Clean la mamaliga

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 03 Oct 2008, 14:28

Sunt zile cand fac kilometrii de mers pe jos pe malul raului, sunt zile cand nu am nicio captura sau macar un atac dar nu am renuntat sau nici macar sa ma enerves si sa zic : gata renunt la pescuitul pe rau ...
Daca nu ar fi toate acestea oare ce farmec ar avea??
pot sa ma laud cu ceva partide si anul acesta la boaba de strugure, la buchet de viermi, la lacusta, gaza de mai ... dar spinningul are totusi farmecul lui aparte ...

Fire intinse in week-endl!!!

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 03 Oct 2008, 15:10

Luni am programata o partida de scubi, asta nu inseamna ca nu o sa iau batu de spin si niste naluci cu mine. Maine daca imi permite timpul o sa bat malul crisului cateva ore cu un bat in mana si rucsacul in spinare. Iar o sa fac febra musculara de la pescuit :lol:
fire chinuite!!!

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 03 Oct 2008, 19:13

pilula scrie:prietenul meu ed.......daca prind clean la mamaliga inseamna ca sint baboiar?????????????????????????????pe semne ca nu ai inteles NIMIC din ceea ce am postat eu.Ca multi altii si eu sint un impatimit al "spinningului".Pescuitul cleanului la vobler a fost pasiunea mea......dar nu arunca cu noroi in cei care pescuiesc cleanul la vierme sau mamaliga.....ptr ca te inseli amarnic......sa nu crezi ca daca nu pescui la vobler nu iei cleni mari....pacat ca multi au conceptia asta....atunci dupa spusele multor "experti" vesticii sint baboiari....ptr ca pescuiesc cleanul la momeala vie sau mamaliga....sa fim seriosi....avem multe de invatat :wink:
prietenul meu pilula,ai intzeles gresit,nu te cataloghez baboiar ca dai la mamaliga,dar cleanul fiind un peste rapitor prefer sa-l prind la o naluca artificiala dandui o sansa, nu momit cu mamaliga si viermi

ziceai de vestici,la germani pescuitul cu momeli vii este interzisa la clean,la ceilaltzi nu stiu exact ca nu ma interesat,explica si mie cantitatea de peste care poate fi luat acasa de catre vestici ptr fiecare tara si atunci o sa vezi ca diferentza intre ei si noi e mare,asta catalogam la baboiari de la noi mentalitatea de a veni acasa cu kilele si de a rade tot atunci cand trage pestele si este bine momit..............

......da e frumos sa dai cu lacuste sau alte minuni de ganganii, sa-l cautzi, sa te camuflezi sa nu te vada un fel de fly dar mai rudimentar dar nu baga in aceiasi oala treaba asta cu naditul si pescuitul la viermusti,parerea mea :wink: :wink:

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Mesaj de Sebicu » 03 Oct 2008, 19:40

Sunt in totalitate de acord cu ed. Subscriu!

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 03 Oct 2008, 20:50

Ediii, lasa-l dracu de clean si hai la pesti, ca nebunu asta de Nicky i la Sarata cu cortu :D Io peste o ora am plecat sa ma intilnesc cu el.
Pana dimineata dam la BR si dupa aia la stiuca si ce-o mai fi :lol:
Ti-am facut pofta? :)

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 03 Oct 2008, 21:48

ma luara dracii :evil: :evil:

sa va povestesc o povestioara :wink:

era prin anii '80 atunci cand nu stiam sa leg un ac,impreuna cu un prietem fugim de la scoala pe tocile un rau mic si extrem de frumos,apa limpede,copaci ce atarnau deasupra apei,ragalii,intr-un cuvant mediul ideal al cleanului,imi face prietenul batzul de alun cu fir de 25 si pune in ac suster(croitor) si imi explica cu sa dau la tzacaneala intins pe burta printre tufe intr-o galgoana,dupa mai multe lovituri a susterului de apa am avut primul atac un clean,asa de emotzionat am fost si de entuziasmat ca m-am ridicat rapid in picioare si am dat cu capul de o creanga de era sa vad stele verzi,si azi mai radem de incidentul ala :lol:
a fost superb momentul acela cand am simtzi ptr prima oara cu e sa pescuiesti

de-a lungul anilor am incercat diferite metode si stiluri ajungand la cel de acum de spinner,auzisem prin '90 cum e sa dai la rotativa la clean dar nu mi-sa parut idee buna fiind indoctrinat de mentalitatea de baboiar pe care vrand nevrand am aceptat-o in momentul in care am vazut cat de usor se prinde cu nada si viermi din mortaciuni,rame din balegare puturoase,si alte dracii din astea inventate

