CARAS

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

ai mai fost

Mesaj de caulea » 12 Mar 2009, 13:25

cristi_simeria scrie:va multumesc pt raspunsuri.....insa tocmai din cauza ca acesti pesti cresc mai greu as vrea sa ii hranesc si sa le stimulez cresterea -sa ii ingras- :)
totodata vreau sa eliberaz exemplarele mai mari in alte balti in care eu pescuiesc de obicei...asa, ca o placere sufleteasca.....si mi-ar mai placea sa-i mulg pentru a depune icrele (de aceea vroiam sa stiu cum pot sa-i deosebesc)
ai mai fost la balta la saulesti?? daca da trimite mi raspuns
don"t drink &drive just smoke&fly!

cristi_simeria
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 14 Ian 2009, 16:02
Localitate: SIMERIA

saulesti

Mesaj de cristi_simeria » 12 Mar 2009, 14:27

am fost ieri pe balta la saulesti....am folosit si nada pentru caras....si pufarini cu anason...si nimic..langa mine au prins niste reginute cat degetul......apa era rece si mai batea si nemernicul de vant....in paralel, un coleg a fost pe cincis, a stat o ora si a prins 9 carasei cat palma si o rosioara tot cam atata de mare, fara sa nadeasca locul............o sa incerc si eu pe marti la cincis....poate si la saulesti cand se mai incalzaste, dar cu nada pt albitura si rosioara.................
inca ceva.....as putea amesteca nada de caras cu nada de albitura si rosioara ??sa aiba si efect??????????
cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unul pe altul!

pilula
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 233
Membru din: 23 Sep 2005, 00:30
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de pilula » 12 Mar 2009, 16:06

Fii atent ca nada ptr albitura are o granulatie....iar cea de caras crap are alt tip de granulatie....adik...prima e f fina sa se sparga cat mai in suprafata si sa iti creeze asa-numitul nor, pe cand ultima avand granulatie mare se lasa mai jos....cu mult fata de prima....si incearca sa nu amesteci o nada"dulce" cu alta de alt tip...sa zic( SAVETTE CAVEDANNI) asta are un miros care aduce a branza.....nu prea merge sa le amesteci....depinde acum ce folosesti u.. :wink:
Pilly

cristi_simeria
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 14 Ian 2009, 16:02
Localitate: SIMERIA

Mesaj de cristi_simeria » 12 Mar 2009, 16:15

eu folosesc pt caras o nada ponty-karasz....e ungureasca, are miros de arpacas (miroase precum coliva)..nu prea stiu ce nade sa iau, merg pe mana vanzatoarei de la magazin.....mai mult, toate specificatiile de pe punga sunt in maghiara si nu inteleg nimic :)
ai putea sa-mi spui ce nade sa iau pentru a le amesteca ....ma refer la caras-albitura-platica-rosioara?
si inca ceva....trebuie oblicatoriu sa pun in nada rame sau viermisori?..si daca da, cand si cum?
cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unul pe altul!

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 13 Mar 2009, 12:34

Putin probabil sa mamance carasul acum in martie cata vreme apa e rece. Poate la carcalete de rama cu viermusi si doar pe la pranz, cand e soare si in apa nu prea adanca. Deci nu are rost acum sa vii inainte de ora 8 pe balta decat poate ca sa...prinzi loc. Fir intins carasistilor!

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

Re: saulesti

Mesaj de caulea » 13 Mar 2009, 18:41

cristi_simeria scrie:am fost ieri pe balta la saulesti....am folosit si nada pentru caras....si pufarini cu anason...si nimic..langa mine au prins niste reginute cat degetul......apa era rece si mai batea si nemernicul de vant....in paralel, un coleg a fost pe cincis, a stat o ora si a prins 9 carasei cat palma si o rosioara tot cam atata de mare, fara sa nadeasca locul............o sa incerc si eu pe marti la cincis....poate si la saulesti cand se mai incalzaste, dar cu nada pt albitura si rosioara.................
inca ceva.....as putea amesteca nada de caras cu nada de albitura si rosioara ??sa aiba si efect??????????
de ce nu?? da e bine sa le amesteci eu am trecut miercuri pe la balta erau cativa pescari acolo dar nu am stat ca batea vantu atre tot asa avea unu niste reginute mici intr o galeata tine ma la curent cand as da drumul carasul
don"t drink &drive just smoke&fly!

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

eu nu prea folosesc nade cumparate

Mesaj de caulea » 13 Mar 2009, 18:46

cristi_simeria scrie:eu folosesc pt caras o nada ponty-karasz....e ungureasca, are miros de arpacas (miroase precum coliva)..nu prea stiu ce nade sa iau, merg pe mana vanzatoarei de la magazin.....mai mult, toate specificatiile de pe punga sunt in maghiara si nu inteleg nimic :)
ai putea sa-mi spui ce nade sa iau pentru a le amesteca ....ma refer la caras-albitura-platica-rosioara?
si inca ceva....trebuie oblicatoriu sa pun in nada rame sau viermisori?..si daca da, cand si cum?
eu nu prea folosec nade cumparate mi le prepar eu sunt mai ieftine si momesc mai mult timp de ex:traditionala mamaliga dar amestecata cu lichid sensas sau orice alta arome pt caras care nu costa mult sau mamaliga amestecata cu praf de turtoi (de floarea soarelui) e ieftin si da rezultate
don"t drink &drive just smoke&fly!

cristi_simeria
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 14 Ian 2009, 16:02
Localitate: SIMERIA

Mesaj de cristi_simeria » 13 Mar 2009, 18:50

imi spui si mie cum iti prepari nadele? si ce atractanti merg? as putea folosi si esente din comert ca cea de rom sau de vanilie?
cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unul pe altul!

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

nade

Mesaj de caulea » 14 Mar 2009, 13:45

cristi_simeria scrie:imi spui si mie cum iti prepari nadele? si ce atractanti merg? as putea folosi si esente din comert ca cea de rom sau de vanilie?
faci mamaliga in ceaun dar adaugi si un pic de faina alba in cea de malai inainte de a pune o la fiert o lasi la fiert dar intre timp in apa adaugi aromele de caras eu folosesc doar aroma lichida numita sensas si asta e una din ele
don"t drink &drive just smoke&fly!

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

a 2 a

Mesaj de caulea » 14 Mar 2009, 13:50

cristi_simeria scrie:imi spui si mie cum iti prepari nadele? si ce atractanti merg? as putea folosi si esente din comert ca cea de rom sau de vanilie?
a doua reteta e tot mamliga dor ca in apa in care fierb las 2 bucati de turtoi de floarea soarelui sa se descompuna pun apa aia la fiert cand fierbe adaug faina de malai amestecata cu cea alba (faina grau) , si o las la fiert cand da in 2 sau 3 clocote opresc si incep sa o framant iar cand ajung la balta amestec prafu de turtoi (REZULTAT DIN din taierea turtoiului ) ,cu mamaliga adusa de acasa fac bulgari si momesc asta la mine a dat cele mai bune rezultate
don"t drink &drive just smoke&fly!

Scrie răspuns