Ce nada folositi in sezonul rece

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 28 Noi 2009, 22:14

old_radu scrie:
zamfi scrie:Beton! :lol:
@ zamfi...tu esti "Gica-contra" in topicul asta...sau "Singur impotriva tuturor"
:lol: :lol: :lol:
da ca iarna la copca mai subtire cu spiningul {ma-i sunt niste naluci dar rezultatele se apropie prea periculos de reclama{adica rezultate 0}

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 28 Noi 2009, 22:27

Fac si eu ce pot mai Radule :lol: Culmea ca eu chiar nu vreau sa fiu "gica-contra" .Doar ca ma mai mir si eu cateodata ...cat de greu e ...
Gica-contra? Ia fi atent aici:

Nada facuta/comercializata de Benzar , speciala pentru scobar , da rezultate foarte bune in Aiud.Basca ca este si ieftina. Mai sunt nade (tot made in Ro) speciale pentru sezonul rece , pe baza de sange ,cu arome de larva ( ape sub 10 C). Aceste nade "imbunatatite" cu nada vie ( viermi,larve, rame rosii tocate marunt) ,plus daca doriti ceva aroma rezultata din seminte de canepa prajita sunt ,in general ,ok!
Daca dorim ceva "din afara" ... X21 pe baza de sange mergea odata foarte bine!
Alte nade "ciudate" chiar si pentru acest sezon? Arpacas! Nu e gluma... Paine muiata!Nu e gluma...
Momeli de sezon?
De la zona la zona:
Tarnava mica- miez de paine ,coca .
Tarnava Mare-rama rosie subtire, pinky,vierme alb.
Mures-larva de libelula,vierme alb,rama, coca cu "alb de titan"
Momeli "surpriza" dar eficiente: arpacas, slanina neafumata, albus de ou si binenteles cus-cus.

Sa nu uitam ca nu toti ne-am nascut direct pescari de spin! :lol:

Deci, Radu? :roll:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 28 Noi 2009, 22:48

zamfi scrie:
Deci, Radu? :roll:
...sincer ?
...eu am folosit si nada de la Maros, dar cea de sange (Tehno) in amestec cu cea de larve si ceva vierme...este "cireasa de pe tort"... :lol: :lol: :lol:
...asta s-a intamplat chiar zilele trecute
...doar nu credeai ca eu m-am nascut "pescar de spin"... :lol:

Fir intins !...tuturor. :wink:
...doar acum e sezonul lui scubi...

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 28 Noi 2009, 23:11

cus-cus vierme alb si rama rosie ptr breana +scobii pe mures sus la toplita

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

Mesaj de caulea » 29 Noi 2009, 07:13

old_radu scrie:
zamfi scrie:
Deci, Radu? :roll:
...sincer ?
...eu am folosit si nada de la Maros, dar cea de sange (Tehno) in amestec cu cea de larve si ceva vierme...este "cireasa de pe tort"... :lol: :lol: :lol:
...asta s-a intamplat chiar zilele trecute
...doar nu credeai ca eu m-am nascut "pescar de spin"... :lol:

Fir intins !...tuturor. :wink:
...doar acum e sezonul lui scubi...
cum vine asta slanina neafumata e o nada pt ce o folosesti si ce prizi cu ea ?????????/
don"t drink &drive just smoke&fly!

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 29 Noi 2009, 11:33

:lol: Slanina neafumata de porc (normal!) ,taiata cubulete foarte mici ,cu lama , si puse in carlig (iara normal :lol: ).Scobar garantat!
Crede-ma ...ma mai pricepeam si eu la scobar :P Lucian Crisan, un prieten din Teius-Alba, a fost campion national de stationar prin anii 90 si ceva ,castigand finala pe acumularea Tileag cu ...scobar!Asa ca...
Sa mergem pe ce spunea el odata " Pescuitul e un sport iar scobaritul si spinningul o arta" :wink: Prin spinning el intelegea orice este "artificial" ,cu fly ,etc...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

am sa incerc

Mesaj de caulea » 02 Dec 2009, 12:45

am sa incerc se taie cubulete mici nu? si inainte momesti cu ce ?? cand dai la slanina neafumata?
don"t drink &drive just smoke&fly!

Avatar utilizator
razvi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 229
Membru din: 29 Noi 2009, 16:28
Contact:

.

Mesaj de razvi » 02 Dec 2009, 15:08

Foloseste cu incredere asta. Si eu am prins-o de ceva timp si vad ca e prezentata si de altii pe net ca fiind OK. Chiar este, sa stii.

- 200 gr. gris
- 150 gr. soia
- 250 gr. faina de peste ( predigerata sau peste alb , dar neaparat continut mic de grasimi )
- 100 gr. nectarblend sau megablend
- 100 gr. praf de oua
- 100 gr. caseinat de Ca
- 50 gr. de gluten
- 50 gr . extract de drojdie inactiva

Partea lichida :
- 8-9 oua
- 30ml. CSL
- 15 gr. betaina ( 5 gr. in oua si 10 gr se presara pe bilele fierbinti . Eu le pun fierbinti intr-o cutie lata cu capac pe care o inchid si le tot amestec pana se topeste toata betaina , apoi le scot la uscat )
- o lingurita de sare fina
- 50 ml. multimino sau nutramino
- aroma de care doresti , dar recomand o aroma de peste primara , si una de fructe pe EA secundara . In functie de nivelul aromei poti sa faci bile de atractie sau nu . Ele sunt destul de nutritive , datorita nivelului mare al atractantilor

Bilele vor iesi destul de tari , asa ca se pot fierbe doar 1 min

- sau -

lapte praf 200 g
faina peste 200 g
caseinat de sodiu 200 g
faina de porumb macinata fin 200 g
gluten de grau 100 g
pesmet fin 100 g
Mod de preparare:
Intr-un castron mare se sparg 6 oua si se bat bine. Se adauga 6-10 ml de aroma si colorantul impreuna cu 2 lingurite de ulei de floarea soarelui. Celelalte ingrediente se adauga amestecand permanent pana se obtine o pasta, care nu trebuie sa se lipeasca de maini. Se pregateste un recipient mare in care punem apa, iar in momentul fierberii punem bilele. Cele care se ridica la suprafata sunt fierte. Le scoatem cu o strecuratoare si le cufundam in alt vas umplut cu apa rece,apoi le punem la zvantat. Dupa preparare se pastreaza in congelator.

FIR INTINS si ZBUCIUMAT :)
Pescuit. Natura si pasiune. Departe de lumea dezlantuita.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: am sa incerc

Mesaj de Zamfi » 02 Dec 2009, 15:15

caulea scrie:am sa incerc se taie cubulete mici nu? si inainte momesti cu ce ?? cand dai la slanina neafumata?
Pai momesti cu ce vrei!Nu are legatura...Ideea este sa aduci scobarul acolo..Se foloseste in special iarna si cand vremea este rece.Proteina frate...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

Mesaj de caulea » 02 Dec 2009, 20:52

cred ca de le zic la prietenii mei scobaristi de o viata ca vreu sa incerc cu slanina sa priond scobar o sa ma ieie la bataie sau zic ca nu s pe treaba mea
don"t drink &drive just smoke&fly!

Scrie răspuns