Care e cea mai adecvata montura la salau

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 14 Noi 2008, 12:06

Adrian , e parerea ta personala si ca atare e respectata

cu adevarul absolut cred ca e putin mai nuantat

''stationarul e primul pas spre padurea de lansete infipte in dig , cu fomisti care toata ziua bat piroane si alearga tembel spre lanseta zdranganitoare. asta nu e pescuit , e nulitate asumata.''

nu e asa ....cu totii am plecat de la stationar si uite ca multi nu au facut pasul ala spre padurea de lansete .....unii au devenit crapisti dedicati altii rapitoristi convinsi unii chiar au ales sa lanseze drosofile cu jnuru prin copaci in cautarea sportivitatii ....

am avut ocazia sa asist la competitii de stationar , de crap si am fost impresionat de meseriasii in domeniu .....
nu sunt nulitati absolute pt ca nu dau la spin si nici nu dovedesc lipsa de imaginatie , din contra
e alegerea personala stilul de pescuit atat timp cat e facut la modul sportiv si civilizat

la fel cum nu tot ce e spinning e superior sau de dat exemplu

Nu demult la scorei si avrig vreo 20-30 de BABUINI RETARDATI , au inteles ca daca au gasit stiuca activa intr-o zona ......trebuie sa bage la sac TOT ...fara exceptie ...si erau cica rapitoristi , basca pescuiau si din barca

S-au prins exemplare deosebite , trofee adevarate , la care spera orice pescar ....da .ei asa au inteles sa infunde la sac tot ...de la marla la crocodil ......fara exceptie

tu cum i-ai numi ?
plini de imaginatie ? ....niste cretini , fomisti ....cu nimic dosebiti de tambalagii de pe maluri de care ai amintit si pe care-i detest ca si tine sau poate si mai mult


conteaza OMUL care vrea sa devina pescar nu stilul de pescuit

si nu in ultimul rand , forumul asta a murit nu din cauza de pre multa pudibonderie ( unde ai gasit termenul asta ? ....am ras 10 minute :D ) ci tocmai din cauza lipsei acute de bun simt ....
cei care ar avea multe de impartasit , au ales sa nu mai scrie probabil deranjati de tot felul de listasi novici dar extrem de agresivi , de tot felul de atacuri aiuristice .
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 14 Noi 2008, 12:28

Sorin scrie:''stationarul e primul pas spre padurea de lansete infipte in dig , cu fomisti care toata ziua bat piroane si alearga tembel spre lanseta zdranganitoare. asta nu e pescuit , e nulitate asumata.''

nu e asa ....cu totii am plecat de la stationar si uite ca multi nu au facut pasul ala spre padurea de lansete .....unii au devenit crapisti dedicati altii rapitoristi convinsi unii chiar au ales sa lanseze drosofile cu jnuru prin copaci in cautarea sportivitatii ....

.
Da Adrian, respectam parerea dar o putem critica?
A caracteriza un om dupa scula pe care o tine in mana e o abordare extrem de superficiala.
Cel mai bun exemplu este cel al lui Sorin, cu spinnerii aia care au macelarit stiucile alea :evil: :evil: :evil:
Puteau sa le prinda si la drosophile lansate cu snuru, era exact acelasi lucru daca pestele a ajuns in tigaie.
Si invers, faptul ca ai trecut de la stationar la spin sau la fly, dar in rest nu ai schimbat nimic nu te face automat mai pescar sau mai nu stiu cum.
E ca si cum ti-ai lua o masina mai scumpa, multi sunt extrem de patrunsi de sentimentul de superioritate dat de un jeep bengos si inutil pe sosele, cu geamuri fumurii, dar dinauntru se aud manele si sclipesc ghiuluri de neam prost si dinti de aur.

