Aș prinde și eu un crap...

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Închis
Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Aș prinde și eu un crap...

Mesaj de andreifishing » 04 Apr 2015, 20:26

Bună,
Așa cum scrie mai sus, aș vrea să prind și eu un crap :D Sunt pescar de spinning/muscă "de profesie", dar parcă aș încerca să prind și un grăsun. Nu mă interesează să-l păstrez că sincer nu îmi place gustul acestui pește.
Iată locația: http://s13.postimg.org/58pcphijb/summer ... unta_s.jpg
Un lac micuț ce ascunde crapi 3-8 kg și caras. Pe jos este mâl și vegetație destul de puțină dar peștii sunt pofticioși, cel puțin carașii.
Ei bine, crapii pentru mine sunt un mister, sincer. De fiecare dată când am încercat să prind unul, nici măcar o agățătură, nimic. Singura satisfacție ar fi că am văzut câțiva sărind din apă puțin sau valuri în formă de "V" și pe urmă se vedeau puțin.
Ce echipament aș avea: Lanseta Daiwa Megaforce 3,30m 30-60g (care am folosit-o o singură dată și probabil am să o vând, dacă este cineva interesat să-mi lase un PM și înainte trebuie să menționez că un inel are o mică problemă dar se poate repara/pescui fără probleme) și o bolognesă de 3m foarte ușoară. Fir,cârlige,plumbi din belșug.
Acum, ce momeală aș putea folosi și când, în ce moment al zilei ar fi cel mai prielnic să merg? Să încerc după Paște?
Mulțumesc!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2670
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Aș prinde și eu un crap...

Mesaj de johnnybravo » 05 Apr 2015, 20:36

la twister sau la musca?
altfel incearca pe www.crap.ro te rog.

Închis