cleanul iarna pe rau

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Mesaj de danstiucaru » 11 Ian 2011, 22:50

iarna mersul la pescuit cu naluci este de fapt(cu f mici exepti)o plimbare cu amici sa scoti nasu in natura.anul acesta este primul an in care numi insotesc amici pe rauri la "maruntis" 3-4 ore de plutarit cu niste monturi finute iti transformau ziua intro reala bucurie indiferent ce prindeai...anul trecut imi amintesc ca am spart gheata la mal si am pescuit cam la 1m de mal pe hartibaciu in zona tichindeal sua ghiar am facut copci una langa alta in gheta de 20 cm pe la cornatel.am mai pescuit si pe la Mihaileni pe un raulet(care de vreo 2 ani e prea colmatat) pe care in multe locuri daca iti luai avant il sareai,clean era acolo la greu si prindeam si 7-8 bucati in 2- 3 ore dupa care treceam dealul pe hartibaciu si veneam spre sibiu.insa acuma ma convins sinuzita si streptococi sa stau mai mult acasa iarna si ma multumesc cu amintiri si povesti

Avatar utilizator
Adrianoo
junior
junior
Mesaje: 49
Membru din: 08 Mai 2008, 19:30

Mesaj de Adrianoo » 16 Ian 2011, 22:14

. :lol:

Avatar utilizator
goodfishing
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 16 Ian 2011, 10:18
Localitate: Burundi

Mesaj de goodfishing » 17 Ian 2011, 16:12

danstiucaru scrie:....am mai pescuit si pe la Mihaileni pe un raulet(care de vreo 2 ani e prea colmatat) pe care in multe locuri daca iti luai avant il sareai,clean era acolo la greu si prindeam si 7-8 bucati in 2- 3 ore ....
pe care din paraie ?? ca sunt 2....(ala colmatatu' nu tine clean, numai grundari, si e colmatat doar zona satului in amonte e numai bun.. :wink: )
Aveti nemuri in zona, domnu Dan?!...ca poate scot o cana din beci:))

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Mesaj de danstiucaru » 20 Ian 2011, 20:30

goodfishing scrie:
danstiucaru scrie:....am mai pescuit si pe la Mihaileni pe un raulet(care de vreo 2 ani e prea colmatat) pe care in multe locuri daca iti luai avant il sareai,clean era acolo la greu si prindeam si 7-8 bucati in 2- 3 ore ....
pe care din paraie ?? ca sunt 2....(ala colmatatu' nu tine clean, numai grundari, si e colmatat doar zona satului in amonte e numai bun.. :wink: )
Aveti nemuri in zona, domnu Dan?!...ca poate scot o cana din beci:))
am ceva neamuri prin seica dar nu de aia mergeam pe acolo ci din cauza ca "ma inhaitasem"cu un nene mai in varsta care stia si unde face "pipi"cleanu :D
em mergem din seica si o luam inspre mihaileni,de pescuit pescuiam acuma vreo 4 ani sa zic si acuma vreo 2 ani cand am fost nu am mai gasit locuri bune dar era si inghetat,ma rog nu mai tin minte bine dar am plecat peste deal pe hartibaci si acolo am putut pescui(si prinde) doar dupa ce am spart gheata in rau cu un par mare ca si ala era bocna ,mai curgea doar in locuri cu repezis.raul acela de la mihaileni a dat multi cleni acuma cativa ani parca a fost un ianuarie mai cald si atuncea a mers bine dar apoi spre sf de ianuare si in martie era tot bocna si ciuciu
asadar locuri erau si inainte de sat,vreo cateva in drept cu satu dar ne latrau cani de numa numa si erau si in sus de sat dupa o curba a araului spre stg de te indepartai de drum ,sper ca mai tin minte :D
spaer ca nu vam plictisit
ca bat aveam un telescopic de vreo 2,1m foloseam o okuma minuscula cu care mergeam la pastarv si fir de la berkley maxim de 0,10 care iarna era zic ideal si plute de obicei din pana de gasca ,mica cu putin rosu pe capete(pluta culcata)sau clasica din cocean de porumb nu mai mare ca un chistoc de tigare
si plimbarea prin acele zone face toti bani :lol:

Avatar utilizator
goodfishing
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 16 Ian 2011, 10:18
Localitate: Burundi

Mesaj de goodfishing » 21 Ian 2011, 12:29

danstiucaru scrie:raul acela de la mihaileni a dat multi cleni :lol:
mai sunt si acum...suficienti :D ...norocul nostru e ca nu mai prea are cine-l pescui, satele din zona sunt aproape pusti, iar fata de Sibiu, Medias sau Agnita e putintel cam departe...Dar, pentru cei loviti de boala asta incurabila, o pescuiala finutza la clean, o iesire in zone incredibile ca peisaj...vorba ta o plimbareala in zona face toti banii :wink: !

