Voblere pe categorii

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Mesaj de legio1083 » 02 Feb 2005, 19:32

Depinde. Daca pui un floating si-l tii pe loc poti lua peste , daca-l arunci unde trebuie. Si dureaza mai mult decat tarasul unui plastic pe fund. Pe de alta parte un popper sau un SR va fi cu mult mai rapid decat un silicon enorm nelestat, lasat sa leviteze printre ierburile submerse... Etc... Ai prins ideea? :roll:
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 02 Feb 2005, 20:15

salut!nu pun botu' la sf-uri
walleye

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 02 Feb 2005, 21:23

Cred k se plictiseste omu si daca nu ma insel cred k a uitat ?????????????? 8) :lol:

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 03 Feb 2005, 12:41

legio1083 scrie:Depinde. Daca pui un floating si-l tii pe loc poti lua peste , daca-l arunci unde trebuie.
Nepoate.. sa nu-mi spui ca te-ai dat pe voblere.
De cand ai prins rechinul ala de biban la vobler jucat pe loc, a inceput sa-ti placa :wink:

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 03 Feb 2005, 13:14

Baieti, un raspuns concret la intrebare se poate ? :D :wink: Multumesc lui Adelin caci din raspunsul lui am inteles totul. Poti sa-mi scrii si pe privat despre detalii :D :wink:

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 03 Feb 2005, 16:53

De ce te sfiesti sa intrebi atata de voblere. Voblerele cu care prinzi cel mai bine sunt cele pe care iti place cum le controlezi tu si care ti se par k au o evolutie mai naturala.
Restu sunt mai mult pt cazuri speciale. Si depinde de fiecare voblere de ce prinde ff mult de apa in care dai cu ele. Fiecare apa are un carecter diferit. Daca eu pe cris iau la rapale de 3cm avat de un kil juma, de exemplu pe Mures il iei pe acelasi avat la vobler mult mai mare.
Pe Cris daca iei la o anumita culoare/vibratie, pe mures o sa constati cu totul si cu totul altceva(nu e valabil numa pt aceste doua ape). Tre sa te adaptezi la fiecare apa. Eu sincer la mures inca nu m-am adaptat, dar urmeaza anu asta.
Orienteaza-te mai mult pe profil si pe vibratie la vobler!!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 03 Feb 2005, 17:01

Ovidiu, eu ti-am mai spus parerea mea.... Incepe cu niste voblere mici, floating sau suspending.
Cauta patern natural, sau usor verzui, dar sa aiba si rosu.
Cauta sa prinzi cu ele. Nu conteaza sa fie numaidecat peste mare, doar sa prinzi, indiferent ce (peste sa fie, sa nu agati ochii vreunui coleg de pescuit. adelin, pazea!)
Apoi vei prinde incredere in ele, iti vei da seama cam ce ar trebui sa cumperi pe viitor, vei stii sa le alegi, sa le cunosti... important e sa incepi.
Pana anul trecut, nu am prins nimic la vobler. Am inceput a prinde bibanasi cat degetul si marle. Apoi, am prins avat si clean.O sa vad ce urmeaza

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 03 Feb 2005, 18:07

salut! in dictionarul meu ,sf-uri= informatii cu caracter foarte general,vag,cu trimiteri in multiple directii si cu caracter informational foarte aproape de zero.daca discutia are predominant acest aspect o denumesc "batut in limba"
revin la topic.fiecare apa are regulile ei,dar pestele tinta respecta tipare comportamentale specifice speciei.socoteala de pe topic nu se potrivesta cu cea de pe apa,prefer sa imi vad confirmate ipotezele si experientele decat sa recurg la solutii "sigure" gasite de altii.
walleye

Scrie răspuns