CARAS

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

cristi_simeria
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 14 Ian 2009, 16:02
Localitate: SIMERIA

CARAS

Mesaj de cristi_simeria » 22 Ian 2009, 11:30

imi cer scuze daca mai exista un topic cu subiectul asta..( daca mai este, va rog sa-l stergeti sau sa-l mutati )
as vrea sa populez o baltuta mica, la mine in gradina cu ceva carasi pt placere si totodata sa-i folosesc pt stiuca.
acum m-ar interesa ce mananca in libertate, cum si cand se inmultesc, si, cel mai important........cum deosebesc masculul de femela....astept raspunsurile voastre ;)
cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unul pe altul!

Avatar utilizator
adiko_im
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 18 Mar 2008, 11:49
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de adiko_im » 22 Ian 2009, 12:04

sunt multe de povestit in privinta asta, Cristi.
ce sa le dai de mancare? nuimic! gasesc ei singuri ce sa manance, ca doar nu vrei sa ii ingrasi :) . si ca sa aiba ceva papica, inainte sa inunzi balta, pune niste gunoi de grajd pe fund( nu f mult ca risti sa iti strice toata apa mai tarziu. de aici se va dezvolta un plancton pe care carasul o sa il consume de mai mare dragul
de reprodus cand crezi tu ca se reproduc? mai-iunie, normal !
nu-ti face tu griji de reprodus, asta o fac ei cel mai bine! si nu stiu de ce te-ar interesa care din ei e femela sau mascul. sau vrei sa faci tu reproducerea :shock: eu zic sa nu iti bati capu cu asta, carasii se inmultesc cel mai eficient. "iarba baltilor" :D
nu stiu ce dimensiuni are balta ta, dar pentru caras nu e nevoie de ceva f sofisticat.poti sa populezi din mediul natural sau adus din vreo crescatorie.
sfatul meu e sa ii aduci din mediu natural, ca nu are sens sa ii cumperi cand caras e in tot locul.
spor la treaba, si dak vrei sa populezi anu asta, ar fi bine prin aprilie, mai.

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 22 Ian 2009, 12:20

Cristi cum a mai zis si adiko de mancat mananca orice asa ca nai treaba iar de reprodus e printre putinii pesti care in conditii bune de hrana si temp se reproduce de 2-3 ori pe an. Singura lor problema e aceea ca cresc greu!

cristi_simeria
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 14 Ian 2009, 16:02
Localitate: SIMERIA

Mesaj de cristi_simeria » 22 Ian 2009, 12:26

va multumesc pt raspunsuri.....insa tocmai din cauza ca acesti pesti cresc mai greu as vrea sa ii hranesc si sa le stimulez cresterea -sa ii ingras- :)
totodata vreau sa eliberaz exemplarele mai mari in alte balti in care eu pescuiesc de obicei...asa, ca o placere sufleteasca.....si mi-ar mai placea sa-i mulg pentru a depune icrele (de aceea vroiam sa stiu cum pot sa-i deosebesc)
cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unul pe altul!

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 22 Ian 2009, 12:48

cand am zis ca cresc greu chiar cres greu oricat de multa hrana au spre exemplu un exemplar ca palma ajunge la jumatate de kg cam in 6-7ani deci ai de asteptat :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
adiko_im
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 18 Mar 2008, 11:49
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de adiko_im » 22 Ian 2009, 13:01

in privinta deosebirii intre sexe e ceva f dificil in cazul carasului. e vorba de un drift genetic, particulritate a ciprinidelos in special carasul. Adica, ei isi pot schimba frecvent sexul! din mascul in femele, cel mai adesea, dar si invers. E un fenomen influentat de o serie de factori de mediu, relatiile intraspecifice dar si de dominanta sau supradominanta. ex. daca sunt mai multe femele decat masculi intr-un bazin, acestea, prin secretie de feromoni induc masculii in faza de schimbare a sexului. organele lor sexuale barbatesti involueaza si se dezvolta in locul lor ovare si mai apoi icre, chiar daca acestea nu pot fi fertilizate.
In concluzie, nu am vrut sa te zapacesc cu toata biologia asta, dar la caras e mai dificila treaba cu determinarea sexului la indivizi.
daca chiar vrei sa vezi un individ mascul si o femela, pune-i in acvarii de sticla si tine-i separati, asa ai putea sa observi diferentele. Si asta doar in primavara e mai vizibil.
sunt multe lucruri de invatat pana sa ajungi sa ii reproduci artificial, adica prin mulgere. iti spun asta ca eu studiez in domeniu si stiu ce se intampla in toate aceste procese.
daca chiar esti pasionat de piscicultura, cauta-ti niste carti de specialitate si studiaza putin problema. asa prin discutii, eu nu pot sa te ajut prea mult.
daca vrei cauta pe net ceva carti si fa o comanda.
"Cresterea carpului si a altor specii de pesti" Ioan Bud
sau "Cresterea crapului" Marian Bura
succes! :)

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

Re: CARAS

Mesaj de caulea » 14 Feb 2009, 15:25

cristi_simeria scrie:imi cer scuze daca mai exista un topic cu subiectul asta..( daca mai este, va rog sa-l stergeti sau sa-l mutati )
as vrea sa populez o baltuta mica, la mine in gradina cu ceva carasi pt placere si totodata sa-i folosesc pt stiuca.
acum m-ar interesa ce mananca in libertate, cum si cand se inmultesc, si, cel mai important........cum deosebesc masculul de femela....astept raspunsurile voastre ;)
eu zic ca manaca in libertate placton iar daca ai si crap in balta atunci trrebuie nuamai sa i daid emancare ca va fii concurenta intre cele 2 specii dar carasul atata timp cat are placton nu se baga peste mancarea crapului un priten cre are le da turtoi cresc foatre bine de el porumb macinat orz si mai aduce de la fabrica de bere (hameuil resturile alea) , dar asta numai daca vrei sa i ingrasi

crapu.huby
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 26 Noi 2007, 14:10
Localitate: Rm. Valcea

Mesaj de crapu.huby » 16 Feb 2009, 00:01

poate ma insel dar eu cred ca la caras nu prea gasesti mascul motiv pentru care se reroduce cu mascul de crap,
cu cat cunosc mai multi oameni cu atat iubesc mai mult cainii

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 16 Feb 2009, 07:52

crapu.huby scrie:poate ma insel dar eu cred ca la caras nu prea gasesti mascul motiv pentru care se reroduce cu mascul de crap,
Total gresit. Masculul de caras exista, nu este in numar mai mic raportat la numarul de femele. Crapul poate fecunda icrele de caras dar atat de rar incat nu conteaza. Carasul participa adesea la fecundarea icrelor de crap.

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 19 Feb 2009, 11:20

am o cunostinta care a avut o balta in gradina plina de caras. Cel mai des ii hranea cu felii de paine... si era batalie mare de tot pe felia de paine aruncata in balta :lol: De reprodus cred ca i s-au reprodus ca in scurt timp balta colcaia, la propriu, de carasei.
Sa-i rareasca a bagat somn pitic in balta. Acum nu mai are balta. A acoperit-o cu pamant

Scrie răspuns