Care e cea mai adecvata montura la salau

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

ovidiucj
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 02 Apr 2007, 09:40

Care e cea mai adecvata montura la salau

Mesaj de ovidiucj » 06 Mai 2008, 13:35

Care e cea mai adecvata montura la salau pe lac?la pestisor? :idea: mersi anticipat !!!

ovidiucj
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 02 Apr 2007, 09:40

Mesaj de ovidiucj » 14 Mai 2008, 19:11

Cu pluta culisanta 2 carlige si plumb de 4 grame? sau montura clasica de fund cu 3 carlige si pestisor la bucatiza?

catax4u
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 194
Membru din: 27 Mar 2008, 16:36
Localitate: draganesti-olt

Mesaj de catax4u » 10 Noi 2008, 16:30

ai putea sa incerci o montura cu pluta culisanta si sa folosesti ca momeala oblete viu pe care sa-l prinzi de coada(preferabil o singura intepatura in zona ce-a mai tare a cozii,ideea e sa-l pastrezi viu cat mai mult timp si sa-l prinzi sa nu scape atunci cand e in apa,sa se miste in apa ca sa provoace atacu salaului,din cate stiu eu rapitorul ataca de la cap)

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 10 Noi 2008, 17:19

plumb pe fund si forfac legat deaqsupra plumbului, mai lung
fir textil, ca sa vezi mai bine cum il "molfaie" si sa dai teapa mai bine
bat cu varf foarte fin, foarte foarte fin

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 11 Noi 2008, 17:42

ovidiucj scrie:2 carlige ? sau montura clasica de fund cu 3 carlige?
De unde naiba aterizati cu atatea carlige?
De ce 3 si de ce nu 5 ca la obleti?Mi se pare ca si sansele cresc!
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

Avatar utilizator
al. trentea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 28 Oct 2004, 10:34
Localitate: bucuresti

Mesaj de al. trentea » 13 Noi 2008, 15:09

Montura dintr-un vartej triplu. In partea de jos a vartejului un forfac cu lungime de 70-80 cm si plumb plat de 20 gr. care va sta pe fund. Pe ochiul lateral al vartejului un fir textil de 40-50 cm de care se leaga un carlig dublu cand folosim pestisor viu (cu bratul mai scurt se inteapa pestisorul momeala sub dorsala, celalalt mai lung ramanand liber). Daca folosim segmente de peste (bucatica), se leaga un carlig mai mare, nr. 4-2, scotand spinul afara.
Lanseta de sheffield sau de feeder este foarte buna, una de putere: 15-30gr. Se fixeaza in plan aproape vertical, urmarindu-se varful lansetei, care va pendula in momentul cand pestele incepe sa inghita momeala. Daca bate vantul mai puternic, lanseta se coboara paralel cu apa, si se fixeaza in lateral fata de apa, aproape paralela cu malul. Daca suntem mai lenesi, fixam un mic clopotel de varf. Mulineta va avea frana slabita, si se va da ceva timp pestelui sa inghita momeala.
Obletele este bun, numai ca moare cam repede. Ideal este caraselul sau rosioara mica. Pentru bucatica, segmentul de guvide jupuit de piele este imbatabil.
Asociatia "Pescari 4Ever"
Club Sportiv "Pescar 4Ever"

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 13 Noi 2008, 16:25

Pescuiesc la salau de mult timp.Pentru mine linia prinzatoare este:
fir mono 0,2...........Cirlig simplu :2-4...si" nu stiu alti cum sunt",bucatica firava indiferent de anotimp.Nu am prins decit foarte rar la caras cumparat in rest la ce am prins la "prostavol" 1,3 m/2..........Asta este valabil pentru "EA"
Morii,Grivita si c am atit.

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 13 Noi 2008, 19:07

cand in rom jigurile erau sf si grubul avea pret de cocaina pescuiam salau din barca, in copaci ,la linie clasica de 2,5 gr ,bat de 6m milo kalibo ,cu o bucata de biban cat bricheta ,carlig mustad 0/1.
obligatoriu jiguiam bucata de biban si rezultatele erau pe masura .
acum pescuiesc exclusiv salau la plastice ,tehnici dinamice si nu ma plang .
stationarul la salau cu pestisor sau bucatica ,e lipsa de imaginatie .
stationarul e primul pas spre padurea de lansete infipte in dig , cu fomisti care toata ziua bat piroane si alearga tembel spre lanseta zdranganitoare. asta nu e pescuit , e nulitate asumata.
walleye

Avatar utilizator
al. trentea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 28 Oct 2004, 10:34
Localitate: bucuresti

Mesaj de al. trentea » 14 Noi 2008, 08:23

adrian, prin anii '90, un foarte cunoscut spinner a postat pe un forum ca pescuitul stationar este un fel de prostitutie...Dupa ce i-am trimis un mesaj personal, si-a revizuit atitudinea si si-a cerut scuze.
Nu ma refer la postarea ta care este off topic, ci la afirmatia care ai facut-o referitoare la alte metode de pescuit sportiv decat spinningul.
Eu iti spun doar trei lucruri:
1. Nu uita de unde ai plecat in ale pescuitului, pentru ca nimeni nu s-a nascut spinner!
2. Orice tip de pescuit merita respect atata timp cat este facut cu SPORTIVITATE. Spinningul nu este cu nimic superior stationarului sau carpfishingului din acest punct de vedere.
3. Inainte de a posta ceva, ai grija, pentru ca sunt oameni pe care nu-i cunosti si s-ar putea simti jigniti.

In rest, numai de bine.
Asociatia "Pescari 4Ever"
Club Sportiv "Pescar 4Ever"

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 14 Noi 2008, 10:36

salut al.trentea

daca postarea mea e offtopic, moderatorul o va sterge .
e parere personala care nu vizeaza direct pe nimeni si reprezinta adevarul curat , ce deranjeaza intotdeauna mai mult decat o minciuna frumos impachetata.
de atata pudibonderie forumul a murit .
walleye

Scrie răspuns