Cu sau fara struna metalica?

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 20 Oct 2004, 07:45

caius scrie:...+ca am avut surprize de genu ca mi-a taiat firul la 1-2 metri in fata lingurii,fara sa am mucatura la lingura.
Probabil ca s-a taiat singur in vreun prag, sau in vreo scoica. Mi s-a intamplat si mie odata asa cu o rotativa pe care am lestat-o ca sa dau aproape de fundul apei.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 20 Oct 2004, 21:34

adilucu scrie:Voi nu puneti struna pt. ca afecteaza evolutia nalucii sau pt. ca se vede in apa?
Pt. ca exista strune din materiale destul de moi incat sa nu afecteze evolutia nalucii, deci acest motiv este eliminat. Mai ramane problema cu vizibilitatea...
Nu folosesc struna,nu pentru ca ar afecta evolutia nalucii,ci pentru ca este foarte vizibila in apa.Sincer cred ca doar stiuca(sau un peste disperat :lol: ) e in stare sa sara la o naluca trasa prin apa de o struna,care e vizibila.Am avut destule tentative de atac(vazute),iar in ultima clipa a renuntat,vazand nu neaparat struna,ci firul...
Michael va recomanda Regulamentul forumului

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 21 Oct 2004, 07:40

Michael scrie: Nu folosesc struna,nu pentru ca ar afecta evolutia nalucii,ci pentru ca este foarte vizibila in apa.Sincer cred ca doar stiuca(sau un peste disperat :lol: ) e in stare sa sara la o naluca trasa prin apa de o struna,care e vizibila.Am avut destule tentative de atac(vazute),iar in ultima clipa a renuntat,vazand nu neaparat struna,ci firul...
Cand spui "naluca" te referi la twistere? Banuiesc ca doar la ele nu folosesti struna. Referitor la vizibilitatea strunei, eu am folosit struna la twister si nu am prins nimic, cu toate ca am avut 2 urmariri.

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 21 Oct 2004, 08:59

Paul, ti-am spus si eu si danr ca se poate pescui cu twister dupa stiuca. Treaba cu urmaritul se poate datora multor alte cauze. Poate te-a vazut! Sau a vazut barca, sau poate a fost pur si simplu nehotarata. Eu unul nu cred ca se datoreaza strunei. Unde mai pui ca struna nu e necesar sa fie stralucitoare...

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 21 Oct 2004, 21:02

Am folosit struna de kevlar,trasa in plastic,verde-inchis,nicidecum stralucitoare.De fapt,eu renunt si la agrafa+vartej in clipa cand vad ca nu mai e negru-mat,ci devine argintie.O schimb cu una noua.Oricum,decat sa dau o zi intreaga si sa cred ca din cauza strunei nu intra nimic,prefer sa risc si sa am parte de ceva actiune.
P.S. Eu schimb si firul(monofilamentul) in clipa in care vad ca devine vizibil(datorita uzurii sau a suspensiilor din apa) sau devine mat.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 21 Oct 2004, 21:13

parerea mea e ca daca mono devine murdar, inseamna ca e cam poros.

Deci, as schimba marca, nu numai firul! :D

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 21 Oct 2004, 21:29

In timp,orice marca de mono,devine poros,sub actiunea apei si a UV.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 21 Oct 2004, 21:41

AHA!
N-am observat!

Astea de spin, le schimb repede, iar alea de cr..., sunt negre :)

Avatar utilizator
dominte
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 25 Oct 2004, 08:34
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de dominte » 26 Oct 2004, 07:15

Michael scrie:
costica_fishing scrie:OK!

Eu n-am gasit inca loc unde, pe un perimetru de 10X10 m sa prinzi si stiuca si salaul, in aceeasi perioada! Din experienta mea, astia se aseaza diferit, in functie de curent, gropi, structuri subacvatice... alea-alea.
Eu am prins stiuca la vreo 3-4 m de un loc in care altadata am prins salau.M-a mirat si pe mine sa prind stiuca intr-un loc fara vegetatie,mal inalt,praguri,etc.Deodata a iesit de sub mal si mi-a luat voblerul...Tot cam pe acolo,la vreo 10m am luat si avat,dar in curent,nu la mal.Este un cot al raului Timis,care sapa in mal inalt si a format un fel de golf.
ne spui si noua locul ? :roll:
KKT pe betze

Dominte Claudiu
www.netconcept.ro

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 26 Oct 2004, 10:04

cu struna, da.
cu metalica, nu.
am gasit unele foarte flexibile, nu influenteaza deloc voblerele.
imi place de asemenea sa schimb si voblerele cu rotative s.a.m.d. asa ca nu vreau sa intirzii prea mult cu taiat - legat, in plus la rotative este obligatoriu virtejul...
pentru mine, utilizarea strunei este indispensabila.

Scrie răspuns