eram asa de bagat cu capul in gard ca nu mai vedeam altceva decat nada cat mai multa in rucksak,rame,viermi,macaroane si alte dracii cand lu-am trenul de dimineatza ca sa prind locul preferat pe olt nu care cum va sa mi-l ia altul

dupa o vreme ti-se acreste de toata nebunia asta si vrei altceva si asteptzi pana cand apare ceva nou,si chiar aparuse wb facute la vremea aia de cozma,ia toate modele si incearcale din apa de pe mal pe frig pe caldura pana iti dai seama ca trecuse un an si ceva si eu tot nehotarat eram ce sa fac sa renuntz la ele sau sa reincep ce era profitabil

cand aparuse rapitori.ro si imi dadu de gandit ce inseamna pescuitul adevarat pe care il gustasem cu ani in urma,urmase o perioada de documentatzie,de discutzi,de punere in practica a unor idee noi,si uite asa am inceput si eu sa fac wb de clean,la inceput mai rau dar inbunatazind pe parcurs

acum sunt inpacat cu gandul ca am facut un lucru bun axandu-ma numai pe stilul asta de pescuit si dandu-i si o sansa cleanului de al mai vedea si in anii care vin

un lucru bun iti dai seama de el atunci cand nu mai este

ps:de raul din tineretze s-a ales praful :evil: au ajuns pe el baboiari si au ras aproape tot ramanand doar putzin si mic si ca sa fie si treaba oabla s-au apucat niste tzarani sa faca lacuri in aval cu caras si crap si au **** raul de a mai ramas o portziune mica de 700m neatinsa asa cum era ea in '80 (o sa pun poze sa vedetzi ce inseamna salbaticia unui rau) intre lacurile de sus si cele de jos,iar in amonte de lacurile de sus au mai ramas putzini cleni dar mici fiind prinsi ori la mana ori de racii care s-au inmultzit peste masura si distrugand puietul :evil: :evil: :evil: :arrow: :evil: :evil: :evil:

pilula
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 233
Membru din: 23 Sep 2005, 00:30
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de pilula » 03 Oct 2008, 21:51

Si eu , ca si tine Ed, prefer sa prind celanul cu artificiale.....dar un pescuit frumos il realizezi si cu alt gen de momeli....sint innebunit dupa atacurile rapitorilor....dar mai simt cateodata nevoia sa stau, sa nadesc, si sa prind cativa pesti...si se prinde clean frumos si in acest stil :wink: :wink: numa ca putini pescuiesc astfel....Corect cum spui tu sau altii...nu se compara cu atacul in vobler...dar ,te mai apuca lenea :lol: :lol:
Pilly

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 03 Oct 2008, 22:06

pilula scrie:Si eu , ca si tine Ed, prefer sa prind celanul cu artificiale.....dar un pescuit frumos il realizezi si cu alt gen de momeli....sint innebunit dupa atacurile rapitorilor....dar mai simt cateodata nevoia sa stau, sa nadesc, si sa prind cativa pesti...si se prinde clean frumos si in acest stil :wink: :wink: numa ca putini pescuiesc astfel....Corect cum spui tu sau altii...nu se compara cu atacul in vobler...dar ,te mai apuca lenea :lol: :lol:
pai mai pili de ce nu spui tu asa cu coana lenea ca si acum dupa 4 ani dupa ce m-am lasat de pescuit la fund la caras a venit un prieten plecat in germ si m-a luat la caras,si sa nu iti spun ce draci aveam la 2 noaptea cand auzeam atacuri in apa, ca am luat batzul de spin si ca un nebun cu lumina pe cap am inceput sa dau la rnr :lol: am vazut ca nu-i de rapitor si m-am resemnat cu batzul bagat la caras uitandu-ma ca prostu la banbina aia :shock: ca nu o mai sufar....

...am luat masul(de la octoberfest) l-am umplut si am stat la povestit toata noapte aducandu-ne aminte de prostiile care le faceam in trecut la pescuit intrerupandu-ne doar avertizoarele prietenului

ps:dar vezi ca ce-i mult strica legat de treaba aia cu naditul si statul la un alt fel de pescui :wink: :wink: :lol: :lol:

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Mesaj de Sebicu » 04 Oct 2008, 20:23

Rog un moderator sa mute inapoi topicul macar in "dicutii generale despre pescuit" daca nu in "spinning". Subiectul nu este despre "cum sa prinzi cleanul la mamaliga" ci despre "cum sa NU prinzi cleanul la mamaliga"

Multumesc!

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 05 Oct 2008, 08:36

e bine aici,o facut bine cine l-o mutat

Scrie răspuns