atacul racilor

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 10 Mar 2010, 08:52

Ce este dreissena?
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 10 Mar 2010, 09:03

O scoica.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 10 Mar 2010, 11:13

adrian frunza scrie:racii au disparut din cauza pestei americane a racilor .a fost adusa de pasari in migratie .turcii cresc intensiv crustacee americane pt consum .
in 2 ani au disparut masiv racii in apele mele de stiuca , in compensatie a proliferat masiv dreissena .
pe bune?am observat si eu disparitia masiva a racilor din multe locuri,dar am crezut ca din cauza poluarii sau alceva nu din cauza unei molime :?:

Avatar utilizator
iorgu.pescaru
junior
junior
Mesaje: 84
Membru din: 09 Mar 2010, 17:45

Mesaj de iorgu.pescaru » 10 Mar 2010, 12:03

Totusi un raspuns concret, chiar nu da numani din ,,casa''?
Iubiti natura,merita. :)

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 10 Mar 2010, 12:14

Poate ai crezut ca este misto,dar alta varianta nu ai decit pescuitul exclusiv la artificiale.La crap poti folosi porumb uscat,gaurit in prealabil cu o sula.Perodic trebuie controlat ca atita il invirte racul pina il face macrameu.Mai poti incerca varianta sa momesti racii departe de patul de nada,dar nu stiu cit este de eficient,si daca merita.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 10 Mar 2010, 12:23

Mi-ai starnit curiozitatea cu pesta racilor adusa de pasari.
Am gasit doua teorii, una ca a ajuns in europa datorita apei de balast din corabii alta prin importul unor specii de raci americani care o aveau dar sunt rezistenti.
Varianta cu pasarile transatlantice e cam SF, dar mai stii?
Oricum nasoala treaba
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

marinica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 14 Iul 2009, 16:18
Localitate: italy
Contact:

Mesaj de marinica » 10 Mar 2010, 13:02

vorbind de raci pescuiesc in italia pe un mic lac natural 200mt lungime 100 latime are vreo 15 mt. adancime in weekend sau cand am timp , si am observat la malul apei o multime de raci si de gauri in mal precizez ca pescuiesc la rapitori stiuca salau biban si nu am avut nici macar o muscatura in acest lac care e populat si de crap caras anguila somn etc. intrebandui pe mai multi pescari de stationar imi spusesera ca este rapitor dar ca nu se prinde si nu prea au vazut sa prinda de ce oare au racii vreo legatura cu asta !!! :(
beast master huchohucho

marinica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 14 Iul 2009, 16:18
Localitate: italy
Contact:

Mesaj de marinica » 10 Mar 2010, 13:21

Imagine[/img] [/img]Imagine
beast master huchohucho

Avatar utilizator
iorgu.pescaru
junior
junior
Mesaje: 84
Membru din: 09 Mar 2010, 17:45

Mesaj de iorgu.pescaru » 10 Mar 2010, 13:53

@semlecangheorghe, te asigur ca la crap dau cu boabe de porumb uscate, gaurite cu un burghiu de 1mm., cusute si cu un tehnopuf intre ele. Am facut probe si aceasta mini montura cu momeala, sta la 10 cm. de sustratul apei. Te rog sa ma crezi ca racii se ridica pe firul de baza si in 10 min. toaca tot. Am incercat cu boabe de porumb siliconice cu diferite culori si arome, dar maria sa racul nu tine cont si toaca tot. Multumesc pentru sugestii si astept alte sfaturi. iti doresc toate cele bune :)
Iubiti natura,merita. :)

Avatar utilizator
cristi cristi
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 29 Oct 2009, 13:06

Mesaj de cristi cristi » 11 Mar 2010, 22:44

Incercati momeala cu gust(miros)de usturoi la crap si la pestisor faceti mujdei de usturoi bagati pestisoru in mujdei si nu se mai lipeste racu

Scrie răspuns