Ce lanseta imi trebuie pentru pescuitul pe fund?

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

florinslv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 14 Iul 2009, 02:48
Localitate: Pitesti

Ce lanseta imi trebuie pentru pescuitul pe fund?

Mesaj de florinslv » 14 Iul 2009, 12:01

Buna ziua!In primul rand vreau sa spun k sunt incepator si nu cunosc bn toti termenii,asa k va rog rabdare.Caut o lanseta pentru pescuit stationar.Ma intreseaza sa prind biban,stiuca si salau,problema este ca vad f multe lansete si nu stiu care este cea mai buna pt asa ceva.Vreau sa stiu cand ma uit pe net la o lanseta de care este.
Am achizitionat Shimano Alivio AX 240/10-30g si mulineta Shimano Catana 2500 Ra,folosesc aceasta lanseta pt pescuit stationar si am un plumb de 17g la ea.Mentionez k dau la pestiosor viu.Din ce am vazut lanseta este pt spinning si ma intrebam daca o pot folosi in acest fel pana cand imi pot permite sa cump una pt fund.
O alta intrebare este daca mulineta este buna si pt fund si pt spinning.
Aveti aici detalii legate de lanseta.
http://www.xxx.ro/produse/43/1643/Al ... 0-30g.html
si pt mulineta:
http://www.xxx.ro/produse/45/1613/Ca ... 00-RA.html


Multumesc si astept raspunsuri.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 14 Iul 2009, 12:45

Am vz.pescari ce dadeau dupa caras la fund :lol: :lol: (fara glume baietzi)cu mulinete de 20 lei din targ,care-si faceau treaba destul de bine.Acum a ta e totusi mai buna ca alea.Batul daca zici ca-l incarci cu plumb de 17 (gr)nu-l solicitzi prea tare si iar e ok,desi merge si plumb pana-n 25 gr,dar ti-as recomanda totusi o nuia sa potzi arunca si plumbi mai grei,de ex un batz pana la 50gr,dar tu stii ce curent ai acolo.Fir intins.

florinslv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 14 Iul 2009, 02:48
Localitate: Pitesti

Mesaj de florinslv » 14 Iul 2009, 12:54

Bn.Eu unul vreau sa invat sa dau cu o lanseta calumea nu cu tampenii din alea.Plumbul era de 17.ms

florinslv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 14 Iul 2009, 02:48
Localitate: Pitesti

Mesaj de florinslv » 15 Iul 2009, 20:44

Cineva imi raspunde si mie?

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 15 Iul 2009, 21:00

Am un Sert Geisha de 2.40 10-50 gr
Cand o mai spurc si eu la un stationar ....i bag in buzunar pe multi la lungimi in lanseu si asta cu 20-25 gr

florinslv
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 14 Iul 2009, 02:48
Localitate: Pitesti

Mesaj de florinslv » 15 Iul 2009, 21:02

Sa inteleg ca conteaza lungimea la cele cu care dai pe fund?Pai la u merge mai bn k ai puterea mai mare.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 16 Iul 2009, 05:58

adapteazate la apa pe care pescuiesti si pestele pe care il urmaresti :wink:

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Mesaj de mircea13 » 26 Aug 2009, 11:16

Salut.Din ceiace scrii tu nu se prea intelege stilul de pescuit care vrei sa il practici. Daca vrei sa pescuiesti la fix cu peste viu sau bucatica de peste la rapitori pe fundul apei sau cu pluta iti trebuie un anumit fel de echipament. Daca vrei sa pescuiesti la spinning iti trebuie altfel de echipament.
Pentru pesti mici si medii ( biban,stiuca,salau )ai nevoie de o lanseta usoara de 2-12 gr cu lungimea de 1,8o m sau 2,1o m pentru pescuit din barca si 2,4o m si 2,7o m pentru pescuit de pe mal. Pentru pescuitul pestilor mari iti trebuie lansete mai puternice din gama 10-3ogr,20-40 gr 30-6o gr etc. iar lungimile ca mai sus.In functie de puterea lansetei trebuie sa iti alegi si linguritele,voblerele,twisterele,etc. adica mai mici si mai usoare si respectiv mai mari si mai grele.Numai bine. Mircea13 :lol:

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 26 Aug 2009, 12:16

Adica, sa traduc ce spun oamenii de mai sus, echipamentul tau e "proiectat" pt a pescui cu naluci...lansari multiple si recuperare...E un echipament usor.
Pt pescuit stationar echipamentul poate fi mai zdravan/greu pentru ca nu faci sute de aruncari la rand...

Altfel, in lipsa de altceva sau in anumite conditii poti pescui si la rapitor cu naluci si varga de 3.60 de crap dar si invers, la stationar cu echipament mai fin...

Daca iti faci treaba cu batul si mulineta pe care le ai, in zonele in care pescuiesti tu, e ok.
Daca ai insa nevoie sa arunci plumbi mai grei care sa stea in curent puternic, sau de fire mai groase pt a nu rupe cand arunci sau cand agati ierburi pe fund, sau de bat mai puternic sa poti scoate pesti mai mari in zone in care trebuie forta (zone cu vegetatie in care un echipament usor lasa pestele sa se incurce in "ragalii " spre exemplu...atucni iti trebuie ceva mai tzapan...


nu exista reguli, folosesti ceea ce crezi ca se potriveste stilului si conditiilor in care pescuiesti...

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 26 Aug 2009, 17:04

Telescop,3-3.6m, 80-150g,asa iesi cel mai ieftin si te poti plia cam pe orice stil de pescuit.
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

Scrie răspuns