cleanul iarna pe rau

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

ady98
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 10 Ian 2006, 21:11

cleanul iarna pe rau

Mesaj de ady98 » 15 Iul 2006, 14:08

pescuiesc destul de des iarna pe rau la clean la pluta.
folosesc varga de 7m iar ca momeala splina.
mai pescuieste cineva cu asa ceva?
ce rezultate aveti?
recordul personal e unu de 1,75 kg

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 15 Iul 2006, 20:48

Nu te supara,dar pana vine din nou iarna (chiar ti-e dor de ea??)incearca sa-l pescuiesti de acum incolo ,poate vei avea record mai mare,sau poate pescuiesti numai iarna.....

Jean Scurtu

ady98
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 10 Ian 2006, 21:11

Mesaj de ady98 » 19 Iul 2006, 22:07

:P
nu prea mi-e dor de iarna ca ultima a fost cam lunga si foarte rece

doream sa ma informez doar daca mai da cineva cu asa ceva, ca n-am mai vazut pe forum sa pescuiasca cineva cu splina la clean (pe lacurile de munte merge si vara)

toate cele bune

Avatar utilizator
juventinu88
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 273
Membru din: 10 Dec 2005, 19:49
Localitate: Lugoj/Timisoara
Contact:

Mesaj de juventinu88 » 20 Iul 2006, 00:11

Salut lasa tu cleanul iarna si dute pe malul apei la porumb sau visina si sa vei vedea ca sunt rezultate mai bune vara decat iarna

Avatar utilizator
cristi.albu
senior
senior
Mesaje: 398
Membru din: 23 Sep 2005, 19:59
Localitate: bucuresti

Mesaj de cristi.albu » 21 Iul 2006, 13:22

ady98 scrie:doream sa ma informez doar daca mai da cineva cu asa ceva, ca n-am mai vazut pe forum sa pescuiasca cineva cu splina la clean (pe lacurile de munte merge si vara)
am incercat si eu, dar nu am insistat; sta destul de bine in carlig; poate mai bun decat splina este ficatul de pui; cade un pic mai repede, dar rezultatele vin garantat ...

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 15 Noi 2006, 23:09

Ca tot veni iarna, ma poate ajuta si pe mine cu ceva sugestii imi a-mi alege un echipament pentru pescuitul cleanului (si al scobarului :oops:) pe timp de iarna?

Stiu ca e putin offtopic, dar pe alte forumuri nu am prea gasit informatii despre acest subiect, asa ca multumesc anticipat celor ce imi vor da sugestii.

M-am gandit ca stilul match ar fi cel mai potrivit pentru mine, mentionand ca apa pe care am de gand sa pescuiesc iarna are intre 2-4 m.
Ps. Nefiind un subiect "foarte atractiv" pentru mine, bugetul pentru echipament este de vreo 200 RON. :)

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 16 Noi 2006, 10:56

Salut!

Daca apa e statatoare, sau are un curent slab, stilul Match e OK.
Daca e un rau, sau chiar o bucata de lac cu curent puternic, iti recomand mai degraba o Bologneza.

Suma pe care ti-ai propus-o este cat de cat OK pentru o lanseta de Match, insa pentru o bologneza e cam putin.

La o lanseta de Match, nu e extrem de important sa fie usoara, pt ca poti sa o lasi si pe suport. Trebuie in schimb sa fie bine echilibrata, si sa aiba inelele bune. Ca mulineta, mie imi placce sa le folosesc pe cele cu tamburul ceva mai mare, deoarece nu spiraleaza firul atat de tare, si recupereaza repede firul!

la 4 metri adancime, iti trebuie obligatoriu pluta culisanta. Foloseste un fir scufundator de 0.14 pe care sa il curati dupa partida de pescuit. carlige cu gura larga dar din sarma mai subtire si in primul rand nadeste bine locul!!!
Spining....Prea bun ca sa fie light...

Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 16 Noi 2006, 12:16

prin partile noastre se prinde bine iarna clean si la mate de pui. merge ca si la ficat, cu avantajul ca matul nu-l fura asa de usor din carlig.
The WORST day fishing is better than the BEST day working!

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Mesaj de noname » 04 Dec 2006, 16:03

splina de pasare ady? cum o pui in carlig?

ady98
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 25
Membru din: 10 Ian 2006, 21:11

Mesaj de ady98 » 02 Ian 2007, 15:56

folosesc splina de porc (ce-a de vita nu e asa buna la nadit, adica daca este curent nu se scufunda si e luata de apa) iar in carlig o pun cubulete, taiata cu o forfecuta (putin mai mare decat un bob de porumb).

la nadire folosesc splina tocata (simpla sau amestecata cu pezmet, depinde de apa pe care dai, daca e ceva curent iti recomand sa o amesteci cu paine si sa nadaseti cu bulgari de marimea unei nuci).

Scrie răspuns