bologneza sau varga

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

bologneza sau varga

Mesaj de valeriu28 » 24 Noi 2014, 22:45

Salutare stimabililor !!

O rugaminte,
sunt pasionat de spinning, de cateva luni, si nu am incercat niciodata alt tip de pescuit...
Am vazut pe unii ca in timp ce pescuiesc la spinning, mai arunca pe ici pe colo cate o varga la stationar...

As fi vrut sa va intreb, pt ca vreau sa achizitionez asa ceva, ce merge mai bine? O varga de 5m sau o lanseta bolo de 5m? ambele sunt similare, dar ma gandesc ca lanseta ar putea sa "arunce" mai departe...

nu stiu cum o fi cu varga, si cu marimile... cu cat mai mare cu atat mai bine? ca pret sunt similare, si oricum o sa iau pentru inceput ceva ieftin..

Multumiri anticipate!
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: bologneza sau varga

Mesaj de valeriu28 » 25 Noi 2014, 18:50

Va multumesc pentru raspunsuri. mi-a fost foarte greu sa aleg in urma raspunsurilor multiple. Am ales bologneza.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

vipificator III
veteran
veteran
Mesaje: 670
Membru din: 13 Feb 2010, 18:06

Re: bologneza sau varga

Mesaj de vipificator III » 22 Dec 2014, 21:05

Ambele e bine sa le ai!

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: bologneza sau varga

Mesaj de sosoktm » 29 Dec 2014, 11:44

de acord cu ultimu raspuns. Am vergi de 5,6 si 7 metri, bolo de 5 si 6. Sincer, prefer mai mult bolo, insa poate pe anumite conditii particulare varga e mai placuta in utilizare. Pe rauri mai mari decat neajlovul cred ca bolo e singura optiune. Atentie insa, o varga (sau bolo) de calitate slaba si grea nu marita cumparata, stai cu ea in mana toata ziua. Eu al colmic baviera de 6m pe care folosesc o daiwa fuego 1500, dupa o zi de pescuit resimt bratul.
La bolo mare atentie catre ce talie de pesti te indrepti.
Spor la cumapraturile viitoare.

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Re: bologneza sau varga

Mesaj de stiuca » 20 Sep 2015, 15:26

Dupa cit PLATESTi aceea PRIMESTII
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: bologneza sau varga

Mesaj de fishmaster56 » 05 Oct 2015, 14:17

Clar si varga/vergi si bolo. Insa o varga buna, de la 6 m in sus pleaca de la 350-400 lei, ca sa nu mai vorbim de una mai lunga (7-8 m). Bologneza este ceva mai...universala, permite distante diferite de aruncare, avand mulineta poti face si un drill cu un peste mai acatarii, cu plute culisante poti pescuit si in ape mai adanci decat lungimea batului. Ca sa nu dai banii de pomana ia-ti pt. inceput un bolo de 6 metri (sau 5), nu mai lunga ca deja e prea grea. Si mai vezi tu dupa aia. Eu am o Baracuda Elektra de 6 m, echipata cu mulineta Shimano Catana 1500 si sunt foarte multumit de ea. Am scos cu asta crap pana la 5 kg (mai mare nu mi-a venit).

Scrie răspuns