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 14 Noi 2008, 13:22

hai ca a dat-o bine sorinache ala nostru ....

uite acilea exemplu :

eu am inceput sa pescui pe la vreo 4 ani , cand mi-a pus tata undita in mana si am prins un biban soare (buni si astia la ceva ) ...

dupa care am avut cativa ani la rand, intre 87 si 92 in care am fost an de an la sulina ... pescuiam tot la undita , si respectiv pripon .....

dupa care un pic de pauza cam pana in 97 ....

dupa care revenire, primele lansete de obor, pescuiam la caras si crap (care apropae invariabil rupea , devenind legendar ) ....

normal ca luam tot acasa .... era de minim bun simt ...

prima revelatie, in 98' , am prins primul peste mai "peste", un crap de 5 kg, pus pe mal, si de atunci viata mea s-a schimbat .... am decretat, gata, pe mine ma intereseaza numai peste mare de acum incolo .....

au urmat vreo 5 ani de upgrade continuu la echipament, de pescuieli pe diverse balti, delta, reazelm, babadag etc ... evident tot cu catch & traista .... dar numai pesti civilizati ....

tot in perioada asta am prins schema cu salaul la baboi sau bucatica ... si am folosit mai multe tipuri de monturi .... si nu am pus niciodata 20 de lansete cu varfu in sus, dar 4-5 am pus ... si am luat si mult peste acasa ... nu mi-am pus niciodata problema sa dau la spin, desi vedeam pe altii ....

dupa care, in 2004 m-am apucat de concursuri la crap ... iara echipament, boilesuri chestii ... adrenalina .... tone de bagaje .... discutii aprinse .... alea alea alea .....
4 sezoane la rand, aproape nu am mai mers la peste decat pe baltile de competitii .... evident, catch & release de data asta ...si exclusiv la crap, amur etc ....

din 2007, m-am apucat de rapitor la spin, m-am lasat de crap, am vandut toate tonele de echipament, dar am luat altele , barca motoare chestiii .....

si fac si catch & release si catch in traista, dar nu iau niciodata peste mic, pixuri, sub limita legala etc .... si cateodata , foarte rar, mai dau si la pestisor, cu o lanseta , pe langa cea de spin ... mai vezi daca e pestele activ , sau daca e in zona respectiva ... plus ca uneori mai ai suprize, si la jig dau numa pixuri, si la lanseta cu baboi o bucata de 3-4 kg ...

iar faptul ca mai bag uneori batul de spin de rezerva cu baboi cateodata, chiar nu imi da inclinatii catre 70 de lansete cu clopotel , si nici nu alerg ca papagalu dupa ele :P :P :P :P :P :P

nu mai fi asa radical adriane ... serios ....

conteaza omul, anturajul, si bunul simt .... nu neaparat cine da la baboi e braconier, fomist etc .... trust me .....

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 14 Noi 2008, 13:58

hai ca a inviat topicul si am marit ratingul ;acum in campania electorala e de bun augur ,cresc taxele .

sunt de acord cu voi ,dar cati sunt ca voi?
referitor la c&r, intr-o discutie cu danr inainte de a apare forumul spuneam ca nu agreez gaina hormonata sau porcul stresat si prefer in dieta ,salaul in orice cantitate.
practic spinningul (jig) dintr-un motiv ff clar .e o vanatoare din barca ,nu astept pestele sa vina la mine ,ma duc peste el. in definitiv alegerea unui stil de pescuit tine de temperament si mod de gandire , nu de posibilitatile materiale.
cati dintre pescarii de stationar pescuiesc cu o lanseta si un carlig?
cred ca un peste nobil ca salaul merita ceva mai mult decat o bucata de carne intr-un carlig perfid care se infinge in stomac si s-a dus dracu' c&r.
maine ies cu barca ,apa are sus 47 F.
walleye

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 14 Noi 2008, 14:19

bine
va rog frumos ramaneti la subiect, montura de salau
nu s-a inchis arena, inca

Avatar utilizator
al. trentea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 28 Oct 2004, 10:34
Localitate: bucuresti

