Copiii Stationarului!!!!ceva amuzant!!!!

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Copiii Stationarului!!!!ceva amuzant!!!!

Mesaj de ticairlandezu » 12 Ian 2012, 21:22

Draga Stationarule,

Iti scriu cu emotie profunda, apasatoare, in speranta ca te mai poti face bine…ca te mai poate salva cineva…ca ne vom reintalni pe maluri de ape la primavara…Stiu…ai indurat prea mult. Au venit unii si ti-au spus ca esti prea urat…prea batran….ca nu esti imbracat frumos, ca pestii tai sunt prea mici, n-au mustati, n-au burti plesnind de amagiri dipuite, ca « nu vinzi », ca nu te dai cu jeepul prin indepartate tinuturi lapone…ca nu inventezi vise…ca nu vinzi iluzii, ca in ciuda titulaturii tale, esti prea obositor pentru imense mormane de osanza tolanite pe paturi cu aparenta rubensiana…ca n-ai bani nici macar de-o ciorba sau un gulas, ca sa poti fi vazut prin sticla televizorului de cei ce te indragesc, care sunt totusi majoritari in sportul asta…ca speciile pe care le onorezi sunt prea multe, cu prea multe litere…nu doar patru…lipsa coltilor ti-e fatala, paleste in calea oricarei forme de ajutor financiar…ca frumusetea ta s-a pierdut prin padurile Alaskai cea plina de somoni si a Noii Zeelande…printre pestii-lup ai Atlanticului de nord si pestii-luna…Te-au murdarit jocuri de culise, vanitati, orgolii ale insasi copiilor tai…copiii tai…toti suntem copiii stationarului, cel fara de barca, motor electric, sonar, textil, rod pod, naluci…i-ai tinut in brate pe cei mici, cu undita lor nevinovata, cu bucuria primului oblete prins…cu totii am fost candva, la inceput, copiii stationarului….si acum l-am uitat, zacand sub povara apasatoare a unei mulinete simandicos intoarse pe dos sau a unei « schele » de bete lacuite la comanda…la multi ani, STATIONARULE !

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Mesaj de ticairlandezu » 12 Ian 2012, 21:24

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol1: :lol1:

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 12 Ian 2012, 21:38

Nu-l asculta draga Stationarule, ca se tine de misto-uri. Pestii tai cateodata au 4 litere, 2 mustati sau dinti, daca Tica nu vrea sa te duca la ei, las' ca mergi cu mine. Da numa sa nu-mi ceri scaun modular si rubeziana de 16 metri ca sunt greu de carat si oricum cand eram mici n-aveai pretentii din astea. Mergem cum am mers si atunci: cu o lanseta, un minciog si o gentuta pe umar.

Avatar utilizator
philiphito
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 30 Noi 2009, 11:06
Localitate: in sula R

Mesaj de philiphito » 22 Ian 2012, 17:23

:wink: :wink: :wink: :wink: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 22 Ian 2012, 17:40

Mah Tica ,hai ca dincolo am inteles postul ...Probabil ca-l inteleg si aici ...Mah da' agresiv ai inceput anul frate! :lol: :lol: :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns