau de o stiuca care sa inghita in totalitate naluca.Voblerul legat direct pe fir cu nod Rapala,oscilante,rotative-agrafa cu vartej,cu exceptia pescuitului(de finete) in ape limpezi,la clean sau avat,cand leg rotativa sau oscilanta direct pe fir(subtire).

Salut ! Nu e vorba aici de stiuci uriase sau ... microscopice . Si… dintr-un punct de vedere iti dau chiar dreptate : La pescuitul dinamic ( wobbler , linguri , silicoane de toate felurile, prin miscarea de recuperare + viteza atacului + viteza intepaturii, e clar ca doamna stiuca nu va avea timp sa inghita si sa digere in liniste wobblerul.. sa zicem ! Da, ai dreptate , wobblerul sau lingura vor poposi cuminti si doar pe jumatate in clontul fioros al coanei mari , fara ca ( aparent ) firul sa fie periclitat. Insa o experienta foarte indelungata in ale "stresarii" rapitorului , m-a invatat ca "dracu ' nu doarme " ! Si ... cand ti-e lumea mai draga , ( ai terminat / extenuat dupa 12-15 minute "o Tanti de un metru si 15-20 cm si aproape ca vrea sa se predea si sa-si culce tigva pe mal,... intr-un mod foarte foarte ilogic si al dracului de pervers, o mai ia odata din loc si printr-o rasucire lenta aduna " cumva" firul pe dupa capatana, in fine, dracu stie cum , dar reuseste sa-l taie.... Desi lingura a fost pe tot parcursul drill-ului " vizibila", abia daca "lipseau 2 cm din ea " ... In fine , stiuca s-a dus ! Ar fi putut sa functioneze, cum a functionat de alte 'j' de ori . Dar ... cum spuneam , dracu nu doarme si te pedepseste atunci cand ... meriti mai putin ? ! Ar fi avut stiuca doar 60-70 cm, ar fi fost totul in regula ....
Zau , vorbesc din experienta si nu citez "celebre" articole din revistele pescaresti. Sfatul meu e : Indiferent cat de mica e sansa sa muste o " Tanti grasana " , folositi struna !!! Si atunci cand pescuiti la salau ! Ar fi mare pacat sa scape chiar " mama pestilor " din cauza unei imprudente !? ( Stiucile foarte mari au deseori " apucaturi infantile " preferand momeli mai mici specifice mai degraba salaului sau chiar cleanului , bibanului sau pastravului . Nici o teama , exista impletituri foarte fine ( 7 X 7 = 49 fire ) , extrem de matasoase si maleabile, care se comporta la legarea carligului , spre ex, ca si un nylon de …max 0,25 . Folosesc ( EXCLUSIV ) asa ceva de cel putin 8-9 ani, cumpar intotdeauna la metru si leg monturile ... "cum i-mi pica bine" . Grosimea strunei folosite de mine reprezinta 0,23 mm , raportat la firul monofil si are 5 kg - "power" . Doar atat ! Mai mult e absolut inutil daca in prealabil, elimini orice nod de pe montaj . Am prins cu acest tip de struna, stiuci de : 98 cm / 6,7 Kg ; 93 cm / 5,7 Kg ; 101 cm 8,3 Kg ; 104 cm / 9,1 Kg ! ... fara nici un fel de problema ! Niciodata nu mi-a rupt pestele struna pt. ca a fost… "prea slaba " . Doar in agataturi extreme , pomi adevarati etc. am mai pierdut cate un montaj . Firul principal folosit la capturile mai sus numite a fost ori multifilar 0,12 , ori monofil ( foarte bun ) de 0,24-0,26 ) . Cu multifilar de ! 0,14 ! am prins in 2003 , din barca un som de 1, 72 m / 42 Kg , dupa un drill de cca 80 minute si unul de 1,63 m / 34,5 Kg de la mal , dupa 55 minute, cu aceeasi montura . Am cateva poze in galerie, daca vreti sa vedeti sculele folosite . E inutil ( chiar destructiv ) sa folosesti fire principale prea groase ! Parerea mea e ca… finetea sculelor de pescuit dau de fapt satisfactia la o captura intr-adevar frumoasa . Am mai prins in 2002 o stiuca de 85 cm / aproape 4 Kg , cu o lanseta extrafina, 2,4 m / 3-12 g cw. , cu care merg pe rauri la pastrav . Mulineta folosita :� un micro, calibrul 15 “ si fir textil de 0,09 !! Cu rotativa …Nr 3 ! Am avut mare noroc, neavand struna si rotativa infigandu-se in incheietura maxilarului …cu toate cele 3 “ gheare�. Deci : O struna fina , nu peste 25-max 30 cm lungime, e foarte importanta in zonele bantuite de lupul baltilor !!!!! Bineinteles ca nu dadeam la stiuca ….ci la biban . Deci se poate si cu scule extra-fine ! Important e sa folosesti conectori care sa elimine orice nod din montaj si bineinteles .... batul , mulineta , firul si … pescarul sa armonizeze perfect !!


fire intinse tuturor !!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 07 Noi 2005, 20:23

