cu ce pescuim la somn?

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 24 Mai 2007, 19:43

tudor scrie:Multa vreme am "dat la somn". Acum il caut si ma dau la el :lol: :

Imagine
Moustache aici te-ai ascuns?!!! Te-am scuipat....mijeshti :lol: :lol: :lol:

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 24 Mai 2007, 19:51

De anul trecut am inceput sa-i caut in felul asta. Fotografia este cu Claude Valette, in Spania si nu am facut-o eu, Claude mi-a trimis-o.
Insa in timpul zilelor de vara, cand apa e limpede, linistita, si nu vezi activitate de loc, toata fauna acvatica sta sub maluri sau copaci fara sa miste.
Toate speciile impreuna. Culmea, cand dai pe acolo ai impresia ca nu e nimeni. :lol:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 24 Mai 2007, 20:06

tudor scrie:De anul trecut am inceput sa-i caut in felul asta. Fotografia este cu Claude Valette, in Spania si nu am facut-o eu, Claude mi-a trimis-o.
Insa in timpul zilelor de vara, cand apa e limpede, linistita, si nu vezi activitate de loc, toata fauna acvatica sta sub maluri sau copaci fara sa miste.
Toate speciile impreuna. Culmea, cand dai pe acolo ai impresia ca nu e nimeni. :lol:
asta imi aduce aminte de dilemele mele cu avati si stuci intre 1 si 3 kg prinsi in acelasi loc .... daca au dimensiuni apropiate banui ca stau in straturi nau ce face ... dar vreun moustache mare sau vro cumatra nu cred ca agreaza o prezenta juvenila in jur... sau poate agreaza dar la un moment dat cand roade stomacu sau calca pe bec se intoarce si hatz :twisted: :lol: :lol:

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 24 Mai 2007, 20:37

Agreaza fara probleme. Sub acelasi copac in iulie anul trecut am gasit un banc de crapi intre 5-10kg bucata, banc de platici, astia se plimbau prin copac, intre doua ape bibi ca lumea la kil bucata, sub bibi, asezati frumos pe nisip 8 bucati salai intre 70cm si 90 cm. Am pus mana pe unu si a plecat in viteza. Altfel nu-i pasa de mine. Si foarte sub copac, adica la radacina, dar cum cazuse era o scobitura, erau 3 somni, nu monstrii, dar de 1,20m fiecare. Nu le pasa de mine pana nu am vrut sa pun mana. Atunci au decolat. :lol:
Stiuca nu am gasit sub acel copac, insa, prietenul care m'a incurajat sa fac acesta cercetare, mi-a zis ca a gasit si stiuci grupate cu ceilalti pesti.
S-am incalecat pe-o sa si v-am zis poveaste-asa.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 24 Mai 2007, 21:10

auzi, si era asa ca un vartej care te atragea si la capat era o lumina foarte puternica ? :lol:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 24 Mai 2007, 21:42

danr scrie:auzi, si era asa ca un vartej care te atragea si la capat era o lumina foarte puternica ? :lol:
nu chiar :P am vazut inregistrari underwater cu ce povesteste Tudor , ala e momentu cand tarai lingura dejaba langa cioata :lol:

P.S. nu era in Romania :cry:

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 24 Mai 2007, 22:01

tudore, imaginea e superba
mi-as dori ca peste cativa ani sa pot merge pe cris, mures, dunare sau un alt rau din ro si sa pot face astfel de poze. Inca un motiv de a elibera majoritatea pestilor prinsi. Spun majoritatea ca de ajung acasa numai cu poze, fara pesti, am incurcat-o cu jumatatea mea cea buna :lol: :lol: :lol:

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 24 Mai 2007, 22:12

nu trebuie sa faci scufundari neaparat
o camera de la cabelas ar face foarte bine jobul, daca apa este relativ limpede

uite aici, nici nu-i scump macar

cum raurile noastre mari au marele talent de a fi relativ tulburi, nu stiu cart ar fi de folos.....
pe mine m-ar cam batea gandul....

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 24 Mai 2007, 22:36

dane ar fi o chestie faina, dar momentan banii sunt pregatiti pt "proiectul Y"
dar e de tinut minte pt viitor

laurentiucat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 29 Aug 2006, 17:13

sal

Mesaj de laurentiucat » 19 Mar 2010, 21:59

cautam ceva pe net si am regasit si comentariile de aici.acum sunt pescar la comercial..desi am si lansetele..sunt tovaras cu lipoveanu in cauza..si va pot spune ca somnul avea capatande vreo 40 de kg care a fost donata ptr o pomana.era singur in barca cand l-a prins..si a plutit la vale cu el vreo 3 km reusind sa-l duca pe un platou cu apa mica inspre mal.stiu zona f bine.un prag abrubt de 15 -16 m si pe urma e o zona de apa mica cu fund tare de vreo 15-20 de m latime.aci dadeam io dupa avat,prinzand si primii avati la meps 2,cand m-am apucat de spining.mi-a zis ca nu stie cum s-a trezit cu somnul in barca si cum a reusit sa-l ridice..
Toti pescarii ajung in Rai...

Scrie răspuns