Clean la mamaliga

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 02 Oct 2008, 13:01

pe malul apei conteaza atitudinea si nu neaparat stilul de pescuit. Si daca pescuiesc la stationar eliberez pestii, iar unii dintre cei care ma vad se bucura; au sansa sa prinda ei pestii eliberati.
in ultimele luni, din lipsa de timp, am mers foarte rar la pescuit si pt a avea linsite am cautat locuri cat mai salbatice si mai indepartate de ceilalti pescari. Asa scap de chibiti si pot incerca sa prind peste in liniste

Avatar utilizator
el_disku
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 01 Sep 2008, 12:36

e cronic ce se intampla...

Mesaj de el_disku » 02 Oct 2008, 19:15

nu vreau sa se simta nimeni jignit...dar am fost acum cateva zile la o partida de spin..si am recunoscut aceeasi "baboieri" pe care ii vedeam asta vara dand la pluta...doar ca de data asta cu un buzunar plin de ancore la care le pilisera varful sa nu se agate de ceva...doar de carnea de peste...dadeau la japca..pe mures.....eu nu aveam nici o captura cu plasticurile mele...iar ei radeau fundul apei...si trageau ancorele cu carne de peste pe ele...e insuportabil...am vrut sa reclam la politie dar normal ca nu se intampla nimic...problema nu e legata de stil ci e legata de mentalitatea fiecaruia...de modul in care percep ei viata...sunt niste redusi mintal...taietori de padure si gateristi..care sau obisnuit sa mearga in jeep..si sa distruga si sa vanda tot ce a avut natura de oferit...ei numesc asta pescuit..trist..dar adevarat..i vedeam cum pescuiau cu niste scule foarte scumpe si dadeau la japca..mda..

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Mesaj de Sebicu » 02 Oct 2008, 20:53

Despre asta era vorba in principiu: despre atitudine.
@Armand
Nu am catalogat pe nimeni dupa stilul de pescuit. Respect crapistii de exemplu care pescuiesc in mod sportiv. Personal o data sau de doua ori pe an pescuiesc la mreana. Afirmatiile facute de mine se bazau pe observatii concrete.
Cat despre clean la mamaliga, avand in vedere ca e cu preponderenta rapitor, am putea sa facem analogia cu pastravul si pescuitul la momeli naturale vs artificiale. Au fost ce-i drept si cazuri de stiuca la boilies sau crap la jig dar... Oricum, nu m-ar deranja prea tare sa vad ca se prinde la lacusta, greiere sau alte oratanii iar eu somez cu nalucile, dar important e sa vezi ca incepem sa ne civilizam, sa ne educam. Din pacate, cum am mai spus, nu vezi decat puiet indesat in sacose. Totul se calculeaza in kg, cati bani am dat pe scule si cat de repede ne "scoatem" banii pe ele.
Daca e sa intram in detalii, desi la voblere sau alte naluci intra si voinici de-un deget, exista totusi o selectie a exemplarelor pe cand la mamaliga sau alte mosmoandre se prinde cu preponderenta puiet.

pilula
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 233
Membru din: 23 Sep 2005, 00:30
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de pilula » 02 Oct 2008, 21:28

prietenul meu ed.......daca prind clean la mamaliga inseamna ca sint baboiar?????????????????????????????pe semne ca nu ai inteles NIMIC din ceea ce am postat eu.Ca multi altii si eu sint un impatimit al "spinningului".Pescuitul cleanului la vobler a fost pasiunea mea......dar nu arunca cu noroi in cei care pescuiesc cleanul la vierme sau mamaliga.....ptr ca te inseli amarnic......sa nu crezi ca daca nu pescui la vobler nu iei cleni mari....pacat ca multi au conceptia asta....atunci dupa spusele multor "experti" vesticii sint baboiari....ptr ca pescuiesc cleanul la momeala vie sau mamaliga....sa fim seriosi....avem multe de invatat :wink:
Pilly

