Clean la mamaliga

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Clean la mamaliga

Mesaj de Sebicu » 01 Oct 2008, 20:48

Salutare!
Citesc forumul de ceva timp si mi se pare ca cei de aici sunt din alta lume. Spinning? Pescuit sportiv? Eliberari??? Pe unde va ascundeti fratilor? Oriunde ma duc am impresia ca sunt singrul nebun care strecoara apele cu fel de fel de aratanii colorate. Cel mai des pescuiesc (pescuiam) pe un lac de acumulare de munte plin de clean. Zeci de mamaligari de dimineata pana seara nadesc cu sacii de porumb, mamaliga si alte kkturi si plecand in functie de zi cu kile sau zeci de kile de clenuti cat degetu’. Dau si eu printre ei cu grija sa nu-i deranjez. In zilele bune in doua ore pe seara prind cat au prins ei toata ziua. “Baaa…, merge la vobler!” - se aude de langa mine. Toata lumea scoate arma secreta: o lanseta telescopica cu putere de la 150g, fir 0,5 si voblerele de 2g din obor (am vazut si de 7cm) sau cate o rotativa nr.0 dupa caz (am vazut si cu nr.5 cred). Cred ca ar fi facut cariera in tenis de camp. Dupa cateva incercari obositoare incep sa intrebe de culoarea voblerului. “Aaaaa, pai d-aia… Am culoarea aia da’ e acasa”. Se intorc intr-un tarziu la confectionat cocoloase de mamaliga pentru clean. “De ce le dai drumu’? Nu-ti plac aia mici? Sunt greu de curatat? Da-i incoace daca nu-i mananci.”
Recunosc ca au fost zile in care mamaligarii scoteau constant puiet de clean iar eu abia 2-3 in cateva ore. “De ce nu incerci la mamaliga? Ce vrei sa prinzi cu alea? Vreo stiuca?” “Daca ai ancorele mai maricele poate iei vreo unu la japca.” M-apuca toti dracii. Sunt sute din astia. Sunt peste tot. E incredibil ca dupa atata timp de cand ar trebui sa ne consideram civilizati aceasta specie nu numai ca nu dispare dar se inmulteste pe zi ce trece. Nu sunt numai la clean. Sunt pe canalele de fuga cu zeci de “lansete” de fiecare puse din metru in metru, sunt pe toate raurile si lacurile din tara. Trebuie sa existe o solutie inafara de emigrare. Aici vorbeste lumea de c&r si alte fantezii dar cand ies pe malul apei tabloul e acelasi de cativa ani fara nici o schimbare. Nu ca as fi eu un mare eliberator de pesti dar mi-ar placea sa vad cum sunt adunati de pe malul apei toti braconierii asa cum aduna ei puietul in plase.
Cum scapam de ei? Imi vine sa urlu, sa ma iau la bataie cu ei dar sun singur iar ei sunt multi. Eu am 2,40m in mana, ei au 7m… Solutii?
P.S. Pentru reteta secreta de mamaliga pentru clean astept m.p.

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 01 Oct 2008, 21:17

:lol: :lol: :lol: :lol: 8)

nu te stresa prea tare ca sa nu iti crape vreo vena :wink: 8)

Avatar utilizator
el_disku
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 01 Sep 2008, 12:36

da...

Mesaj de el_disku » 01 Oct 2008, 21:39

Da este plin...ma lovesc...de ei mereu...se uita urat cand eliberezi...trebuie sa ii intrebi daca ai voie sa arunci acolo...sunt specia baboieri...da...cronic...naspa..si pe final ce sa zic...pacat..ca traim intro tara de..continuati voi rima..

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Mesaj de Sebicu » 01 Oct 2008, 22:12

Sa stii ca o sa-mi crape vreo vena. Mai ales cand vine cate o gasca de 20 de conationali si se arunca in apa la 2m de mine urland cat ii tin plamanii si aruncand in apa toate obiectele, lemnele si pietrele de pe mal. Se distreaza nu gluma. Injur printre dinti, ma uit urat, dar mai mult n-am facut (pana acum). Cred ca o sa mi-o iau o data :lol:

pilula
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 233
Membru din: 23 Sep 2005, 00:30
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de pilula » 01 Oct 2008, 23:16

Exista pe valea Oltului o zona superba de pescuit.....de ce ii spun superba???? Ptr. ca sunt o gramada de vaduri ptr fiecare anotimp in parte...pescarii de rauri de pe ac forum isi dau seama ce vreau sa spun...."intr-o zi cu soare" :D ma duc in acea zona sa pescuiesc mreana....alti doi prieteni....(nae si greere) dupa clean.Unul dintre ei, si anume Nae, avea ca momeli:carabeti, lipitori, si broscute(intr-un cuvant era cu gradina zoologica dupa el)......GREERE al meu avea decat niste viermi si mamaliga.....si bineinteles NADA.Rezultat????Greere 4 kg de clean la mamaliga..... :wink: :wink: iar Nae pescar inrait la clean cu lacuste si alte balarii.....modica suma de 1,5 kg.....deci concluzie??DU-TE LA CLEAN CU NADA....MAMALIGA ....SAU VIERMI ....si faci treaba.Urmariti pescuitul italienilor sau al englezilor de clean....se invata multe :wink:
Pilly

