anghila in romania

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

lucianfiat
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 07 Ian 2007, 19:48

Re: anghila in romania

Mesaj de lucianfiat » 09 Iul 2012, 16:34

Pe Dunare am vazut una acum 4 ani, din pacate era in mana unui pescar cu plasele. Se pare ca aceasta specie a devenit extrem de rara pe aple publice din Romania.
http://www.pescuitlafeeder.ro
http://www.pescuitlafeeder.ro/forum

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Re: anghila in romania

Mesaj de luci_t » 15 Iul 2012, 18:14

Anghila e cel mai oribil peste pe care l-am prins... cum spuneau colegii mai sus e o adevarata arta sa-l dezgheti din carlig fara a se incolaci pe fir. Si mai e si mucusul pe care-l secreta in cantitati industriale. nu mi-e frica de serpi dar pe anghile chiar mi scarba sa pun mana. Daca-mi intra din gresala cate una incerc sa o dezgat tinand-o in aer si o eliberez cat mai repede.
Se spune ca au carnea gustoasa, dar nu as manca asa ceva in cunostinta de cauza :mrgreen:

Avatar utilizator
philiphito
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 30 Noi 2009, 11:06
Localitate: in sula R

Re: anghila in romania

Mesaj de philiphito » 22 Iul 2012, 16:10

luci_t scrie:Anghila e cel mai oribil peste pe care l-am prins... cum spuneau colegii mai sus e o adevarata arta sa-l dezgheti din carlig fara a se incolaci pe fir. Si mai e si mucusul pe care-l secreta in cantitati industriale. nu mi-e frica de serpi dar pe anghile chiar mi scarba sa pun mana. Daca-mi intra din gresala cate una incerc sa o dezgat tinand-o in aer si o eliberez cat mai repede.
Se spune ca au carnea gustoasa, dar nu as manca asa ceva in cunostinta de cauza :mrgreen:
PERFECT DE ACORD!!nu mi-as dori dihanii cleioase pe nicaieri prin baltile de acasa!!!te iau toti dracii si dai in icter daca cumva iti intra pe patul de nada la vierme ,casteri sau ceva fainuri sau arome pe baza de carne sau sange!!te umple de bale tot ,,de obicei inghite carligul pana sa apuci tu sa faci vre-un gest,,,taie forface,se incolaceste pe dupa mana cand s-o eliberezi ,,aluneca oricat ai strange de ea asa ca iti trebuie prosop..,,Beleste si juleste tot degojorul ,SI chiar daca nu taie,trebuie schimbat forfacul.!!!..nu va doriti! ,,lasati-le englezilor cu toata dragostea,impreuna cu scoicile zebra si toate bulihaile care le impanzesc apele si nu pot scapa de ele!!

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: anghila in romania

Mesaj de draqdevil » 27 Iul 2012, 07:27

Eu am tot prins anghile...cam 1-2 /sezon in dunare,chiar si pe Clisura...nush cum au trecut de baraje...Iubesc buchetul de rame rosii sau lipitorile:) Am retinut odata una ca auzisem ca e super-buna carnea....Mie unul nu imi place:)

filip_pescuitorul
senior
senior
Mesaje: 305
Membru din: 17 Feb 2012, 11:37

Re: anghila in romania

Mesaj de filip_pescuitorul » 27 Aug 2012, 10:34

draqdevil scrie:Eu am tot prins anghile...cam 1-2 /sezon in dunare,chiar si pe Clisura...nush cum au trecut de baraje...Iubesc buchetul de rame rosii sau lipitorile:) Am retinut odata una ca auzisem ca e super-buna carnea....Mie unul nu imi place:)
Pai anghilele se stie ca ies noaptea si se tarasc prin iarba, asa incat trec de baraje inalte. Se pare ca sangele lor e toxic si trebuie scurs inainte de a fi consumata. O di adevarat? De mucus scapi daca o pui de vie in congelator intr-o punga, dupa ce ai dat cu sare grunjoasa peste ea.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: anghila in romania

Mesaj de Gogol » 27 Aug 2012, 15:23

Nu stiu ce spui tu acolo, eu i-am scos matele, apoi i-am taiat capul, am jupuito de piele ca pe salam si am taiato rondele.
Am mancato prajita. A fost buna. Oricum eu consum des si regulat peste, imi place foarte mult.

Scrie răspuns