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 02 Oct 2008, 21:34

Sper ca toti care blamati asa zisi "baboieri" nu cred ca absolut toti sunt la fel ... eu am multi prieteni "baboieri" dar , credeti-ma, toti respecta pestele si pescuitul.
Legat de crapisti si pescuitul lor sportiv ... ma abtin.
Nu stiu cum aceste subcategori ai rasei umane si anume jepcari, setcari, cei cu ecrane si sa nu mai vb. de cei cu substante chimice si curent electric sunt uniti si fac numai ce vor ei si noi stam pur si simplu si ne uitam la ei cum braconeaza dupa bunul plac... oare noi cei civilizati nu putem sa le stam in cale?? noi de ce nu putem fi uniti??
Este pacat ca poate le vom arata intr-o zi nepotilor nostri pesti decat in atlase sau in pozele facute de noi...

pilula
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 233
Membru din: 23 Sep 2005, 00:30
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de pilula » 02 Oct 2008, 21:57

Yonutzu...perfect de acord cu tine....insa vroiam sa subliniez faptul ca si pescuitul static la clean isi are frumusetea lui;)....nu e neaparat ca daca dai la mamaliga sau mai stiu eu ce....viermi spre exemplu ,prinzi numai fatze...astea sint conceptii total gresite.Si bineinteles ,cum spuneau baietii, cateva randuri mai sus, care e pescar, stie ce trebe pastrat si ce trebe eliberat.
Pilly

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 02 Oct 2008, 22:09

Eu, fata de altii, nu m-am nascut cu lanseta de spinning in mana si cu nalucile in cutiuta...eu am pescuit si cu momeala naturala... sunt perfect deacord cu tine are un farmec aparte si pescuitul la naturale si cred ca ai multe de invatat si din acest stil.Cele mai mari exemplare de clean, vazute de mine, au fost prinse la naturale.Cat de partea cu bagatul pestelui in "sacosa"... inca nu pescuim de foame :)

Sebicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 08 Sep 2008, 19:17

Mesaj de Sebicu » 02 Oct 2008, 22:38

YoNutzu, cred ca sunt foarte putini nascuti cu lanseta de spinning in mana. Pescuitul de foame e la el acasa la noi in tara. Cei cativa sportivi de pe forumul asta si poate cativa prieteni de-ai lor sunt uniform distribuiti in tara astfel incat daca intalnesti unul pe balta e ca si cum ai auzi vorbindu-se romaneste intr-o tara straina (nu Italia sau Spania :evil: ). Ar trebui sa purtam ceva distinctiv sa ne salutam ca trabantistii. Ca in rest: "sacose". Sau poate nu pescuiesc eu unde trebuie...

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 03 Oct 2008, 12:34

daca ar fi asa si eu sunt baboiar :lol:
Primul meu bat de pescuit a fost o bata de alun, cu fir nu prea subtire, pluta aia din plastic alb/rosu din anii 80 si carlig destul de mare. Si eram unul dintre norocosi in vremea aia. Unii din prietenii mei in loc de fir aveau ata de macrame, carlige din ac de gamalie si pluta din pana de gasca. Eu am fost norocosul care avea "nailon si ace" de la un unchi care mergea foarte des in strainatate.
Toata vara am vrut sa merg la clean cu echipament asemanator si in carlig sa pun o lacusta prinsa pe malul apei, dar lipsa timpului m-a facut sa folosesc vobleru :wink: Mi-e dor de pescuitul din copilarie si de fericirea pe care o aveam cand prindeam un peste mare (tot ce depasea 20cm era urias)
Asta nu inseamna ca acum nu ma bucur de fiecare clipa petrecuta pe malul apei; mai putin de momentele in care strang gunoaiele lasate de altii- asta se intampla de cate ori sunt la stationar

Avatar utilizator
misulian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 232
Membru din: 28 Iun 2008, 06:57
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de misulian » 03 Oct 2008, 12:58

Eu cred ca pescarii de spin reprezinta 10 % restul sunt stationari si cred ca lucrul asta se reflecta si prin magazinele de specialitate. Eu am pescuit vre-o 5 ani la stationar si de 1 an la spin. Totusi cei de stationar parca au si o alta atitudine. Daca nu merge la peste precis isi scot lada cu bere si incepe cheful, pe cand cei de spin o iau la picior, cauta alt loc, schimba naluci etc.
Dupa ce am inceput spinningul am facut o comparatie intre stationar si spin,
este ca diferenta intre Windows si Linux.

Numai bine !!!
"Somnul ratiunii naste monstrii", din pacate fara solzi.

Scrie răspuns