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Mesaj de Sebicu » 02 Oct 2008, 01:47

Fiind impatimit de spinning, nu cred ca o sa ma duc cu nada si mamaliga la clean, mai ales ca il consider rapitor. Am recunoscut ca sunt zile in care mamaliga bate voblerul dar nu pot sa-i consider pescari pe sutele de unditari care se bucura la fiecare clenut indesat in sacosa. Nu cred ca am prea multe de invatat de la ei.

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 02 Oct 2008, 12:06

pilula scrie:Exista pe valea Oltului o zona superba de pescuit.....de ce ii spun superba???? Ptr. ca sunt o gramada de vaduri ptr fiecare anotimp in parte...pescarii de rauri de pe ac forum isi dau seama ce vreau sa spun...."intr-o zi cu soare" :D ma duc in acea zona sa pescuiesc mreana....alti doi prieteni....(nae si greere) dupa clean.Unul dintre ei, si anume Nae, avea ca momeli:carabeti, lipitori, si broscute(intr-un cuvant era cu gradina zoologica dupa el)......GREERE al meu avea decat niste viermi si mamaliga.....si bineinteles NADA.Rezultat????Greere 4 kg de clean la mamaliga..... :wink: :wink: iar Nae pescar inrait la clean cu lacuste si alte balarii.....modica suma de 1,5 kg.....deci concluzie??DU-TE LA CLEAN CU NADA....MAMALIGA ....SAU VIERMI ....si faci treaba.Urmariti pescuitul italienilor sau al englezilor de clean....se invata multe :wink:
pai uite asa mai pilula devenim baboiari(ptr ei e inportant gramajul) :evil: cat crezi ca o sa mearga ulciorul la apa, dupa un pescuit ca acesta potzi sa-ti iei la revedere de la locul ala, ca 2ani de zile adio clean acolo daca tot vii acasa cu chilele,nu-i mai bine sa iei 4-5buc si sa mai si lasi pe alta data pe aia micutzi,nu sa-i indesi in traista :(

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 02 Oct 2008, 12:30

Problema e, nu cu ce pescuim, ci respectu fata de peste. Poti sa eliberezi pestele si daca il prinzi la mamaliga. Problema e ce avem in cap nu in carlig.

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 02 Oct 2008, 12:31

NU are nici o legatura stilul de pescuit cu respectul fata de peste, fata de apa, fata de natura.

Faptul ca eu dau cu 6 bete pe Dunare ma face mai putin sportiv decat un spinner!? Da, e ilegal, la fel ca pescuitul altor specii de pesti in afara de stiuca in perioada de prohibitie, ca circulatul pe diguri, ca prinsul chinezilor la japca cu jigul(intentionat), ca....
Conteaza faptul ca la plecare strang tot gunoiul pe 500 de metri de plaja? Conteaza ca nu pastrez nici un peste sub dimensiune? NU pt ca daca trece un "spinner" pe langa mine in zilele in care am hainele de stationarist sunt catalogat instant"baboiar flamand". La fel cum sunt catalogat "fitzaur" cand am costum de camuflaj si un batz de spin in mana, la fel cum sunt catalogat "bucurestean full de bani care n-are o treaba cu pescuitu" cand trec cu barca cu motor pe langa localnici.
In Romania ne place foarte mult sa catalogam pe cei din jurul nostru insa nesimtirea si ignoranta si rautatea sunt fenomene generale, bine infipte care n-au nici o legatura cu statutul social, locul de provenienta, modul cum te imbraci sau stilul de pescuit...

PS: Am vazut de multe ori "spinneri" convinsi dand la japca cu UL de sute de eur sau iesind pe mal cu galeti de strapi cat .....la soarec.
Spining....Prea bun ca sa fie light...

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 02 Oct 2008, 12:55

@Armand

"NU are nici o legatura stilul de pescuit cu respectul fata de peste, fata de apa, fata de natura. "
Asta ar trebui sa ramana zicala sau definitie ... este tot adevarul in aceasta fraza.
Si nu cred ca toti s-au nascut cu batul de spinning in mana si nu cred ca sunt multi care nu au dat la "mamaliga". Cat despre pastrarea pestelui asta ramane la aprecierea fiecaruia indiferent de stil si tine de bunul simt ... si de "gandirea individului" pe termen lung.
Uni vor spune : ..." pai aia au luat si peste mic" ....raspuns: noi nu suntem "aia", si mai cred ca noi trebuie sa fim un exemplu pentru ei, sa-i educam ca pe copii nostri.
Asta este Strict Parerea Mea!!

Scrie răspuns