Corect!Nu eram de conceptia folosirii strunei la naluci,dar de cand i-a taiat firul o stiuca imensa,adusa pana la mal,unui coleg de-al meu,am inceput sa folosesc si eu,mai ales ca acum gasesti in magazine strune supermaleabile,din nu stiu ce metal(wolfram parca),numai otel nu este,de culoare maronie,care nu prea e sesizata de rapitor,fapt demonstrat de cleanul prins saptamana trecuta la oscilanta+struna.
Asa ca,ori de cate ori voi simti prin preajma prezenta cumetrei,voi folosi struna :wink:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
caius
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 11 Oct 2004, 08:02
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de caius » 08 Noi 2005, 00:37

Michael,
tot timpul anului am pescuit cu struna si am prins avat, clean, salau si stiuca asta din momentul cand mi-a taiat textilul o stiuca de vreo 5 k si m-a lasat fara un YO-Zuri . Nu mi-a parut rau dupa stiuca cat dupa vobler care a fost castigator la ultimele partide, de atunci numai cu struna dau , doar cand dau la salau cu twister nu pun struna.
caius delamarian

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 08 Noi 2005, 07:04

Caius:ce strune folosesti si de unde le cumperi/la ce pret?
PS:ai reusit ceva cu pozele alea?
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
tiebie
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 10 Mai 2005, 16:52
Localitate: In apropierea apei

Mesaj de tiebie » 08 Noi 2005, 10:02

Michael scrie:Corect!Nu eram de conceptia folosirii strunei la naluci,dar de cand i-a taiat firul o stiuca imensa,adusa pana la mal,unui coleg de-al meu,am inceput sa folosesc si eu,mai ales ca acum gasesti in magazine strune supermaleabile,din nu stiu ce metal(wolfram parca),numai otel nu este,de culoare maronie,care nu prea e sesizata de rapitor,fapt demonstrat de cleanul prins saptamana trecuta la oscilanta+struna.
Asa ca,ori de cate ori voi simti prin preajma prezenta cumetrei,voi folosi struna :wink:



Cunosc tipul de struna ( cea maronie ), am folosit-o la cateva montaje. Daca-mi permiteti o remarca : Nu sunt foarte multumit de “comportamentul ei “ . Intr-adevar ca si aparitie, e mai “discreta� decat cea cu aspect de otel … in schimb, se destrama la capete ( daca leg ancore sau carlige pt. monturi pt. peste viu ) , e un pic mai rigida si mai periclitata la “ indoituri vesnice “ . Am incercat multe tipuri , inclusiv kevlar cu miez de otel etc. Am ramas insa la cea descrisa ieri , anume impletitura de 7 X 7 cu 5 Kg forta . Sunt foarte multumit . Cautati asa ceva , folositi si va asigur ca veti fi incantat !

Cu stima ,
Fire intinse

Avatar utilizator
tiebie
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 10 Mai 2005, 16:52
Localitate: In apropierea apei

Mesaj de tiebie » 08 Noi 2005, 11:02

caius scrie:Michael,
tot timpul anului am pescuit cu struna si am prins avat, clean, salau si stiuca asta din momentul cand mi-a taiat textilul o stiuca de vreo 5 k si m-a lasat fara un YO-Zuri . Nu mi-a parut rau dupa stiuca cat dupa vobler care a fost castigator la ultimele partide, de atunci numai cu struna dau , doar cand dau la salau cu twister nu pun struna.



Cred ca procedati foarte bine . In toamna insa, cand stiuca mare se retrage la apa mai adanca , “amenajand teritoriul de iarna “ sau urmarind cardurile de bibani, care la randul lor streseaza bancurile de puiet pasnic , mi s-a intamplat sa puna doamna coltii pe twisterul oferit salaului la adancimi intre 5 si 9-11 m . Destul de rar, ce-i drept , dar … se intampla ! Exista perioade de toamna tarzie , cand mai multe specii de rapitori, “migreaza lent� in apropierea bancurilor de pestisori . In aceste cazuri si in acele locuri , putem constata ( cu mult noroc, bineinteles ) , un amestec de salau , biban, stiuca …etc., ca insotitori discreti ai bancurilor de care am pomenit . Deci , atacul stiucii asupra twisterului prezentat salaului pe fund in aceasta perioada, …e posibil! De aceea folosesc in lunile tarzii ( 10 / 11 / 12 ), o struna foarte fina si foarte scurta , cam 10 cm . E mai bine decat deloc , in cazul unui atac neasteptat ….. In lunile de vara, situatia se schimba , fiecare specie de rapitor avand teritoriile specifice de vanatoare … nedepinzand de concentrari mari de prada …

Cu stima

Avatar utilizator
tiebie
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 10 Mai 2005, 16:52
Localitate: In apropierea apei

