Crapul altfel decat la boiles..

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Crapul altfel decat la boiles..

Mesaj de semlecangheorghe » 10 Apr 2015, 05:46

...........guitza ca atat te duce mintea..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Crapul altfel decat la boiles..

Mesaj de rine » 10 Apr 2015, 23:07

:lol:
nu sunte-ti sanatosi!
medicii vostrii de familie sunt lacatusi? :lol:
on..am prins de mai multe ori crap.ma rog...mai degraba ciortani.
de bot. mai ales primavara. cam pe vremea asta.
si nu numai... am culminat cu platici destul de mari ,luate la oscilanta. tot de bot. si tot primavara timpuriu.
nu-i mare fenomen.
toamna tarziu sau primavara devreme mai pune maseaua si cate un "pasnic" infometat.
asta nu inseamna ca pasnicii fac obiectul uni pescuit la "tinta" cu artificiale.
parerea mea.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Crapul altfel decat la boiles..

Mesaj de semlecangheorghe » 11 Apr 2015, 07:47

Pai nu fac musai obiectul, dar daca conjunctura e de asa natura nu ma supar sa drilez un ciortan oglinda de vreo 3 kg cu light-ul..Am patit-o primavara asta, e drept ca pe incinta..
Anul trecut am dat cu lanseta de casting la crap ,pe autointzepare, si din 3 pesti toti i-am pierdut in mal ca era carlig subtire si le-a ''taiat'' locul unde s-au intepat..oricum a fost misto sa vad un swinger linga curado..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Crapul altfel decat la boiles..

Mesaj de Gogol » 11 Apr 2015, 10:49

Am luat chiar ieri un romanesc f frumos intre 6-7 kg. A dat de doua ori in naluca pana a luat-o, a urmarit-o pana la 1,5 m de mal. Am fost asa de emotionat incat am uitat sa-i fac o poza. A fost eliberat, bineinteles, cu martori.

oldheinz
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 21 Ian 2015, 13:37

Re: Crapul altfel decat la boiles..

Mesaj de oldheinz » 11 Apr 2015, 13:27

Babusca mare, Meps rotativa 00, pe canal la Ant. Si nu va mai trageti de hainute , ca e scumpe. Sarbatori cu liniste!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Crapul altfel decat la boiles..

Mesaj de SF » 11 Apr 2015, 17:05

Urmaresc de ceva vreme fenomenu , am vazut cateva videos pe net cu crapi la walkere mici ,chiar poppere ,insa probabil is ceva mai salbatici ,in Spania . Mreana deja ii ceva normal . Fenomenu se pare ca se numeste Freshwater Flats Fishing ,nume dat paradoxal de pescari saltwater caliti cu animale tropicale si care au pus numele inspirati din pescuitul la macabi la tropice ,se pescuieste la peste vazut ,care pe uscat locuind si in interior , au gasit in crapi si mrene niste parteneri pentru vremurile cand stau departe de saramura :)

http://www.caranx.net/wp/carpas-con-senuelo/

http://www.caranx.net/wp/la-primera-de-la-temporada/

si italieni deja scot material specific ,zic ei ,desi inca se merge pe pipaite ,
http://www.molix.es/Jorge-S-Fernandez-M ... index.php/

Aici pe forum era unu psihopat rau , unu Eugen si prietenu lui Dragos , dadeau iama in crapi si carasi la musca acum cativa ani ,da nu mai scriu pe aici demult :cry:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Crapul altfel decat la boiles..

Mesaj de semlecangheorghe » 12 Apr 2015, 07:56

Zilele astea am prins un ciortan.Statea linga un prag mic. Prima oara cand mi-a dat, am ratat..''Ha,ha,ha..or zis colegii..ti-a ''dat'' pragul''..la a doua lansare pac, si ''pragul'' o plecat in viteza spre larg..trebuie sa reunosc ca pe light e mai mult decat placut..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: Crapul altfel decat la boiles..

Mesaj de D_ali » 13 Apr 2015, 19:09

Imagine
:lol: :headbash:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Crapul altfel decat la boiles..

Mesaj de semlecangheorghe » 14 Apr 2015, 07:12

In primul rand vreau sa spun ca doresc tuturor celor responsabili de dubla prohibitie la stiuca sa le creasca bube-n talpi si negi pa limba..


Apoi , vreau sa va zic cea mai ciudata chestie care am vazut-o in viata mea..Limitati de idiotenia asta de prohibitie,am luat amarati calea incintelor private. Zic ''amarati'',pt. ca incintele pe care poti prinde rapitori le poti numara pe degetele de la o mana ciunga si aia cu doua deste, ce doua..cu unul singur..In cazul meu Lipova si Vladimirescu..Prima, mai accesibila ca si pretz ar parea solutia ideala pt. vremuri de ..prohibitie..Doar ca ceva extrem de ciudat s-a intimplat cu rapitorii de acolo..Nu mai raspund aproape defel la naluci.Zilele trecute ,pe o vreme stabila, foarte frumoasa, in incalzire, am dat o tura de balta de pe la ora 5 pina ce sa intunecat.Am avut un singut atac-o stiuca de aprox. 2kg ce mi-a dat linga mal,dezgatata in dril..in fine..Iesirea urmatoare a fost la feeder, in timp ce prin minte imi circulau nume noi..sonobaits....krill...methodfeeder..bla,bla..Sa fiu al naibii,unde am ajuns.. :doarecapu: Am ajuns pe Lipova la ora boierilor,ora 10 dimineata..cam toate locurile bune de pe balta fullochi..Nah am asezat si noi lansetele pe unde am prins loc si am inceput sa contemplam natura....apa...nisipul...cum altii prind si noi ,canci..In stinga noastra ,un batranel intzeapa si are drill...la mal ,culmea O STIUCA PRINSA LA PORUMB..nu m-as mira ca am mai auzit cazuri..Ce m-a mirat de abia acum urmeaza...In 15 minute ,incepand de la batranul acela pe toata linia de federisti s-au mai prins inca 2 stiuci..ca si cum bancul a circulat de-a lungul zonei unde picau momitoarele..3 stiuci prinse la porumb-pelete si alte scorneli d-astea e prea mult.. :gandesc: Dupa aia ,liniste si pace..Pentru ca si la stationar daca nu cauti pestii dai gherle de toata frumusetea(chiar si pe incinte) am inceput sa caut pestii,mai exact locuri cu apa mica si care sa tina si peste.Ne-am mutat de trei ori pina sa gasim un astfel de loc.in ciuda zeflemelelor de genul''ce, pe locul ala sant mai grasi?''Plimbatul cu federe,galetzi,suporti,etc.o fost ceva de vis..deacuma nu o sa ma mai pling ever cand trebuie sa mut rucsacul si lanseta no2 la spinning..ever..In fine , pin' la urma am gasit un loc care se potrivea cu ce doream eu,si am avut si mult cautatele driluri cu crapi de incinta pe acorduri de prohibitie cvasigenerala,dar-ar strechea in ''orchestra''..Concluzia mea este ca daca uneori crapul se poate prinde si altfel, adica la jig ori fly, iata ca si stiuca se poate prinde alftfel decat la gume,table si lemne lacuite..Norii de nada cu aroma de krill au intors lumea spiningarilor cu susu'-n jos..parol .

Imagine
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Crapul altfel decat la boiles..

Mesaj de old_radu » 14 Apr 2015, 11:39

...a dracu' naratiune :headbash:
...a dat pesta porcina in tine
...fi-ti-ar crapii sa-ti fie !
:D :D :D

Scrie răspuns