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Mesaj de danstiucaru » 21 Ian 2011, 16:20

sunt convins ca mai sunt cleni doar ca atuncea cand am fost ultima oara nu aveam unde sa pescuim ptr ca era inghetat,mai curgea doar prin locurile cu repezis
iti dai seama ca ne placea daca dam asa ture pe colo
pai pe paraiase de aste daca nu le otraveste sau polueaza ceva se dezvolta
f bine cleanul,are locurile acele adanci unde se ascunde cat de cat si mancare....cu duiumu.iti mai spun o zona unde trece secasu ,prin brosteni(mai sus de bogatu)pai pe acolo stau socri mei si cand merg la ei il iau pe fiumio si ne plimbam printre vegetatie pe mal ,apoi sa nu iti spun cum se vad bancurile de cleni ,super faini si aruncam cai de iarba in apa sub noi,in drept cu noi si cand ajungea calu de iarba in zona lor de vantoare (la vreo 2m mai in jos) sareau mai multi dupa el sal pape,un adevarat spectacol pe un asa parau unde sunt sute de cleni
poate ajung prin zona la mihaileni imediat cand credem noi(cu amicu) ca nu este raul inghetat,febrorie martie,eu stiu???? :D
mai tinem legatura,daca esti prin zona aceea poate ne cunoastem,mai schimbam o povesete
:lol:

giani
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 17 Apr 2006, 10:43
Contact:

Mesaj de giani » 21 Ian 2011, 16:53

Dane pe Raul Negru intre Sacel si Saliste cum mai stau lucrurile, pe-acolo nu pescuiti nici unul ?
WSB NEVER GIVE UP!
www.wsbteam.com

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Mesaj de danstiucaru » 21 Ian 2011, 18:19

giani scrie:Dane pe Raul Negru intre Sacel si Saliste cum mai stau lucrurile, pe-acolo nu pescuiti nici unul ?
da numi dau seama exact de care spui,eu acolo am pescuit doar pe ala de la sibiel de i in jos de lacu unu de la sacel chiar si pe paraul cela mic in sus prindeam clean.eu zic de raul ala de cum te dadeai jos din tren erai derect in el da acum ori nam fost pe raul de spui tu fie nu imi dau seama bine care
oricum daca vrei sa mergi,ai vazut sau auzit de vreun rau nu ai nimik de pierdut daca te duci si incerci chiar tu,mai de mult asta imi placea sa merg in locuri de astea care nu promiteau prea mult dar...daca te duci si te alegi doar cu o plimbarica pe un rau si nu prinzi mare lucru nu tre sa te superi,alegi data viitoare unul mai bun
daca mergi asa,eu zic sa te dotezi cu toate momelile naturale care le gasesti la acest moment in magazine (ma gandesc ca nu o fi loc de voblerit pe colo)si sa incerci ca nai ce pierde,la pescuit nu pierzi niciodata
daca ma intrebi unde as mege maine la pesti?mas duce oriunde unde este o apa curgatoare si daca ma intrebi unde as merge sa prind ceva?as merge pe hatibaciu pe la tichindeal,depinde de unde esti
poate au si alti alte pareri ca sunt multi care cunosc mult mai bine ca mine apele si au tactici de tot felul
asta este important sa ai prieteni buni sa aveti ce invata unu de la celalalt

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 27 Ian 2011, 20:23

http://www.yourdiscovery.com/video/the- ... b-fishing/

este un link gasit pe discovery, desi nu se refera la pescuitului la clean iarna ci vara.
ciudat e ca la sfarsit se prinde un biban :lol: :lol:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

danstiucaru
veteran
veteran
Mesaje: 1481
Membru din: 20 Apr 2009, 14:39

Mesaj de danstiucaru » 27 Feb 2011, 21:28

nu a fost nimenea in uichendu acesta?toata lumea asteapta vara?

Scrie răspuns