cu ce pescuim la somn?

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 05 Mar 2007, 23:27

Oare pe mine nu ma surprinde unul, asa de control? :twisted:
Primul si ultimul :oops: somn pe care l-am atins a fost un prichindel, aprox la kg, prins cu mana de sub mal. Asta era in urma cu multi, multi ani. O mai fi crescut de atunci si daca tot avem o "relatie" poate vine sa-mi povesteasca ce a mai facut intre timp :twisted: :twisted:

laurentiucat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 29 Aug 2006, 17:13

coropisnita artificiala

Mesaj de laurentiucat » 20 Mai 2007, 23:39

cunoaste careva unde as putea gasi coropisnita artficiala?ma intereseaza ptr clonc si ca sa nu stau in fiecare dimineata cu cazmaua prin gunoaie.am auzit ca ar exista unele fosforescente . cu ce atractant ma sfatuiti sa dau pe ele..?alta momeal naturala e ficat de oaie..asa mi-a zis un lipovean de curand.asta a prins acu 7 ani la clonc singur in barca un somn de 175 de kile si l-a plimbat cam 3-4 km cu barca pescareasca..cica e beton ciorba de burta de somn..mori si mananci si iar mananci.
Toti pescarii ajung in Rai...

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Re: coropisnita artificiala

Mesaj de Bogdan_Alex » 21 Mai 2007, 00:49

laurentiucat scrie:asta a prins acu 7 ani la clonc singur in barca un somn de 175 de kile si l-a plimbat cam 3-4 km cu barca pescareasca.
eu spun ca's fabulatii 175kile etc... o fi fost mare dar....pescaru' tot pescar :D
laurentiucat scrie:.cica e beton ciorba de burta de somn..mori si mananci si iar mananci.
asa s-ar parea, unchiul meu veteran in ale deltei e de aceeasi parere, cu toate ca unii contrazic aceasta practica spunand ca burta somnului este toxica....fapt ce totusi nu mi se pare asa iesit din realitate complet dat fiind hrana de zi cu zi a somnului. nu e tocmai cel mai curat peste

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 21 Mai 2007, 00:55

asta a prins acu 7 ani la clonc singur in barca un somn de 175 de kile si l-a plimbat cam 3-4 km cu barca pescareasca.
Da,da,avea si un felinar aprins legat de coada. :D


Eu stiam ca doar pielita de pe icre este toxica.
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 21 Mai 2007, 17:17

luci eu am prins si la albitura si lipitoare asa ca la orice potzi prinde numai sa fie acolo si sa manance :D . cu datul la rame este esential dac vrei ceva mare in carlig 8) sa bagi de alea mari de glie facute buchet pe o ancora (cat alea de la wb de 7cm)ca asa esti sigur ca se inteapa 8)

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 23 Mai 2007, 22:08

ed scrie:luci eu am prins si la albitura si lipitoare asa ca la orice potzi prinde numai sa fie acolo si sa manance :D . cu datul la rame este esential dac vrei ceva mare in carlig 8) sa bagi de alea mari de glie facute buchet pe o ancora (cat alea de la wb de 7cm)ca asa esti sigur ca se inteapa 8)
Sa inteleg ca o partida reusita la somn tine mai ales de pofta de mancare a uratului :lol: si de a fi pe apa cand ii e foame... se presupune ca stiu unde sa-l caut, chiar in wek-end am vizitat locul de unde o sa-ncerc sa-l scot la poze si apa era tot asa cum o stiam: linistita cu mal pe fund si mai ales foarte adanca daca tinem cont ca e vorba de cris

laurentiucat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 29 Aug 2006, 17:13

sal

Mesaj de laurentiucat » 24 Mai 2007, 08:13

bre io pe lipovean il stiu om serios si nu din ala care le infloreste.asa putea sa-mi zica ca a prins sturion si avea nu stiu cate kile de icre negre...cel putin p-asta il stiu secretos si nu zice nici la ce da ,nici ce prinde doar ca l-am prins io la un moment de "destainuiri".in materie de arta culinara e dat naibii..sa mananci marinata de scrumbie facuta de el sau chiftelute de peste sau sarmale nu mai zic de ciorba ..uite de ex cum face el platica :iei o carjanca din aia cat capacul de la toilette (vorba unui prieten) o tai in lung si ii dai sare ,o pastrezi 2-3 zile asa cu sarea pe ea pe grataru de la frigider si dupa aia faci un gratar din ea ..numa bere sa ai grija sa pui dinainte la rece sa ai spor la halit..de ex el foloseste si ficatu de la peste si basica si matele la diverse aranjamnete culinare de te taie la lingurica si inghiti in sec cand iti povesteste vreo reteta.iar in materie de pescuit e nas p-aci ca am mers cu el la pescuit de catvea ori si ce-am vazut asa numa in cateva zile mi-e suficient sa stiu ca nu infloreste nimic ci chiar ..nu spune tot..
de coropisnitele alea artficiale a auzit cineva ,le-a vazut..?
Toti pescarii ajung in Rai...

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Re: sal

Mesaj de luci_t » 24 Mai 2007, 19:10

laurentiucat scrie: de coropisnitele alea artficiale a auzit cineva ,le-a vazut..?
de vazut am vazut si-s tare interesante, dar ar fi o singura problema. Le-am vazut la un copilas :lol: erau jucariile lui. Avea tot felul de gaze: coropisnite, scorpioni, paianjeni, greieri, lacuste de marimi si culori naturale. Cu prima ocazie o sa-l intreb pe taica-su de unde le-a cumparat. Era in urma cu cativa ani si o sa-i cer pustiului Care are amu vre-o 10 ani daca mai are sa-mi de si mie cateva. Dar nu prea cred ca erau pt pescuit ci un fel de material didactic :lol: :lol: :lol:

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 24 Mai 2007, 19:23

Multa vreme am "dat la somn". Acum il caut si ma dau la el :lol: :

Imagine

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 24 Mai 2007, 19:28

tare rau poza.... sa nu mai zicem si de "EL" care, cre' ca are peste 100kg.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Scrie răspuns