anghila in romania

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

filip_pescuitorul
senior
senior
Mesaje: 305
Membru din: 17 Feb 2012, 11:37

anghila in romania

Mesaj de filip_pescuitorul » 14 Iun 2012, 11:26

Am tot vazut la TV si in reviste de pescuit ca anghila ofera senzatii tari la pescuit asa ca ma intreb unde as putea sa o prind si in Romania? Cumva pe Olt, Dunare, Mures? A prins cineva? Ideea ar fi sa am 2-3 atacuri, sa existe o partida la anghila nu doar accidental din an in paste cate una. Ca momeala stiu ca merge rama groasa, pestisorul, bucatile de carne cruda, ficat etc. Se poate prinde si fara carlig, invelinjd bucata de carne sau pestele cu fire de lana in care anghila isi va prinde dintii si nu va apuca sa se desprinda pana ce e trasa pe mal.
Inca ceva - daca o pescuiesc sportiv, cam ce echipament ar trebui sa am? Mersi anticipat.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: anghila in romania

Mesaj de tudor » 14 Iun 2012, 13:16

Senzatii tari pe dracu. Drill zero si cand o scoti se incolaceste in fir de trebuie sa tai tot. Nu-ti trebuie nici un echipament special. Un fir + 1 carlig si gata. In Romania nu cred ca vei gasi multe anghile. Ele urca din mare. Se reproduc in marea Sargaselor si nu ajung multe in marea Neagra. Specie pe cale de disparitie.

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: anghila in romania

Mesaj de T.Adrian » 14 Iun 2012, 14:51

E un nene in Delta care are o incinta unde creste anghile pentru export. Am vazut asta intr-o emisiune tv acum vreun an si ceva.
Carnea de anghila are cerere mare in centrul europei, la fel ca si cea de iepure care la noi inca trece neobservata (poate si din cauza pretului nejustificat).
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Re: anghila in romania

Mesaj de ANDREI RIGA » 14 Iun 2012, 14:52

T.Adrian scrie:E un nene in Delta care are o incinta unde creste anghile pentru export. Am vazut asta intr-o emisiune tv acum vreun an si ceva.
Carnea de anghila are cerere mare in centrul europei, la fel ca si cea de iepure care la noi inca trece neobservata (poate si din cauza pretului nejustificat).
Babadag

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Re: anghila in romania

Mesaj de D_ali » 14 Iun 2012, 16:45

ANDREI RIGA scrie:
T.Adrian scrie:E un nene in Delta care are o incinta unde creste anghile pentru export. Am vazut asta intr-o emisiune tv acum vreun an si ceva.
Carnea de anghila are cerere mare in centrul europei, la fel ca si cea de iepure care la noi inca trece neobservata (poate si din cauza pretului nejustificat).
Babadag
Yap!

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: anghila in romania

Mesaj de Gogol » 14 Iun 2012, 18:39

Am prins eu una la Murighiol acu vreo 18 ani la rama. Avea cam 80 cm.
La un an diferenta a mai luat un amic una mai mica dar s-a sutit prin ochiurile de la juvelnic. Si am mai cumparat una tot in perioada aia pe pod la Harsova la braconieri. Atat. Nu cred ca mai exista pe la noi.

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Re: anghila in romania

Mesaj de Adi G » 14 Iun 2012, 19:17

filip_pescuitorul scrie:Am tot vazut la TV si in reviste de pescuit ca anghila ofera senzatii tari la pescuit asa ca ma intreb unde as putea sa o prind si in Romania? Cumva pe Olt, Dunare, Mures? A prins cineva? Ideea ar fi sa am 2-3 atacuri, sa existe o partida la anghila nu doar accidental din an in paste cate una. Ca momeala stiu ca merge rama groasa, pestisorul, bucatile de carne cruda, ficat etc. Se poate prinde si fara carlig, invelinjd bucata de carne sau pestele cu fire de lana in care anghila isi va prinde dintii si nu va apuca sa se desprinda pana ce e trasa pe mal.
Inca ceva - daca o pescuiesc sportiv, cam ce echipament ar trebui sa am? Mersi anticipat.
echipament stationar, lanseta mai puternica de grund, 3-3,60m, clopotei sau avertizoare de crapari... este un peste foarte gustos, carnea dulce si grasa, afumat e un deliciu... cica ar mai fi si foarte sanatoasa grasimea aia :D de aceea e pe cale de disparitie, sincer m-as mira sa mai prinzi prin romania, dar daca prinzi, ar fi mai bine sa-l eliberezi... sau nu mai pescui deloc :lol: sportiv sau spectaculos nu este in nici un caz pescuitul la anghila, ala este pescuit exclusiv de foame... :lol: :lol: :lol:

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: anghila in romania

Mesaj de tudor » 14 Iun 2012, 22:37

T.Adrian scrie:E un nene in Delta care are o incinta unde creste anghile pentru export. Am vazut asta intr-o emisiune tv acum vreun an si ceva.
Carnea de anghila are cerere mare in centrul europei, la fel ca si cea de iepure care la noi inca trece neobservata (poate si din cauza pretului nejustificat).
Nu se poate. Daca s-ar putea nu ar fi pe cale de disparitie. :wink:

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Re: anghila in romania

Mesaj de ranga » 15 Iun 2012, 08:09

Am vazut si eu emisiunea lui Tarus cu crescatoria de anghile.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: anghila in romania

Mesaj de kzoli » 04 Iul 2012, 09:16

Pe Balaton in Ungaria e plina de anghile... stai pe mal, o lanseta un carlig si o felie de oblete si lansezi intre stavilare sau pietre cu care e indiguit malul ,mai ales seara poti sa scoti si 5-6 bucati intr-o ora( nu exemplare uriase, dar ... ) ... insa sa scoti din carlig e o "arta" ... unii folosesc "bate baseball" pentru "potolirea lor"... anghila dupa mine" e cel mai scarbos peste" care se poate prinde in apele "noastre"...

Scrie răspuns