Ce lanseta imi trebuie pentru pescuitul pe fund?

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 26 Aug 2009, 17:09

florin, pescuitul la pestisor la salau este mai special, iti trebuie o lanseta cu un varf foarte fin dar cu rezerva de putere
salaul e hot si daca simte rezistenta varfului lansetei cand apuca pestisorul s-a dus
deci trebuie sa-ti cumperi un bat cu varf cat mai fin dar totusi sa poata lansa plumbajul adecvat apei pe care pescuiesti

rockitos
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 22 Iun 2009, 19:09

Mesaj de rockitos » 26 Aug 2009, 20:21

corect spus, bete pentru a arunca un plumb de 17 g in apa, poti folosi o gramada, mai ales daca nu vrei sa controlezi aruncarea foarte precis. dar ca sa vezi cand musca pestele si sa poti intepa cam tot timpul, adica sa ai un numar mic de rateuri mai ales la distate mari, eu iti recomand un bat cu actiune de 5-25 de grame, cu varf destul de sensibil, si cu o lungime cuprinsa intre 2 si chiar de 4 metri daca zona in care pescuiesti iti permite, adica nu e multa vegetatie. cu un bat mai lung scoti mai usor pestii mai mari din apa. fir intins!

atyla
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 11 Ian 2013, 01:15

Re: Ce lanseta imi trebuie pentru pescuitul pe fund?

Mesaj de atyla » 11 Ian 2013, 01:36

poate merita incercat si cele din fibra de sticla. :wink:

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re:

Mesaj de florin1948 » 22 Ian 2013, 18:57

danr scrie:florin, pescuitul la pestisor la salau este mai special, iti trebuie o lanseta cu un varf foarte fin dar cu rezerva de putere
salaul e hot si daca simte rezistenta varfului lansetei cand apuca pestisorul s-a dus
deci trebuie sa-ti cumperi un bat cu varf cat mai fin dar totusi sa poata lansa plumbajul adecvat apei pe care pescuiesti
Perfect valabil , dar daca dai la stationar mai merge varianta unui baitrunner f. bun sau chiar pickupul dat peste cap. La cat ii trebuie salaului sa ia pestisorul, sa-l "mosmondeasca " in pozitia de "ingurgitare" ai tot timpul de pe lume. La match, unde mai plimbi din cand pestisorul ( cum imi place mie sa dau) e mai delicata treaba. Eu unul cand vad pluta ca a disparut, dau pickupul peste cap si-l las sa ia fir cat vrea muschiletul lui, dupa care .....hatz !
E frumos , dar nu se compara cu plimbatul unui cauciuc zglobiu pe substrat ( bineinteles cu ata).
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Ce lanseta imi trebuie pentru pescuitul pe fund?

Mesaj de George1985 » 02 Iul 2013, 12:12

Nu mai deschid un topic nou.
Cunoaste cineva aceasta lanseta?
http://www.totalfishing.ro/lanseta-tele ... 23068.html

Scrie răspuns