Clean la cirese !!!

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristinel33
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 159
Membru din: 25 Mai 2010, 16:38

Clean la cirese !!!

Mesaj de cristinel33 » 09 Dec 2016, 19:16

A mai incercat cineva sa dea la clean la cirese ? Eu locuiesc la munte iar debitul apei e mai mic - clenii fiind foarte speriosi , cred ca ar disparea intr-o secunda la caderea ciresei in apa .
Am gasit acest videoclip in limba germana (pentru cine intelege ) si mi-a placut , as vrea sa incerc si eu ...

https://www.youtube.com/watch?v=25LqhMlIxWY
Natura ne aseamana. Educatia ne deosebeste.

Avatar utilizator
cristinel33
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 159
Membru din: 25 Mai 2010, 16:38

Re: Clean la cirese !!!

Mesaj de cristinel33 » 09 Dec 2016, 19:21

Natura ne aseamana. Educatia ne deosebeste.

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Clean la cirese !!!

Mesaj de fishmaster56 » 10 Dec 2016, 07:05

Cleanul este un rapitor mai..."omnivor", are perioade cand se hraneste cu te miri ce. Vara, deseori intra la boabe de porumb, jumatate de cireasa (in sezonul cireselor), sau pulpa de corcodus. Clenarii de pe Somes frecvent prind exemplare frumoase cu asa ceva, in sezonul de primavara tarzie-inceputul verii. Metoda de pescuit: la pluta. Si in perioada asta poti prinde bucati fainute cu ficat de pasare, care le place tare mult iarna.

pandy

Re: Clean la cirese !!!

Mesaj de pandy » 10 Dec 2016, 08:50

La pluta:
- lipitoare, cireasa, strugure, furnici, viermi, paducel, coarna, broscuta, porumb, mazare, rima, pestisor, paianjen, musca, trintor, corobete, larve de sub coaja de copac, latauti, larve libelule, ficat, carabusi de iunie, lacuste, colorado, mormoloci, musca de arin, etc, etc.....
Totul in functie de sezon !

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Clean la cirese !!!

Mesaj de fishmaster56 » 10 Dec 2016, 16:51

pandy scrie:La pluta:
- lipitoare, cireasa, strugure, furnici, viermi, paducel, coarna, broscuta, porumb, mazare, rima, pestisor, paianjen, musca, trintor, corobete, larve de sub coaja de copac, latauti, larve libelule, ficat, carabusi de iunie, lacuste, colorado, mormoloci, musca de arin, etc, etc.....
Totul in functie de sezon !

Foarte exact. :respekt:

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Clean la cirese !!!

Mesaj de tdum » 16 Dec 2016, 22:07

cristinel33 scrie:A mai incercat cineva sa dea la clean la cirese ? Eu locuiesc la munte iar debitul apei e mai mic - clenii fiind foarte speriosi , cred ca ar disparea intr-o secunda la caderea ciresei in apa .
salut cristinel33. Da, nu doar am incercat ci chiar am pescuit cu placere si o fac in continuare in fiecare an, timp de doua-trei duminici la rand, cleanul la visine. Nu cred ca se deosebeste cu nimic de pescuitul cu cirese. Am doi visini in curte si cand se fac visinele, nu ma pot abtine sa nu ma duc la clean. Cel mai bine prind pe un rau cu debit mic asa cum spui ca este si al tau, care se varsa intr-un lac frumos, din care urca in acea perioada cleni mari pe rauletul in cauza.
Am urmarit filmuletul neamtului dar consider ca are doar valoare orientativa si nu aplicata in cazul unui rau mic si limpede. El avea acolo un rau mijlociu, relativ tulbure, folosea forfac gros, pluta imensa si plumb. In plus nu se ferea deloc din vazul ,,pestelui cu 1000 de ochi" cum este supranumit cleanul in popor!!! Cleanul pe care tu il vezi in timp ce el nu te vede, poti sa consideri ca este al tau deja daca procedezi corect. Iti spun cum fac eu pe un rau asemanator presupun cu al tau.
Ca sa pot lansa eficient visina fara nici un fel de plumb, folosesc monofilament de 0,14mm, un bat de tip picker de 3m si o mulineta mica, rapida si cu frana foarte sensibila. Leg carligul simplu direct pe firul principal de 0,14mm si pe fir mai am introdusa in prealabil o mica pluta facuta din varf de porumb fixata cu varnis la ambele capete pe fir, sau o pluta din polistiren mica de 0.5g cu firul trecut central prin ea si fixat cu o tija din plastic sau lemn. Rolul acestei plute este dublu. Pe de o parte regleaza adancimea pana la care se poate scufunda momeala fara sa se agate de substrat, iar pe de alta parte, semnalizeaza promt muscatura. Cand eram tanar si vedeam bine, nu foloseam pluta deloc si purtam momeala din bat pe deasupra substratului si vedeam muscatura pe fir. Acum insa este foarte bine si cu mica pluta. Obisnuiesc sa imping afara cu un betisor samburele si in acest fel, visina pusa in carlig se va scufunda mai lent. Lansezi cu cativa metri in amonte de pestele sau locul pe care il vizezi. Deasemenea ochelarii polaroizi si camuflajul sunt de baza. E imposibil sa nu reusesti sa prinzi daca faci cum iti sugerez. Pe timp de iarna cand lacurile sunt inghetete si nu pot sa dau la salau, prind cleanul dupa aceeasi metoda pe un rau ceva mai mare, dar cu ficat de pasare. La acest tip de pescuit nu stau pe loc ci parcurg mai multe locuri de-a lungul raului. Cred ca aceasta este baza a ceea ce trebuie sa stii despre acest tip de pescuit. Sper sa confirmi cu rezultate. Numai bine. Rew.

Scrie răspuns