cleanul iarna pe rau

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 04 Ian 2011, 22:05

Pe un rau ca Ialomita in zona Targoviste daca vreau sa pescuiesc la clean acum in ianuarie oare e mai bine cu montura clasica cu plumb mic culisant, fir 0.16 si ac 10 in care pun ficat de pui sau cu feeder umplut cu viermusi si in ac viermusi si libelule? Feederul atrage mai bine clenii si tensioneaxza firul mai tare deci muscatura e musor de perceput. Varga - oscilez intre bologneza 5 m si una de tip spining de 2,7 m (10-30 grame) dar cu varf sensibil. Ce m-ati sfatui?

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 05 Ian 2011, 00:05

de Craciun am pescuit si eu la feeder pe olt, am cautat cleanul si scobarul dar...........atat

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 05 Ian 2011, 00:45

Imi amintesc iarna cand mergeam la clean aveam niste locuri exact cum spune Sebi: raulet mic , aproape paraias dar adanc si plin de copaci. Pescuiam cu bota mai lunga (2,4m) de vobler dar cu o pluta rotunda minuscula culisanta , un plumb culisant la 30 de cm de carlig si viermusi. 3-4 aruncari intr-un loc si urcat pe apa exact ca la spinning, aruncari controlate in locurile care "miros" a peste. Era si acolo o arta sa ajunga momeala la adancimea care trebuia , in pozitia in care trebuia , sub tufa unde trebuia cu firul intins ca sa poti intepa... etc...
Prindeam si cleni la kil jumate iar drilul in asa o apa era extraordinar.
Nu vad dece ar trebui sa iti fie rusine de un stil de pescuit! Puristii cu aburi in cap au vad bun numai pe net, iar in viata reala viseaza la un clonc sau o rubensiana.
Dreptate si fratie

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 05 Ian 2011, 01:08

Mihai,
dar nu imi este rusine deloc, nu vad de ce, pt ca pescuiesc??
sa fim seriosi, 70% din forumistii de aici si din alte parti cred ca daca se duc de 5-10 ori la pescuit intr-un an si citesc reviste sau forumuri se si pot numi pescari, ba chiar dau si indicatii pretioase.
nu ma intereseaza parerea lor, pt mine important este sa ies si sa imi petrec un timp cat mai indelungat in natura, sa merg la pescuit sa ma bucur de fiecare clipa petrecuta in libertate pe malul unei ape (preferabil rau).
asta conteaza pt mine.
nu stilul te face pescar.
iubesc spinningul si il practic cam 98%, insa imi place si cu un feeder sau o varga pe malul Oltului atuncea cand conditiile nu imi permit sa dau la spinning sau cand vreau sa ma odihnesc, sa ma relaxez.
si nu cred ca asta ma schimba in alt om sau fac ceva de care trebuie sa imi fie rusine.
ba din contra.
insa mereu se va gasi cineva sa comenteze aiurea, insa ...........nu conteaza, chiar nu conteaza.

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 05 Ian 2011, 01:53

MeHigh scrie:Imi amintesc iarna cand mergeam la clean aveam niste locuri exact cum spune Sebi: raulet mic , aproape paraias dar adanc si plin de copaci. Pescuiam cu bota mai lunga (2,4m) de vobler dar cu o pluta rotunda minuscula culisanta , un plumb culisant la 30 de cm de carlig si viermusi. 3-4 aruncari intr-un loc si urcat pe apa exact ca la spinning, aruncari controlate in locurile care "miros" a peste. Era si acolo o arta sa ajunga momeala la adancimea care trebuia , in pozitia in care trebuia , sub tufa unde trebuia cu firul intins ca sa poti intepa... etc...
Prindeam si cleni la kil jumate iar drilul in asa o apa era extraordinar.
Nu vad dece ar trebui sa iti fie rusine de un stil de pescuit! Puristii cu aburi in cap au vad bun numai pe net, iar in viata reala viseaza la un clonc sau o rubensiana.
Dreptate si fratie
iexact, dreptate si fratzie,de cand da gheatza numai la asa ceva dau,nici mie nu mie rusine adi ;) mai incerk si cate un wb dar mici sanse,doar urmariri si nimik mai mult.......

