am prins cel mai urit peste !!!!!

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
ioanignat
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 06 Sep 2006, 04:03
Localitate: Stockholm
Contact:

am prins cel mai urit peste !!!!!

Mesaj de ioanignat » 17 Dec 2006, 20:48

Nici nu stiu sigur daca e peste sau broasca. E drept ca inclina mai mult spre a fi peste dar arata destul de fioros cu toate ca nu-i mai mare de 15 cm. :lol:

Eu inca nu m-am dumerit ce ar fi poate avetzi voi o idee...
http://www.rapitori.ro/forum/album_page.php?pic_id=2277

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 17 Dec 2006, 21:59

dupa cat vad eu cred ca ai prins un zglavog...e un peste apa dulce, inrudit cu guvizii marini...eu stiu ca traieste de obicei in ape curate, de foarte multe ori intalnindu-l in zona pastravului (vorbesc din experienta personala)
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 17 Dec 2006, 22:12

cum ti-ar pica un caras cu fata turtita?

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Mesaj de noname » 18 Dec 2006, 05:20

Eu am prins multi d-astia pe Basca Mica in jud Buzau. Se gasesc in zona pastravului, sunt foarte lacomi desi am inteles ca n-ar fi considerati rapitori. Se gasesc in special in amonte de pietrele mari, in curent daca apa are ceva adancime. Dupa ce-au inghitit momeala cu greu il mai poti salva pe bietul amarat. Prima data si eu am fost tentat sa-l consider broasca :D dar ce D-zeu e totusi un pste :lol:

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Mesaj de noname » 18 Dec 2006, 05:21

si pe bune acum parca nu e chiar asa urat :P

Avatar utilizator
ioanignat
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 06 Sep 2006, 04:03
Localitate: Stockholm
Contact:

Mesaj de ioanignat » 18 Dec 2006, 19:31

Sincer sa fiu la inceput mi-a fost frica sa-i si ating. Au o gura imensa pt. un corp asa mic si aproape ca inghite cirligul. Cind l-am prins pe primul am avut senzatzia ca am prins doar un cap de peste, corpul fiindu-i retezat de vre-un rapitor (cu toate ca dor rechinul ar putea face asa ceva :lol: )

Daca te obisnuiesti cu ei nu mai sunt asa uratzi,in shimb devin enervantzi.Pot reusi sa strice o partida de pescuit. Sunt greu de scos din cirlig iar cand pescuiesti la -5 grade nu-i tocmai placut...

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Mesaj de noname » 18 Dec 2006, 19:53

ar fi mai placut sa nu-ti traga nimic? :shock:

Avatar utilizator
ioanignat
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 06 Sep 2006, 04:03
Localitate: Stockholm
Contact:

Mesaj de ioanignat » 18 Dec 2006, 20:27

De regula imi propun sa prind un anumit tip de peste si ma pregatesc in privintza respectiva. De exemplu acu asteptam muscatura coregonului ( un peste inrudit cu somonul doar ca e mai mic si se prinde doar iarna).
In conditziile astea "pestele cel mic si urat" nu face decit sa-mi strice momeala. Ba mai mult inghite rima sau crevele si ramine acolo fara sa se mai miste si eu astept o muscatura care nu mai vine niciodata.

Nu m-ar deranja ca in locul coregonului sa muste salaul :lol: , bibanul sau o ruda apropiata pastravului (nu stiu denumirea pe romineste) dar in privintza "acelui urat" sa prefera sa nu muste deloc...

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Re: am prins cel mai urit peste !!!!!

Mesaj de Irod » 18 Dec 2006, 20:36

ioanignat scrie:Nici nu stiu sigur daca e peste sau broasca. E drept ca inclina mai mult spre a fi peste dar arata destul de fioros cu toate ca nu-i mai mare de 15 cm. :lol:

Eu inca nu m-am dumerit ce ar fi poate avetzi voi o idee...
http://www.rapitori.ro/forum/album_page.php?pic_id=2277

Muhahahahaha hahaahhaaha e oribil ahhaahaha.

Fisherman Catalin
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 21 Dec 2006, 11:37
Localitate: Galati

Re: am prins cel mai urit peste !!!!!

Mesaj de Fisherman Catalin » 21 Dec 2006, 14:06

[quote="ioanignat"]Nici nu stiu sigur daca e peste sau broasca. E drept ca inclina mai mult spre a fi peste dar arata destul de fioros cu toate ca nu-i mai mare de 15 cm. :lol:

Se prinde la greu in Dunare intre Galati si Braila pe la pietroaie.Am auzit pe la pescari mai in varsta ca i se mai spune si "pietrar".E foarte lacom si mananca orice(e si canibal) :roll: Daca trag mai multi pesti in acelasi loc e bine sa scimbati zona!!! :shock:

Scrie răspuns