atacul racilor

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
iorgu.pescaru
junior
junior
Mesaje: 84
Membru din: 09 Mar 2010, 17:45

atacul racilor

Mesaj de iorgu.pescaru » 09 Mar 2010, 21:43

Cunoastem cu totii importanta acestor crustacee in balti,lacuri si ape curgatoare unde incercam sa ne punem in practica priceperea si norocul pentru a ne destresa incercand sa prindem cativa pesti(pestisori),dupa caz. Prezenta lor ne certifica faptul ca apa din acel bazin piscicol este curata la fel ca si vietuitoarele din mediul respectiv. Toate bune,normale si frumoase pana aici.Racii traiesc in jur de 15-20 de ani,se hranesc cu larve acvatice,moluste,pesti
morti si altele din imensa varietate acvatica de vietuitoare.In sezonul rece traiesc in hibernare amortiti prin namol si printre radacinile plantelor acvatice,in luna aprilie femelele depun in jur de 300 oua care sunt lipite de abdomenul lor.Dupa 2-3 saptamani ies racusori care incep sa se hraneasca singuri si ciclul vietii merge mai departe asa cum este si normal.DIN LUN MAI incep asa zisele probleme stresante pentru noi.Sunt sigur ca toti ati patit-o.Odata cu venirea primaverii si a unui nou ciclu de viata racii incep sa se hraneasca intens cu tot ce exista in apa printre care si cele CATEVA carlige pe care sau de care am pus momeala incercand sa prindem un peste.Racii se hranesc foarte fin din momeala noastra si trebuie sa fii un bun observator sau un pescar cu experienta pentru a observa cand nu mai ai nimic in sau pe carlig.Cand este vant sau sunt valuri este foarte greu.Personal am trecut de multe ori prin asa ceva ,am schimbat momeala si la 10-15 min. dar degeaba.ACUM vin cu intrebarea: la momeli si nade avem o infinitate de retete dar detinem cumva si o reteta pentru protejarea monturilor noastre. Va rog abordati aceasta tema. CUM SAU CE PUTEM FACE SA NU NE MAI ATACE RACII MONTURILE? Va multumesc anticipat (tema poate a mai fost dezbatuta pe acest forum, dar eu sunt un nou venit). Cu mult respect.
Iubiti natura,merita. :)

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 09 Mar 2010, 21:57

Pai,daca folosesti jiguri,voblere,linguri si alte chestii nu te mai ataca.Si dac o fac pina mai fumezi o tigara,nu cred sa dauneze prea mult acestor momeli. :D
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Mesaj de nasolu » 09 Mar 2010, 22:17

Daca balta tine raci in exces,inseamna ca n-are rapitor in general si stiuca in special :lol:

Avatar utilizator
iorgu.pescaru
junior
junior
Mesaje: 84
Membru din: 09 Mar 2010, 17:45

Mesaj de iorgu.pescaru » 09 Mar 2010, 22:36

Printre speciile urmarite de mine pe locul 2 se afla ,,somnul''. Sincer nu prea s-a prins somn (nu moace sau somatei) la jiguri,voblere , linguri.Deci....
Iubiti natura,merita. :)

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 09 Mar 2010, 23:42

nasolu scrie:Daca balta tine raci in exces,inseamna ca n-are rapitor in general si stiuca in special :lol:
ba din contra nene.cam orice bqlta cu stiuca sau biba are si raci o gramada.asta din cauza biotopului.sic :lol: :lol:

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 10 Mar 2010, 01:03

iorgu.pescaru scrie:Printre speciile urmarite de mine pe locul 2 se afla ,,somnul''. Sincer nu prea s-a prins somn (nu moace sau somatei) la jiguri,voblere , linguri.Deci....
Aha ? Chiar asa ? Vrei sa vezi cativa ? Sunt mai multi pe aici care-ti pot dovedi contrariul.

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 10 Mar 2010, 01:42

pai incearca sa prinzi racul si pune-l in cirlig.
:lol: si daca vine alt rac sa il manince foarte bine te prefaci si tu ca ai momit :lol: de preferinta nu il intepa ci leagal pe cirlig cu ceva flotant sa fie obligat sa se zbata si sa nu poata sta agatat pe fund prea mult timp
asa obti 2 lucruri :ai momeala la somn si le mai reduci numarul :lol:

Avatar utilizator
pastravarul 77
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 30 Aug 2007, 13:18

Mesaj de pastravarul 77 » 10 Mar 2010, 07:22

Racul mananca pe fundul apei. Incearca sa ,, ridici ,, momeala cam 20-50 cm. Ex. baga in pestisor burete flotant sa il ridici de pe fundul apei si o sa ai liniste cu raciii. Alta metoda nu stiu. Si ori cum somnul ia momeala chiar daca e la jumate de metru de fundul apei. :wink:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 10 Mar 2010, 07:26

Si la noi ,in Arad,balastiera Ghioroc era plina de raci la un moment dat.Dar era si stiuca.Racii te inebuneau si nu aveai ce le face.Veneau si la mal daca te spalai pe miini de nada.Aproape nimeni nu pescuia la crap,si asta ani la rind.La pestisor foarte putini se incumetau sa faca munca voluntara cu capturarea pestisorilor si inlocuirea lor in cirlig dupa ce ii ciopirtea racul.Se pescuia cu momeala vie mai mult in anotimpul rece cind acestia amorteau.Acum regret vremurile acelea.Racii au disparut brusc,nimeni nu stie de ce.Pescarii s-au inmultit exponential.Si cred ca au facut mai multe pagube decit au facut racii.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 10 Mar 2010, 07:59

racii au disparut din cauza pestei americane a racilor .a fost adusa de pasari in migratie .turcii cresc intensiv crustacee americane pt consum .
in 2 ani au disparut masiv racii in apele mele de stiuca , in compensatie a proliferat masiv dreissena .
walleye

Scrie răspuns