..... studiez terenu :lol: si bag frig la oase brrrrr

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 05 Ian 2011, 05:09

Intra pe Olt? Hmmm... fain! Ciudat ca noi incercam pe Somes dar nu mergea mai nimic. Trebuia sa intram pe paraiele care se varsau in somes (rausoarele) si doar acolo reuseam sa-i lovim.
Si am avut chiar partide memorabile cu pesti frumosi si f multi. In fiecare bulboana pacaleam unul. Ajunsem sa avem stil la asezatul viermisorilor sa faca nushtiu ce elice in apa... arta si precizie
Doar cand aflam la crajma din sat - unde luam "ceaiul" dimineata- eterna veste de **** : " au otravit valea" era partida nasoala... deh... dar intodeauna era o vale cativa km mai sus sau mai jos.
Ce frumos putea fi prin zapada afanata, cu trante in rau si slanina prajita la un foc iute si scursa pe o bucata de paine prajita... cu vin fiert si colinde in crajma, cu personale cu miros de pishat si rasete pana te plezneau lacrimile...
Fain cleanul si sportiv, mi-e dor de el!

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de D_ali » 05 Ian 2011, 09:41

:D , in aceiasi maniera abordam si eu un parau de ses cu caracteristicile descrise de Mihai.
Vara era absolut imposibil de pescuit in conditiile in care vegetatia forma practic un tunel peste micile bulboane unde se-ascundeau burtosii.
Iarna reuseai sa gasesti cateva "sparturi" in vegetatia luxurianta si astfel puteai controla cat de cat zona si aveai avantajul unei ape usor "puscate" iar clenii ceva mai putin circumspecti.
Finetea era obligatorie, de la montura pana la prezentarea acesteia pe apa.
In locul plutei foloseam un balonas cat unghia de mic, mai mult pentru a observa firul.
...in orice caz, putini oameni ce traversau zona isi facea o cruce mare cand ne vedeau "atarnati" prin boscheti, probabil crezandu-ne total nesanatosi, aspect care, pana la urma, nu-i departe de adevar... :lol:

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 05 Ian 2011, 10:59

edâ„¢ scrie::lol: si bag frig la oase brrrrr
Pe vremea aceasta cel mai bine se prinde "raceala si gripa ":lol: ... ptr a aluna ... ceai fierbinte sau vin fiert cu scortisoara in termos :wink:

Fiecare pescuieste cum vrea fiecare metoda tehnica are "farmecul ei" si cu o nuiele de alun se pot prinde pesti frumosi, dar si cu rubesiana de 2000 euro poti sa te uiti la pluta fara sa vezi peste.

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 05 Ian 2011, 11:09

kzoli scrie:
edâ„¢ scrie::lol: si bag frig la oase brrrrr
Pe vremea aceasta cel mai bine se prinde "raceala si gripa ":lol: ... ptr a aluna ... ceai fierbinte sau vin fiert cu scortisoara in termos :wink:
ptr perioada asta folosesk graunte de propolis dimineatza pe stomaku gol si nu beau si manank nimik timp de o ora

ceaiu merge dar nu is fan, mai bine niste cafea,iar vinu nu se impaca cu volanu :lol:

scorobetele pe salbatice e cel mai bun combinat in nada cu viermi iar acolo unde merg mai mult pescutzul e felul principal

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 05 Ian 2011, 11:20

...Ficat de pui sau mate de gaina e asul in zona Tarnavei mica si a Muresului la clean in perioada aceasta sau rima rosie de balegar care prinde, atrage si scobar si mreana, nu numai clean ... in zone cu maluri abrupte cu apa lin curgatoare o bologneza de 5 m pe mures sau una de 2.70 pe Rauri "mici " ( Tarnava ,Niraj) si poti sa ai surprize placute.
Eu ma limitez la ceai cand sunt cu masina, cand am sofer e bun si vinul :lol:

Scrie răspuns