Celor care sunt seriosi!!!am si eu o intrebare despre cleni.

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 07 Iun 2005, 16:05

[quote="danr"]clar nene, trebuie sa ne deschidem scoala de pescuit in canada
o sa predam tehnici de pescuit inventate de americani, dezvoltate si imbunatatite la Romanica
mergem la canadieni sa-i invatam sa pescuiasca la naluci fratilor, ca ei nu stie, trai neneaca......[/quote]

Dane , nu ai fler in afaceri . Pai acuma ca nu mai dai decit la crap , trimite cauciucurile in British Columbia , ce mai stai ! Ai putea lua de trei ori pretul , ca nu au cu ce da aia pe acolo , si trebuie sa ia din Romania . Da repede , pina nu se prinde Gipo , ca-ti sufla afacerea .

Fir Intins!!!

Black AnAtomy
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 28 Mai 2005, 22:58
Localitate: buzau

aha

Mesaj de Black AnAtomy » 07 Iun 2005, 19:57

gata fratilor, m-ati lamurit destul cu clenii mei, ata e, ma impac si eu cu ideea ca mai am de invatat si gata, pana la urma, toti avem de invatat....mult respect domului CALONE si fir intins(numai lui ) asta asa de la anatomie....

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 08 Iun 2005, 04:40

@Adrian,

Nu stiu daca exista stiuca asa de mare,5'=1,5m.

Dar s-ar putea sa confunde stiuca cu "muskie (muskellunge)" -ESOX MASQUINONGY-care e tot din familia ESOX ca si stiuca(ESOX LUCIUS) dar e mai mare.
Ca exemplu o muskie de 16kg. are cca 1,35m,iar recordul mondial la muskie e de 29,48kg.(nu scria lungimea ei ,dar poate sa fi fost in jur de 1,5m.).

Sa-ti spun sincer nu dau eu caldura din Texas pe toata British Columbia si stiucile ei( o fii avand si varsta ceva de spus).

Jean Scurtu

pescar88
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 14 Iul 2005, 10:33

salve!!!!

Mesaj de pescar88 » 14 Iul 2005, 10:55

vreau si eu sa intreb daca a incercat cineva la visina si vad daca a avut rezultate...ei bine eu a incercat si am avut succes(am prins un clean de 1.2 kg...) :lol: a doua zi am venit cu viermisori si am luat unul de 0.5 kg cu un fir de 0.15 si carlig nr.12.

Rares.S
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 26 Iun 2005, 19:26
Localitate: Bistrita

Mesaj de Rares.S » 14 Iul 2005, 15:31

Am incercat si eu,defapt in fiecare an cand apar visinele "incerc" si am observat ca,cu ele se prinde cel mai bine(parerea mea) bineinteles dupa voblere si rotativa.Oricum nu as lasa rotativa nici pe 10 kg de visine.
Tu cum pescuiesti la visina(pescar88) ,pluta,fund,plumb usor???????

alberttgjiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 13 Ian 2005, 15:26
Localitate: targu jiu
Contact:

Mesaj de alberttgjiu » 04 Aug 2005, 01:22

O singura data am luat si eu un clean in luna februarie la boaba de porumb din alea uscate fierte bine dand dupa crap.

Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 04 Aug 2005, 07:02

eu in perioada asta prind destul de bine la boaba de porumb in lapte. numai ca trebuie momit constant (cam o mana de boabe la jumatate de ora). anul trecut am avut capturi frumoase la dude, la pluta. anul asta n-am apucat sa dau ca muresul a fost mare si murdar in perioada cand dudele erau coapte.

Scrie răspuns