Care e cea mai adecvata montura la salau

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 17 Noi 2008, 17:08

@ al. trentea

domnule trentea ... imi permit sa va contrazic vis-a-vis de fluorocarbon si rigiditate .... eu folosesc amnezia de 9 kg (cel gros, cred ca are 0.45 diametru ) ramasa de cand pescuiam la crap, rig de aprox 1 metru, si carlige f mici cu tija mediu spre lunga , numere 4-6 (asa am invatat eu de la un meseriash, cu carligele , nu cu amnesia, meseriashul folosind fluorocarbon yozuri care este chiar foarte moale, my opinion)....

nu ma ating de lanseta pana aproape pleaca de pe mal ... rata rateurilor este aproape neglijabila ... 1/10 sau poate chiar mai jos .....

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 17 Noi 2008, 22:20

toni f scrie:
nu ma ating de lanseta pana aproape pleaca de pe mal ... rata rateurilor este aproape neglijabila ... 1/10 sau poate chiar mai jos .....
Ce specie necunoscuta de salau prinzi?
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 18 Noi 2008, 08:10

salau-tigru :D :D :D

nu bat campii ... incearca si ai sa vezi .....

Avatar utilizator
al. trentea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 28 Oct 2004, 10:34
Localitate: bucuresti

Mesaj de al. trentea » 18 Noi 2008, 08:11

Am folosit "P-Line", american, care parca e mai rigid decat Triana Potenza pe care o sa o folosesc probabil in primavara. In plus la Dridu pe unde mergeam (merg) e multa scoica, si de cateva ori am avut probleme.
Rateuri 1/10? Oho, asta da performanta! Eu cam 1/3.
Asociatia "Pescari 4Ever"
Club Sportiv "Pescar 4Ever"

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 18 Noi 2008, 08:40

al. trentea scrie:Am folosit "P-Line", american, care parca e mai rigid decat Triana Potenza pe care o sa o folosesc probabil in primavara. In plus la Dridu pe unde mergeam (merg) e multa scoica, si de cateva ori am avut probleme.
Rateuri 1/10? Oho, asta da performanta! Eu cam 1/3.
Acum 8-10 ani pescuiam la dridu la stationar dupa salau dar la fel rateuri destul de multe, apoi mi-am luat barca si am inceput sa nu-i mai ratez cu jigul, plus ca prindeam exemplare mai mari decat de pe mal la sationar.

Foloseam montura cu plumbul jos forfacul de 50cm la vreo 60cm mai sus de plumb... nu stiu daca era cea mai adecvat montura dar pe dridu aveam multe ratari... in rest am folosit destul de rar montura de stationar la salau.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 18 Noi 2008, 10:25

eu folosesc montura in felul urmator ...

linie principala textil , obligatoriu .... leg o agrafa .... de agrafa agat atat forfacul cat si plumbul pe 2 linii diferite ...

plumbul 10-15 cm de linie, iar carligul 1 metru (la ochi asa, nu-l masor )

folosesc pt amadoua amnesia aia de care vorbeam ... destul de buna anti scoici, ca idee ...

si nu se incurca nici o data ... nici in curent nici in apa linistita .....

obletele il intep prin gura si scot varful printr-o nara .... carligul fiind destul de mic , nu rupe tesutul osos, si astfel nu sare din ac pe aruncare (nu merge totusi aruncat foarte departe ... asa, cam pana in 30 de metri, pt mai lung trebuie prins pestele cu o bucla pe coada).....

era o figura de still aia cu plecatul de pe mal ... cand vad ca trage, iau lanseta in mana, dar sunt foarte foarte rabdator cu el ... il las realment mult pana ii dau teapa .... daca nu trage de mine, nu-l intep ...

de obicei atat pestele cat si acul sunt cam in gat :D :D :D , de unde rata de ratari foarte mica ....

montura am invatat-o , dar alegrea folosirii de amnesia a fost a mea, si apropae un fel de pariu asa : hai bah ca nu merge cu firul ala asa gros si batos ... io: lasa bah ca vezi tu ca merge ...

si supriza a fost de proportii ... merge excelent, iar ratari , precum ziceam foarte putine ...

Scrie răspuns