Celor care sunt seriosi!!!am si eu o intrebare despre cleni.

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Black AnAtomy
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 28 Mai 2005, 22:58
Localitate: buzau

Celor care sunt seriosi!!!am si eu o intrebare despre cleni.

Mesaj de Black AnAtomy » 30 Mai 2005, 21:04

Salut tuturora! Am si eu o intrebare ce ma framanta de ceva vreme.

:x dupa multi cleni prinsi toamna, la boaba, mi-am pus intrebarea de ce se prin clenii numai toamna la boabe de porumb. Am facut un mic experiment: Am luat niste boabe de porumb si le-am fiert mult timp intr-o oala pana s-au inmuiat, mi-am cumparat si niste boabe moi de la magazin, si mi-am mai facut o mamaliga pentru clean(asa cum stiu eu).
Am ajuns la Moldova(locul in care am pescuit ) si am inceput sa-l "bat" pe o raza de aproximativ 2km. Ei bine, vreau sa va spun ca in ziua aceea de vara cu apa limpede mai degraba sau repezit la puta decat la grauntele mele(in schimb la mamaliga trageau si am si prins 4-micuti, ce-i drept). Nu mi-ma putut expilca nici azi fenomenul si nu stiu daca si-a pus cineva intrebarea asta.
Oricum eu va multumesc si sper sa-mi raspunda cineva.....
:(

Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 31 Mai 2005, 06:53

am sesizat si eu chestia asta, pe Mures. in iunie si pana la jumatatea lui iulie e cam greu sa-l prinzi la boaba. de regula prinzi exemplare mici, sub limita legala de retinere. probabil ca e vorba si la ei de o dieta sezoniera, de ciclul de hranire, etc. pana incepe sa mearga la porumb, foloseste rotativa sau chiar mamaliga, cum spuneai. si eu am prins la mamaliga cativa cleni frumosi de peste 500 g. aici avem o zona unde sunt duzi pe malul muresului si dudele cad in apa. practic 50-100 de m in aval zona e momita cu dude. si avem capturi frumoase de clean si mreana, desi am observat ca din momentul in care se coc si incep sa cada in apa si pana incep sa traga bine la asa ceva e o perioada de vreo 7-10 zile. probabil ca le ia un pic de timp sa se obisnuiasca cu o alta dieta.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 31 Mai 2005, 07:20

Eu am pescuit la clean cu boaba de porumb doar in perioada cand porumbul e bun de fiert, cand e "in lapte". Foarte bine mai merge insa la cirese. La fel de bine merge cu cosas sau gandac de colorado, la pluta in apa mare, sau stilul "biciuit" in ape mai mici.
Cum zicea si fisherman, probabil e vorba de un anumit ciclu de hranire... nu stiu. Oricum, nu te chinui sa-l prinzi la ceva daca nu merge. Schimba momeala cu una care merge atunci si acolo. Important e sa prinzi....parerea mea. :wink:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
*Razvanel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 21 Mai 2005, 08:38
Localitate: Undeva pe aici!!!

Mesaj de *Razvanel » 31 Mai 2005, 07:41

Nadeste timp de o saptamana regulat si sar putea sa ai surprize :D
Viata-i parsiva

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 31 Mai 2005, 09:48

Intr-adevar, cum spunea si adilucu si fisherman, am observat si eu ca cel mai bine prinzi cleanul la boaba de porumb la sfarsitul verii, sau mai bine zis imediat ce boaba de porumb "in lapte" apare. Bineinteles, boaba "in lapte" ai sa gasesti pana in octombrie, asta nu e o problema, dar, nu va mai merge atat de bine.
De ce? Probabil spre toamna, cand apa incepe sa se mai raceasca, cleanul, ca si alti pesti, cauta mai mult proteine de origine animala, mai mult.
La boaba, nadirea are un rol principal... Parafrazandu-l pe *razvanel, as spune ca Nadeste timp de o saptamana regulat si sigur vei avea surprize :)

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 01 Iun 2005, 19:36

salut.un prieten a pescuit la clean si a prins bine in extrasezon la visina tinuta in zahar.tot el a prins toamna tarziu (pe vazute)caras la meps elix nr.2.cred ca e paranormal.
regula care o stiu la ciprinide.apa rece momeala proteica ,apa calda momeala vegetala,dar nada face legea.
walleye

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Celor care sunt seriosi!!!am si eu o intrebare despre cl

Mesaj de costica_fishing » 01 Iun 2005, 22:59

Black AnAtomy scrie:, Ei bine, vreau sa va spun ca in ziua aceea de vara cu apa limpede mai degraba sau repezit la puta decat la grauntele mele :(

:shock: :shock: :?: :roll: :?:
near the beer

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Mesaj de Nick » 02 Iun 2005, 06:45

Cred ca se poate face o paralela intre crap si clean,primavara devreme nu o sa prinzi crap la cub de mamaliga,el cauta sa-si refaca rezervele,"dieta" lui continand in majoritate proteine.Probabil si cleanul are aceleasi "obiceiuri". :roll:
http://www.easteam.ro
Pestii nu citesc carti!

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 02 Iun 2005, 08:10

salut.mi-am mai amintit o faza de coma.cel mai spectaculos pescuit de clean gros(8 bucati cca 1kg bucata) timp 2 ore.momeala mamaliga ,in februarie .la larve de chironomus nici nu se uita.povestesc asta unui prieten si a doua zi se duce la clean cu paste italiene ferara(cus-cus cu gauri)fierte si vopsite portocaliu.l-a spart, iar aia de langa el l-au intrebat daca pescuieste cu boabe de catina.
cand pescuiam clean aveam permanent la mine:furnica ,vierme ,lipitoare, broscuta,pestisori .dupa ce m-am desteptat am carat 3 table ,2 voblere si 1 cauciuc.cel mai ciudat lucru la clean ,observat de mine e ca atunci cand il spargi la tabla,la momeala naturala nici nu se uita.
walleye

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 02 Iun 2005, 08:20

salut costica."puta si grauntele mele",asta e pescuit pe centura,parol.
intotdeauna pescarul de rapitor e atent la detalii,d'aia prinde.
walleye

Scrie răspuns