ce plute folositi la scobar

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

toshicu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 24 Noi 2010, 19:55
Contact:

ce plute folositi la scobar

Mesaj de toshicu » 13 Dec 2010, 20:14

buna .mar interesa sa vad ce plute folositi la scobar .si ce greutate .ast info :oops:

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: ce plute folositi la scobar

Mesaj de rine » 13 Dec 2010, 20:51

toshicu scrie:buna .mar interesa sa vad ce plute folositi la scobar .si ce greutate .ast info :oops:
:lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 13 Dec 2010, 21:08

Parca e un site de rapitori :lol: ....
In fine depinde foarte mult de apa... trimite un pm cu o descriere mica a tipului de apa si poate trimit si niste retete de nada care poti prepara acasa foarte usor, eu m-am lasat de vre-o 10 ani de scobarit intens, dar obiceiurile crad ca sunt cam aceleasi ... :wink:

Avatar utilizator
haprian ionel
veteran
veteran
Mesaje: 855
Membru din: 21 Feb 2010, 20:16
Localitate: daia romana jud alba
Contact:

Mesaj de haprian ionel » 13 Dec 2010, 21:40

Eu inainte de a ma apuca de scobarit m-am interesat pe o gramada de site-uri si mi-am facut fel si fel de monturi care din care mai complicate si crede-ma ca nu prea au dat roade !! intr-o zi fiind la pescuit de scobar am dat de un domn mai in varsta care vazand ca nu prea prind nimic cu toate ca in jurul meu se prindea la greu sa incumetat sa-mi arate un pic unde gresesc si asa mi-am dat seama ca montura difera foarte mult de la loc la loc, in functie de repezimea apei, adancime si altele si altele
cel mai bine ar fi sa intrebi si tu sau sa tragi cu ochiul in stanga si in dreapta prin locurile pe unde pescuiesti si o sa vezi care-i treba ..
In general se pune forfah cu fir de 0,10, linia principala de 0,16, o pluta de 1,5 grame de rau in forma de para ( astea au abilitatea de a tarai momeala pe fundul apei ) un plumb culisant de un gram pe linie si o alica de 0,5 pe forfac a carui lungime variaza in functie de cat e de tulbure apa plecand de la 20 de cm in sus . Sper ca te-am ajutat in vreun fel !

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 13 Dec 2010, 22:27

daca va pricepeti recomandatii omului ce sa-si ia de aci din pozele astea:
http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic. ... c&start=10
nu de alta dar dupa cum vad are de unde alege dar nu stie ce :lol: :wink:

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 13 Dec 2010, 23:04

Ia legatura cu Peter Szocs din Cluj. Intra pe mess la ID don_giovanni1955 Ii poti spune ca ai adresa de la mine (daca simti nevoia unei "justificari"). "Flacaul" este chiar artist. Si pe mine m-a invatat multe despre pescuitul la mreana, dar si pentru scobar numai ca cel din urma inca nu si-a aratat fata (inca nu am pescuit dupa el).

Eugen Fetes
Bucuresti

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 14 Dec 2010, 10:23

kingofbeasts scrie:daca va pricepeti recomandatii omului ce sa-si ia de aci din pozele astea:
http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic. ... c&start=10
nu de alta dar dupa cum vad are de unde alege dar nu stie ce :lol: :wink:
Dintre plutele alea nu-i nici una de scobar :lol:

Alea-s plute de balta.

In general se pescuieste dupa scobar pe rauri repezi, caz in care ii trebuie o pluta mai bondoaca si cu tija scurta.

Forma de morcov e cea mai recomandata de "mesteri".
Spining....Prea bun ca sa fie light...

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 14 Dec 2010, 11:02

Scobarul mare trage vehement la momeala, ca cleanul , maruntisul "sodri" abia ciupeste si a luat deja momeala. Nu trebuie cautat neaparat in repezis , important este ca pe fund sa fie pietris, pe cat posibil. Altel chiar daca intra la momeala nu sta mult :lol: Plute tip picatura alungita cu tija potrivita si echilibrat la rasul apei( eu o fixez in 2 locuri), altfel... nu sesizezi "maruntisul "... cat mai putina miscare si dupa intepatura trebuie scos imediat pestele din raza nadei si obosit cat mai departe de patul de nada, altfel ceilalti se sperie si gata cu pescuitul... Umbla in card si daca momesti potrivit poti sa prinzi zilnic in acelasi loc ,de obicei in aceleasi ore ... pe mures pe vremuri mergea de la rasarit pana la ora 7-8 dimineata ,iar dupamasa de obicei intre 5-7... important este ca nadirea sa faci cel putin cu 1/2 ora inainte de a apuca de pescuit. Ceea mai buna si simpla momeala este in zona noastra mamaliga cu aroma de anason sau vanilie. In multe locuri se pescuieste foarte eficient cu miez de paine ,momind tot cu miez de paine simplu sau amestecat cu sofran ... Surpiza apare cand intra mrenele de 2-3 kg pe vad si te lasa cu buza umflata .... linie cat mai subtire cu atat mai multe capturi :!: ... pardon trasaturi
Pluta in functie de tipul apei, picatura alungita sau tip morcov dar o sa vezi tu cu care poti sa mentii momeala in zona dorita( eu foloseam plute pana la 1 gr. in ape adanci de 3-4 m si sub 0.5 gr. in ape de 0.5-2 m la o bologneza de 5-6 m, nu mai stiu era demult:lol: ) ... mai nou au aparut plutele clarusso speciale pentru curent , nu stiu cat sunt de eficace...
Atentie mare la nadire corecta si exacta ! putin si grupat iar la max 2 ore de la nadire, o nada de intretinere cu bulgari mai mici si atat daca nu merge treci la spinning sau go home si vii a doua zi ...
:lol:
PS. nu retine decat cateva bucati altfel ....ramai fara peste :!:

Jexy
senior
senior
Mesaje: 332
Membru din: 19 Mar 2007, 20:46

Mesaj de Jexy » 14 Dec 2010, 11:42


dorint
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 25 Ian 2010, 15:33
Localitate: suceava

Mesaj de dorint » 27 Dec 2010, 08:01

la pescuitul scobarului conteaza intr-adevar montura, care trebuie adaptata dupa raul pe care se pescuieste: pe un rau mare gen Prut, Mures,Tisa n-o sa pescuiesti niciodata cu pluta de 1,5 grame, ci de la 5-6 grame in sus(in functie de locul de pescuit-taria apei!), iar pe raurile mici plute si monturi de la 1,5-4gr, iar ma repet -in functie de viteza apei.

Scrie răspuns