cu ce pescuim la somn?

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 04 Mar 2007, 22:38

Mersi mult, domnu Razvan (nu ma mai domnii atata ca mor), anu asta chiar am zis ca o sa bat Avrigu puternic. Anu trecut un amic de-al meu a luat 2 somni intr-o noapte in baraj la Avrig ( 6 si 4,5 kg), si la ce? La pui de somn, de 10 cm lungime, prins pe canalu de fuga. Daca imi mai spui si cate un loc mai bun, ( pe mp), atunci chiar ca :bere: :bere:
Si hai odata pe acasa!!

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 04 Mar 2007, 22:55

@soriniusc
Ai uitat sa-mi spui de puiul de somn ca momeala :lol: de asta chiar nu am stiut Daca o sa am rezultate dau si io un suc :bere:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 04 Mar 2007, 23:02

luci_t scrie:@soriniusc
Ai uitat sa-mi spui de puiul de somn ca momeala :lol: de asta chiar nu am stiut Daca o sa am rezultate dau si io un suc :bere:
vedeti ca puiu de somn nu cadreaza la dimensiuni legale :oops: probabil multi siar dori sa dea si cu pui de stuk la stuk stationar ( daca nu cumva o fac :evil: )

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 04 Mar 2007, 23:06

pikeman scrie:
luci_t scrie:@soriniusc
Ai uitat sa-mi spui de puiul de somn ca momeala :lol: de asta chiar nu am stiut Daca o sa am rezultate dau si io un suc :bere:
vedeti ca puiu de somn nu cadreaza la dimensiuni legale :oops: probabil multi siar dori sa dea si cu pui de stuk la stuk stationar ( daca nu cumva o fac :evil: )
io am zis-o ca o gluma despre puiul de somn. Sincer nici nu prea stiu cate sanse as avea sa gasesc puiut de somn, chiar daca as vrea :lol: ca de nu merg ramele, ficatelu si altele o sa gasesc un boboc de rata dispus sa se sacrifice pt mine :oops: desi mi se pare cam barbara metoda :evil:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 04 Mar 2007, 23:17

am auzit si io asta cu bobocu , si matze si alte chestii, dar dupa capul meu as incerca mai degraba la coropisnitza, am auzit de o metoda, poa lumea stie mai bine, cu o coropisnitza pusa in carlig, si una mai sus la vrun metru intro cutiuta de plastic, gen cele de la filmele foto , cica zgomotu produs de agitatia coropisnitzoasei sa iasqa din cutie atrage za monster :shock:

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 04 Mar 2007, 23:42

sau mai e o metoda care cer multa activitate si la care e nevoie de o broscuta, un dop de pluta (cum sunt la sticlele de vin) o struna si un plumb in forma de picatura. E ceva interesant si logic. Si mie mi-a explicat un batran cum se face: struna se trece prin dopul de pluta, se pune plumbul pe fir (folosea sfoara din matase cu care se legau balotii de paie :) ), se leaga struna si de ancora se leaga broscuta. E f. important ca broscuta sa fie legata, nu intepata, pt a trai cat mai mult. Si din minut in minut se slabeste firul pt a da posibilitatea broscutei sa iasa la aer sa respire. Probabil agitatia continua a broastei atata curiozitatea somnului... si atunci sa te tii... Somnul cel mai mare pe care l-a pescuit cu metoda asta avea peste 40kg :shock: pescuia la pripon pe vremea respectiva... si avea tot timpul firul in mana. Spune ca e obositor, dar merita efortul :D
Poate stie cineva detalii mai exacte...

laurentiucat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 29 Aug 2006, 17:13

sal

Mesaj de laurentiucat » 05 Mar 2007, 21:35

coropisnita ,rama neagra in buchet ..dati in anafoare sau mai precis incercati in susul anaforului acolo unde "se schimba apa"daca aveti barca dati pe langa "butuci". ar mai merge si la clonc ptr cei cu barca.sper sa mai fie somn pe dunare .la ritmul in care se pescuieste cu curent cred ca la anu nu mai avem peste pe dunare.in zece km de dunare sunt 5 barci care dau la curent.sper ca la voi sa fie altfel ..s-auzim de bine!
Toti pescarii ajung in Rai...

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 05 Mar 2007, 22:44

Fratilor....cand e sa fie prin preajma domnul ''mustata'' il mananca si pe dracu'.....am fost de fata cand un prieten a prins pe Siret o ditamai namila de 30kg la o simpla rama pe un singur carlig nr.8 la lanseta.....asa ca ce sa mai vorbim????
Daca nu vedeam , nu credeam!!

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Re: sal

Mesaj de luci_t » 05 Mar 2007, 22:48

laurentiucat scrie:coropisnita ,rama neagra in buchet ..dati in anafoare sau mai precis incercati in susul anaforului acolo unde "se schimba apa"daca aveti barca dati pe langa "butuci". ar mai merge si la clonc ptr cei cu barca.sper sa mai fie somn pe dunare .la ritmul in care se pescuieste cu curent cred ca la anu nu mai avem peste pe dunare.in zece km de dunare sunt 5 barci care dau la curent.sper ca la voi sa fie altfel ..s-auzim de bine!
Merci de ponturi. Dau nisite sucuri cand ne intalnim :bere:
Unde vreau io sa dau la somn nu stiu sa se mai fi prins asa ceva de ani buni, asta nu inseamna ca nu exista somn acolo :lol: Doar ca pescarii vechi au imbatranit si noi astia mai tineri nu prea stim ce e ala :lol1:

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 05 Mar 2007, 23:20

pe mine m-a laut cu frisoane cand un amic, a prins un somn de 10kg reglanda apa, la fix din barca...
asa ca mare e gradina...

Scrie răspuns