cu ce pescuim la somn?

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

cu ce pescuim la somn?

Mesaj de luci_t » 25 Feb 2007, 21:15

Stiu ca nu a inceput inca sezonul, dar as vrea sa stiu de ce ar fi nevoie pt pescuitul la somn: bat, mulineta, fir cu cat mai multe detalii, daca se poate. :)
cunosc o metoda sigura cu care tata si colegii sai de munca prindeau in fiecare vara un somn de minim 20kg. Era distractia lor favorita: sa fure niste boboci de rata de langa fabrica si sa prinda somnul pe care-l asteptau de un an :) Nu se calmau pana nu reuseau sa prinda somnul pe care-l vroiau.
Dar acea metoda sigur nu se incadreaza in pescuitul sportiv :lol:

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 02 Mar 2007, 14:54

nu am prins niciodata somn, dar daca prinzi unu ca asta, cu siguranta iti trebe SCULE!


http://xvella.free.fr/videos_701/iron_2 ... khstan.wmv

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 02 Mar 2007, 15:45

Uite aici un somn de talie asemanatoare prins insa cu un material mult mai lejer. Pe primul film nea Iron (nick-ul lui pe forumuri aici) pescuieste cu un material foarte puternic si poate trage de somn de innebuneste fara sa riste sa rupa ceva.
Pe filmul care urmeaza pescarul nu ara arme grele, asa ca duce drillul mai domol si lasa somnul sa se oboseasca singur tragand barca dupa el.

http://siluremax.free.fr/videos/edet_ta ... _rhone.wmv

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 02 Mar 2007, 22:48

Va multumesc mult. Sunt faine imaginile dar...
Pt somnul pe care-l visez eu am cateva probleme: nu am barca si malul unde se poate sta nu are o lungime prea mare. Incerc sa-i arat tatalui meu ca se poate prinde peste mare si cu undita, nu numai cu ustensile mai putin legale :( Din zona respectiva, in fiecare an, s-au prins somni de marimi apreciabile -peste 20kg Cel mai mare a avut peste40kg. In ultimii 10ani, nimeni nu a mai incercat sa pescuiasca somn. Pt mine

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 02 Mar 2007, 23:25

Cand pescuiesti de pe mal sansele sa scoti un somn mai acatarii sunt mai slabe, vorbesc despre pescuitul in curent, rau/fluviu. Si in momentele cand am pescuit de pe mal aveam o barca la indemana ca sa pot continua drill-ul din barca. Altfel cam greu sa controlezi. Dar din barca poti avea si "doua maini stangi" ! :lol:

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 03 Mar 2007, 17:25

tudor scrie:Cand pescuiesti de pe mal sansele sa scoti un somn mai acatarii sunt mai slabe, vorbesc despre pescuitul in curent, rau/fluviu. Si in momentele cand am pescuit de pe mal aveam o barca la indemana ca sa pot continua drill-ul din barca. Altfel cam greu sa controlezi. Dar din barca poti avea si "doua maini stangi" ! :lol:
O sa fac rost de o barca pana atunci, iar locul unde o sa incerc este pe rau dar curentul este foarte slab si circular este intr-o curba. Ce fir i-mi recomanzi? daca nu e secret :?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 03 Mar 2007, 20:12

Nu am secrete. Un textil gros. Tufline 60-65 lbs, nu ti-l rupe nici un vapor. :lol: Daca nu ai Tuf line nu e nici o tragedie. Iei alt textil puternic si gata.

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 03 Mar 2007, 20:56

tudor scrie:Nu am secrete. Un textil gros. Tufline 60-65 lbs, nu ti-l rupe nici un vapor. :lol: Daca nu ai Tuf line nu e nici o tragedie. Iei alt textil puternic si gata.
Merci tudor, o sa gasesc io tufline in aradul asta :lol: Cat despre bat, am un par (nu pot sa-i spun bat) combo Shakespeare de 2.1 sau 2.4m care din cate stiu eu este folosit in olanda la pescuit marin. Nu am acum batul acasa dar stiu ca actiunea este de cateva sute de grame (100-300 sau 200-400) nu retin exact. Mulineta este pe masura, aceeasi marca si foarte masiva.E foarte rezistent din cat am vazut. O singura data am iesit cu el pe balta, sa vad cum se comporta. Mie mi se pare cam rigid dar la somn poate e potrivit.
O sa incerc sa pescuiesc la somn cu broscuta, lipitoare, ficat alterat, etc. etc... iar daca nu da rezultate o sa leg de tripla momeala preferata de tata in tinerete: bobocul de rata :twisted: si daca nici atunci nu vine monstrul ma las de pescuitul la somn :wink:
Un bat asemanator am vazut in piata. Se vindea pt grebla :cry: si vanzatorul chiar ii lauda rezistenta. :cry: :cry:

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 04 Mar 2007, 00:25

O sa incerc sa pescuiesc la somn cu broscuta, lipitoare, ficat alterat, etc. etc... iar daca nu da rezultate o sa leg de tripla momeala preferata de tata in tinerete: bobocul de rata si daca nici atunci nu vine monstrul ma las de pescuitul la somn


Sa nu uiti de coropisnita!

rosu r.
veteran
veteran
Mesaje: 760
Membru din: 10 Aug 2006, 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rosu r. » 04 Mar 2007, 21:37

Domnu Sorin incearca in zona avrig la buchet de rame serpesti sau carne de scoica !
Eu unu am luat multi somni asa in zona aia!
Si pe baraj si sub baraj!

Scrie răspuns