Mesaj de al. trentea » 14 Noi 2008, 14:39

Eu cred ca majoritatea celor care posteaza aici sunt oameni de bun simt, si nu fomisti. Postarea mea a vrut sa ajute un coleg de breasla care a cerut ajutor la rubrica "Pescuit stationar".
Florin Negretu, despre care am amintit in ultima mea postare, a arbitrat impreuna cu mine si alti impatimiti in "99 la C. M de crap, pe Sarulesti. Cu totii am avut o revelatie, indiferent ca eram pescari de rapitor, stationar sau crap. Am vazut o altfel de mentalitate, de atitudine.
De cand sunt implicat in fenomen adica de ceva mai mult de 20 de ani am cunoscut cativa pescari polivalenti: Vali Oprisenescu, Maty, Paco, Benzar, care pescari de competitie fiind fac fata cu succes aproape la orice stil. Poate ca ar trebui sa-i intrebi pe ei care stil este cel "nobil".
Si eu pescuiesc uneori la twister si jig. Primul salaias prins in acest fel a fost pe Dridu in '87, cand am folosit un "Mister Twister" alb cu un jig cu cap rosu cu ochi desenati (marfa din SUA), fir Ultradamyl de 0.18, lanseta Tokoz de 1,90 m si mulineta Delta Dunarii II. Nu-mi inchipuiam ca as putea prinde cu o astfel de ciudatenie, dar am prins. De pe mal, in apropierea barajului. Si cativa bibani frumusei alaturi de el.
Cunoscatorii stiu ca un salau la bucatica sau peste viu nu se inteapa niciodata in burta, ci in gura, de regula in lateral. Probabil ca este mai sportiv si nobil atunci cand este este prins la vobler cu trei ancore, din care una infipta in gura, alta in ochi iar ultima in opercule...
Asociatia "Pescari 4Ever"
Club Sportiv "Pescar 4Ever"

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 14 Noi 2008, 16:03

voi reveni in topic fara a mai face consideratii pretioase si inutile .
cea mai eficienta montura de salau ,atuci cand se hraneste ACTIV , are doua elemente de baza ,
1.carligul este legat cu monofilament sau fluorocarbon ;firul textil daca e scamosat agata dintii !
2.pestele nada e injectat cu cod liver oil (reteta britanica).ei o aplica la stiuca .

domnule trentea nu va fortati, nu ma impresionati cu curriculum-ul dumneavostra .
romanii sunt prea lipsiti de fair play in tot ce fac ,ar fi culmea sa fie eleganti in competitiile interne de pescuit .
e o caracteristica nationala .dixit !
walleye

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 14 Noi 2008, 17:17

Mda,filozofia e buna doar pe forumuri, pe balta nu face 2 bani si asta o pot demonstra oricui.
Uitati esentialul,iesirea la pescuit e pt. a te simti bine si a-ti incarca bateriile.
Cei care merg la pescuit de foame merita compatimiti si pt ei orice peste care il pun pe masa la copii conteaza.

Sunt multi pescari de competitie cu un CV impresionant,dar nu am inteles niciodata pe cine impresioneaza?!Dai la peste in balta cate o saptamana si te lauzi ca prinzi peste?Ce scapare mai are pestele ala cand ii bagi atata mancare si arome sub nas?
O sa ma apuc de vanatoare si o sa vanez unde voi pune adaposturile pentru hrana animalelor!

Referitor la topic, incepatorii invata intotdeauna chestiile proaste,iar apoi cu timpul revin pe fagasul cel bun,dar intre timp pierd prea multi ani pana se dumiresc cu ce se ,,mananca'' pescuitul.
Sunt curios dupa cat timp vor ajunge la vorba veche care spune ca pescarul adevarat da cu un singur carlig
Va spune asta unul care a dat si el cu 2 carlige pana s-a lamurit cum sta treaba!

Nu vreau sa supar pe nimeni,e doar parerea mea!
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 14 Noi 2008, 19:21

Jonin scrie: O sa ma apuc de vanatoare si o sa vanez unde voi pune adaposturile pentru hrana animalelor!

!
Nu-i rau nici cu vanatoarea, dar in caz ca practici C&R, la vanatoare ai cam imbulinat-o :lol: :lol:

On topic: pe balta dau cu 2 carlige la salau, pe apa curgatoare doar cu unul :wink:

Avatar utilizator
al. trentea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 28 Oct 2004, 10:34
Localitate: bucuresti

Mesaj de al. trentea » 17 Noi 2008, 08:24

Revenind la topic:
- fluorocarbonul este prea batos.
- sa injectez pestisorul viu? Ca atractant folosesc de la Berkley. Am un flacon pentru Crappie, care a dat rezultate bune atat la salau cat si la biban. Numai ca pute al naibii, si persista timp indelungat pe mana orcat te-ai spala.

Competitia, de oricare natura ar fi ea, naste progres.

In rest, fir intins!
Asociatia "Pescari 4Ever"
Club Sportiv "Pescar 4Ever"

Scrie răspuns