carasul a iesit din hibernare

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

emil db
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 11 Mar 2012, 19:11

carasul a iesit din hibernare

Mesaj de emil db » 22 Mar 2012, 13:18

Dragi pescari,azi am prins primii sarasi in anul 2012 dar numai doi dar frumusei.Problema este ca balta are multa vegetatie
pe fund si anume cum ii spunem noi matasea broastei si ceva bradis vechi ramas din tomna anului trecut.La cea mai mica
adiere avantului momeala este bagata in balarii si adio peste.As dori si eu o informatie cu privire la o metoda prin care
pot evita acesta situatie.Oare o nadire isi poate face efectul si cu ce?Ca momeala folosesc mamaliga(moale) ca la rama,
viermus,etc. te omoara somnul pitic.Apropo astia la ce dimensiuni ajung ca eu am prins numai intre 10-15cm?
Multumesc anticipat si FIR INTINS!
PS. Am uitat sa spun ca pescuiesc la bete(6-7m)cu fir 0,18 forfac 0,14 ace nr. 10-12. :respekt:

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: carasul a iesit din hibernare

Mesaj de Adi G » 22 Mar 2012, 13:20

emil db scrie:Dragi pescari,azi am prins primii sarasi in anul 2012 dar numai doi dar frumusei.Problema este ca balta are multa vegetatie
pe fund si anume cum ii spunem noi matasea broastei si ceva bradis vechi ramas din tomna anului trecut.La cea mai mica
adiere avantului momeala este bagata in balarii si adio peste.As dori si eu o informatie cu privire la o metoda prin care
pot evita acesta situatie.Oare o nadire isi poate face efectul si cu ce?Ca momeala folosesc mamaliga(moale) ca la rama,
viermus,etc. te omoara somnul pitic.Apropo astia la ce dimensiuni ajung ca eu am prins numai intre 10-15cm?
Multumesc anticipat si FIR INTINS!
PS. Am uitat sa spun ca pescuiesc la bete(6-7m)cu fir 0,18 forfac 0,14 ace nr. 10-12. :respekt:
ce fel de peste este sarasul? rapitor? :roll:

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: carasul a iesit din hibernare

Mesaj de MuskMd » 22 Mar 2012, 13:27

rapeste viermi :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: carasul a iesit din hibernare

Mesaj de Adi G » 22 Mar 2012, 13:29

aaaaaaaa! ok! :D

emil db
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 11 Mar 2012, 19:11

Re: carasul a iesit din hibernare

Mesaj de emil db » 22 Mar 2012, 13:32

este vorba de carasi
:!:

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: carasul a iesit din hibernare

Mesaj de tudor » 22 Mar 2012, 13:34

emil db scrie:este vorba de carasi
:!:
Singura problema este ca acest forum se numeste rapitori.ro . :mrgreen:

emil db
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 11 Mar 2012, 19:11

Re: carasul a iesit din hibernare

Mesaj de emil db » 22 Mar 2012, 14:05

Multumesc pt.observatie domnule moderator dar consider ca pescuitul stationar se refera nu numai la rapitori.Consider
ca este nevoie de o completare:pescuitul stationar la rapitori,iar forumul nu se adreseaza tuturor pescarilor? :?: :?:

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: carasul a iesit din hibernare

Mesaj de Adi G » 22 Mar 2012, 14:07

emil db scrie:Multumesc pt.observatie domnule moderator dar consider ca pescuitul stationar se refera nu numai la rapitori.Consider
ca este nevoie de o completare:pescuitul stationar la rapitori,iar forumul nu se adreseaza tuturor pescarilor? :?: :?:
ai mp. :!:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: carasul a iesit din hibernare

Mesaj de Zamfi » 22 Mar 2012, 14:36

Mah nu-l omorati de tot! :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: carasul a iesit din hibernare

Mesaj de tudor » 22 Mar 2012, 15:02

emil db scrie:Multumesc pt.observatie domnule moderator dar consider ca pescuitul stationar se refera nu numai la rapitori.Consider
ca este nevoie de o completare:pescuitul stationar la rapitori,iar forumul nu se adreseaza tuturor pescarilor? :?: :?:
Eu ti-am dat un indiciu pentru faptul ca nu prea primesti raspunsuri. Dar ce consideri e sfant asa ca da-i inainte cu baboii. :twisted:

Uite pe link-ul asta ce spune danr despre aceasta sectiune : http://www.rapitori.ro/forum/domnilor-m ... t7021.html

Scrie răspuns