Mesaj de tiebie » 08 Noi 2005, 12:59

tiebie scrie:
Michael scrie:Corect!Nu eram de conceptia folosirii strunei la naluci,dar de cand i-a taiat firul o stiuca imensa,adusa pana la mal,unui coleg de-al meu,am inceput sa folosesc si eu,mai ales ca acum gasesti in magazine strune supermaleabile,din nu stiu ce metal(wolfram parca),numai otel nu este,de culoare maronie,care nu prea e sesizata de rapitor,fapt demonstrat de cleanul prins saptamana trecuta la oscilanta+struna.
Asa ca,ori de cate ori voi simti prin preajma prezenta cumetrei,voi folosi struna :wink:


In speranta ca beneficiem de o mica toleranta „ de deviere“ aici in forum, as vrea sa trec un pic de la capitolul „ strune „ la firele textile ….
Imi aduc aminte , acum vreo 10 ani , cand au intrat in moda , prima aparitie a fost asa numitul “ Dyneema�. Pe vremea aceea lucram intr-un magazin de pescuit foarte select in sudul Germaniei si ofeream clientilor cel putin 35-40 de tipuri de multifilar sub numele arhicunoscutelor firme Balzer, Cormoran, Zebco, DAM, Berkley, Daiwa, Shakespeare…s.a.m.d.
Am testat majoritatea firelor din vanzare , in diferite stiluri de pescuit , pt. ca aveam cantitati gratuite in acest scop . Culmea e …. ca m-am “oprit� dupa cateva luni, la un fir oferit candva de un engrossier absolut necunoscut , un “no name “ , oferta acceptata doar datorita pretului FOARTE convenabil . Ma credeti sau nu , am cel putin 6 mulinete de spinning echipate de cel putin 8 ani cu acelasi fir , mulinete cu care s-a pescuit , nu gluma ! Nu am avut NICIODATA vreo incurcatura / peruca in acesti ani ! Tot ce am dat jos de pe mulinete , au fost cativa metri din cauza uzurii firesti . Si cand spun ca am pescuit foarte mult cu acest fir , nu exagerez deloc !!! Iar capturile datorate ( si ) lui, au fost de multe ori remarcabile . ………. Prin anii 98-99 , cred , era in mare voga « fireline « de la Berkley . Am observat la colegii si ortacii de pescuit ( care au luat acest fire line nu din convingerea proprie ci prin …puterea de convingere a marketing-ului ) , ca au numai necazuri cu el . Peruci costisitoare , lanseuri “ colturoase si galagioase� , bobinare dezordonata pe mulinete …etc.
La fel mi s-a intamplat si mie , folosind produsele celor mai cunoscute firme . ( genul Dyneema – multifil . ) Fire line , am incercat o data, la o singura partida de spinning . Rau ! Nota 5 ! Nu ma pot identifica deloc … cu acest fir . Nici nu l-am mai testat .Anul asta in primavara, inainte de a pleca in Romania pt. 3 saptamani, ( sunt nascut la Orsova si am pescuit cazanele Dunarii ani de zile in lung si-n lat si cunosc zona ca pe propriul buzunar ), lesinat de nerabdare sa mai fac o partida faina de salau … twister , peste viu …etc si vrand sa mai completez paleta de culori la fire , am comandat la o firma serioasa 3 X role a 270 m in grosimile 0,10 ; 0, 14 ; 0,18 , mai mult de dragul “ variatiunii “ . Se facea reclama de genul “ Originalul si adevaratul , binecunoscutul si consacratul Dyneema , made in Germany / Cel mai bun fir … tra la la “ . Le-am testat . Pe toate 3 . Un …imens rahat ! 2 Partide de spinning si cca ( fara exagerare ) 25-30 m paguba !! Toate 3 la fel de cacacioase .( In comparatie cu “batranul meu fir “ , care… nici azi nu stiu cine l-a fabricat si nu am mai gasit niciodata structura asemanatoare , la care nu am pierdut 1 cm in 8 ani !!! ) . Deci …. Atentie ! Nu cumparati niciodata cantitati mai mari si in grosimi diferite doar pt. ca va manipuleaza un vanzator dibaci sau un marketing ireprosabil …. Cumparati minimul si testati , testati , testati !
Tin sa precizez ca acest fenomen contradictoriu ( firme consacrate – calitate indoielnica ) l-am intalnit in aceasta forma crasa DOAR la capitolul fire textile !!
In rest , mi-am gasit multi “ prieteni de suflet “ in jungla de bete , mulinete si accesorile de toate felurile , oferite de marile firme producatoare !! Dar !! Dupa cautari si selectii foarte indelungate ! Nu orice produs “de firma� , e musai si grozav,…. sau total adecvat la pescuitul specializat … pe care unditarii nostri ( mai ales cei cu multa experienta ) il practica foarte variat si in stiluri destul de diferite! Doamne ajuta, macar la pescari mai persista … individualitatea. Din pacate, “darul� de a deveni din ce in ce mai …tehnocrati, ne impinge subtil spre o …incapacitate de diferentiere a scopurilor de mijloace…si viceversa …efectul fiind … alegerea sculelor dupa criterii care pe malul garlei , nu mai “trag la cantar� atat de substantial pecat ne-am asteptat in magazin ………..

Fire intinse !
T.D.

Scrie răspuns