Voblere pe categorii

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Voblere pe categorii

Mesaj de ovidius » 02 Feb 2005, 11:41

Na, cine imi spune cu ce fel de vobler a prins cel mai bine. Ma refer cam asa: Vobler - Avat ; Vobler - Stiuca ; Vobler - Salau ; etc. Numai cine doreste.
Am retinut de la cineva care a scris pe forum: Vobler - Avat:
- Rapala HJ 5 cm S
- Rapala Original 5-7 S
- Salmo Sting 6 GMBF
- Salmo Minow 6 F
- Cozma C 5 F

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 02 Feb 2005, 15:00

salut! cel mai bine am prins stiuca cu wobler facut de mine(arareori gasesc un wobler sa imi placa(model ,actiune),cand vad pretul ,imi moare motorul.dupa ce am disperat colegi de pescuit ,ce pescuiau cu woblere de firma,am concluzionat ca nu firma e totul,mai trebuie si glagorie.nu fac inca woblere cu rattle,dar sunt in studiu.
concluzie finala:prefer cauciucul,este mult mai versatil si cand vrei sa pescuiesti rapid si eficient ,cu woblerul iti complici inutil existenta.daca practici ''catch & release'',pestele prins cu wobler are sanse mici de supravietuire fata de cel prins la cauciuc.sunt situatii cand woblerul face legea si nu poti fara el,mai ales cand pescuiesti pe apa mica.
walleye

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 02 Feb 2005, 15:19

De ce crezi ca sansesle de supravietuire ale unui peste prins la wobler sunt mai mici decat la plastice?
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 02 Feb 2005, 16:28

.... :roll: ca nici mie nu mi-e tocmai clara cu sansele de supravietuire, dar prefer sa ma fac ca am inteles si ca sunt de acord... :shock:


@Oprea:----------<iiji>< ...asta e un model universal, daca vrei detalii iti scriu pe privat. :lol:

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 02 Feb 2005, 16:52

Pai treaba e urmatoarea cu sansele de supravietzuire. Am observat si eu.
Cum voblerul are triple, nu carlig simplu, nu mi s-a intamplat de multe ori sa i se aghetze in branhi si pana sa-i scot voblerul sa se scurga tot sangele din peste :D
Cum plasticele moi au un singur carlig e mult mai usoara scoaterea lor chiar daca se agatza in branhii(eu inca n-am patzit) si de obicei i se agatza in cerul gurii, buza de jos sau in coltzuri.

Cand mai dadeam cu voblere cumparate am luat:
Avat la rapala original 3-5cm; rapala team esko de 7cm; cozma si salmo(da nu mai tin minte exact la care din ele); si la un dam de 3cm vechi de tot, un floating cu patern de pastrav curcubeu
Salau am luat la rapala original
Stiuca la ratlin de la rapala si la un nils master(fire tiger jointed), in rest la shaduri manns
Clean la cozma de 3cm, si la rapala original de 3

De anu trecut am lasat astea de-oparte si mi le-am facut eu. Parca sunt mai gustoase pt pesti decat alea cumparate.
Avat----vibratie marunta si cat mai rapida, sau vibratie marunta, da mai discreta
Clean----marunta si discreta
Biban---aproape orice vibratie
Stiuca--vibratie ampla s puternica, vibratie medie si puternica si al vibratie mai discreta

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 02 Feb 2005, 16:53

Pai treaba e urmatoarea cu sansele de supravietzuire. Am observat si eu.
Cum voblerul are triple, nu carlig simplu, nu mi s-a intamplat de multe ori sa i se aghetze in branhi si pana sa-i scot voblerul sa se scurga tot sangele din peste :D
Cum plasticele moi au un singur carlig e mult mai usoara scoaterea lor chiar daca se agatza in branhii(eu inca n-am patzit) si de obicei i se agatza in cerul gurii, buza de jos sau in coltzuri.

Cand mai dadeam cu voblere cumparate am luat:
Avat la rapala original 3-5cm; rapala team esko de 7cm; cozma si salmo(da nu mai tin minte exact la care din ele); si la un dam de 3cm vechi de tot, un floating cu patern de pastrav curcubeu
Salau am luat la rapala original
Stiuca la ratlin de la rapala si la un nils master(fire tiger jointed), in rest la shaduri manns
Clean la cozma de 3cm, si la rapala original de 3

De anu trecut am lasat astea de-oparte si mi le-am facut eu. Parca sunt mai gustoase pt pesti decat alea cumparate.
Avat----vibratie marunta si cat mai rapida, sau vibratie marunta, da mai discreta
Clean----marunta si discreta
Biban---aproape orice vibratie
Stiuca--vibratie ampla s puternica, vibratie medie si puternica si al vibratie mai discreta

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 02 Feb 2005, 17:53

salut! se pare ca pescuiti cu ancore fara spin(contra )de va mirati. fara o pensa buna si in egala masura indemanare ,extragerea unui wobler poate cauza si pestelui si degetelor.nu mai vorbesc de durata operatiunii.sa lasam woblerele si sa vorbim despre spinnere(o ancora) degajarea dureaza mult mai mult decat a unui jig.nu puteti discuta pe tema asta daca nu ati facut pescuit de viteza la spinning(daca castigi un minut la fiecare aruncare, la 200-300 de aruncari inseamna si timp castigat si peste prins)
walleye

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 02 Feb 2005, 19:20

Presupunand k lungimea lanseului sunt acelasi. Voblerele(naluci de reactie) sunt mulinate mai repede, dar si astea pot fi tinute in loc in curent mai puternic. Nalucile suple daca dai la salau nu faci decat sa recuperezi excesul de fir(daca ai) ramas dupa ce ai jucat putin naluca, dar si daca dai la stiuca mulinezi mai incet decat un vobler.
daca dai dupa avat cu shaduri, viteza de recuperare este cam aceeasi.

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 02 Feb 2005, 19:27

salut! e dupa facultati ,vorba lui ilie moromete.ai incercat sa faci cu live-bait miscarea care o facem noi cu cauciucul?incearca nu o sa-ti para rau.daca tot punem problema timpului,am niste colegi care atunci cand pescuiesc pe canal in apa tare,in loc sa sesizeze momentul in care jig-ul atinge placa ,prefera sa numere pana la .... ca asa i-a invatat X.rezultatul:au ajuns mari numaratori.
walleye

Scrie răspuns