Clean la mamaliga

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 07 Oct 2008, 12:47

Ieri am fost la o partida de clean cu cumnatu'. Cumnatu' pescar "la mamaliga", el pescuieste numai cu naturale. Eu 8 clenuti sariti de 20 cm. (2 opriti din motive de lacomie, din partea lor, care le-a afectat sanatatea) si aproape la fiecare lansare cate un atac ... cumnatu' 1 clenut.
Concluzia va las sa o "trageti" voi :D

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 07 Oct 2008, 12:51

aseara, ca un omnivor ce se respecta, papat arpacas pe un cris de ciocolata plin de frunze, in crestere :lol:
Dar cel mai frumos este cand musca din vobler sau rotativa :wink:

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 07 Oct 2008, 12:58

apropo ... cand i-am curatat aveam curaj sa pariez ca acei cleni erau ierbivori ... :lol:

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Mesaj de Sebicu » 07 Oct 2008, 15:25

Pistruiatii din pastravarii mananca numai concentrate (un fel de mamaliga). Asta nu inseamna ca la pastrav tre sa mergem cu...

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 07 Oct 2008, 15:52

YoNutzu scrie:apropo ... cand i-am curatat aveam curaj sa pariez ca acei cleni erau ierbivori ... :lol:
e stiut ca mananca orice gasesc prin apa. De aceea poate sunt si destul de usor de pacalit cu naluci :lol:

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Mesaj de Sebicu » 07 Oct 2008, 20:18

Pestii mananca de toate... Etic mi se pare sa-i prindem la artificiale. Ne consideram cat de cat sportivi, cu tehnici evoluate, asa ca nu mai putem pescui ca acu jde ani... Ne intereseaza senzatia, fiorul, nu kilogramele si numarul de pitici bagati in traista. Parerea mea. :wink:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 07 Oct 2008, 23:22

Sebicu scrie:Pistruiatii din pastravarii mananca numai concentrate (un fel de mamaliga). Asta nu inseamna ca la pastrav tre sa mergem cu...
Ba se poate. In Franta si Itlia se vinde in magazinele de articole de pescuit o pasta gen mamaliga special pentru pastravi! Pe urma sunt si pescari care pun in cfarlige viermusi ori rama cu viermusi si prind pastravi frumosi! Asa ca sa nu generalizam cu enunturi de tip "nu se merge la pastrav cu...." Daca vrem sa prindem luam nada de mai multe feluri la noi, pe langa naluci si muste.

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 08 Oct 2008, 08:55

Sebicu scrie:Pestii mananca de toate... Etic mi se pare sa-i prindem la artificiale. Ne consideram cat de cat sportivi, cu tehnici evoluate, asa ca nu mai putem pescui ca acu jde ani... Ne intereseaza senzatia, fiorul, nu kilogramele si numarul de pitici bagati in traista. Parerea mea. :wink:
Scuze ca te contrazic, dar aceeasi placere o poti avea si pescuind la momeli naturale. Iar daca cineva pescuieste la naturale nu inseamna ca persoana respectiva nu elibereaza peste.
Am cunoscut un "spinner" care ducea acasa tot ce prindea si pe Mures, mai dadea omul si la grebla :cry: Asta e pescar sportiv? Cred ca i se parea mai ieftin stilu asta de pescuit: 2lansete, cateva naluci si niste ancore "profi" facute la vagoane

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Mesaj de Sebicu » 08 Oct 2008, 08:59

Fario_nebunu scrie:
Sebicu scrie: Asa ca sa nu generalizam cu enunturi de tip "nu se merge la pastrav cu...." Daca vrem sa prindem luam nada de mai multe feluri la noi, pe langa naluci si muste.
Stiu ca se prind pastravi frumosi si cleni cu rame si viermusi sau mamaliga. Eu unu nu vreau sa-i prind asa. Etica se schimba cu timpul, odata cu evolutia umana. Ce era moral acu 100 de ani, nu mai este acum si ce nu era, acum este (la general vorbind).

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 08 Oct 2008, 09:45

Nu are nicio legatura cu "evolutia umana" atata timp cat te simti bine pescuind la naturale sau naluci si atata timp cat respecti pestele si pescuitul SPORTIV.

Scrie răspuns