Voblere pastrav pe lac ?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Diver
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 09 Iul 2005, 09:28
Localitate: Sibiu

Voblere pastrav pe lac ?

Mesaj de Diver » 31 Mar 2011, 14:45

Ce voblere imi recomandati ( model / culori) pentru pastrav pe lac ?
Fir intins si happy bubbles !

Diver

Avatar utilizator
storm fish
veteran
veteran
Mesaje: 853
Membru din: 07 Sep 2007, 20:19

Mesaj de storm fish » 31 Mar 2011, 15:51

la fiecare sedinta de pescuit invat cate ceva.....

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

voblere

Mesaj de leowb » 31 Mar 2011, 16:54

Salut ,cele mai tari voblere de pastrav pt lac care nu le refuza asa cum refuza oscilanta cea mai tare de pastrav care o stim cu totii.Sunt voblerele Rapala CD 7 rainbou trout si brown trout.De ce sustin eu acest lucru?O sa spuneti ca e prea mare voblerul sau ca nu l arunci mult asa cum arunci oscilanta.Sa va dau si raspunsul,un vobelr pastrav nu este refuzat sau urmarit ori iti ataca ori nu e in zona Daca voblerul e vazut de la 5 m sa zicem ,datorita canibalismului rapitorului ataca imediat pe cand o oscilanta imita de multe ori un verdete pe care ii vedem pe langa maluri mai prin toate lacurile din Romania.Si vorba aceea ce gust are un verdete si ce gust are un pastrav pt pestele care l cautam.Am avut partide in care eu pescuiam cu vb si majoritatea cu oscilante pe Bradisor ,eu prindeam ei nu si aruncam doar jumate din distanta care o aruncau ei .Si bineinteles ca au venit sa vada cu ce dau ,dar nu aveau culoarea care trebuia PASTRAV.Daca unii ma contrazic sa mi spuna care dintre voi ati prins la oscilanta sau rotativa sau la alt vobler care sa nu fie pastrav cand ei muscareau ,credeti ma CD 7 PASTRAV da rezultate chiar si la orele cand stim cu toti ca nu se mai hraneste asa cum se hraneste dimineata devreme sau seara .Pt intrebari si mici trucuri sunati la 0769596381,sa nu mio luati in nume de rau dar si eu mergeam la pastrav si prindeam un peste toata ziua sau de loc .Atunci nu aveam pe cine sa intreb si am fost nevoit sa descopar anumite smecherii singur,si stim cu totii un pescuit la pastrav costa banii.O zi buna si fir intins

LaurF
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 139
Membru din: 27 Iun 2005, 17:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de LaurF » 31 Mar 2011, 17:59

Adevar graieste dl Leo... :wink:

Pacat de pastraviorii cumparati anul trecut, dupa acea ultima pardita de pe Bradisor, nu am reusit inca sa-i ud . Daca mai tii minte, eu am dat de mi-a sarit mana cu CD7, verdete...care era singurul din trusa apropiat ca si caracteristici de CD-ul tau...si ...la ce mi-a folosit?
:evil:

Si pana sa recunosc ca intr-adevar Leo avea atacuri datorita voblerului , nici ca am lasat oscilanta din agrafa

:D

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 31 Mar 2011, 21:26

LaurF scrie:Adevar graieste dl Leo... :wink:

Pacat de pastraviorii cumparati anul trecut, dupa acea ultima pardita de pe Bradisor, nu am reusit inca sa-i ud . Daca mai tii minte, eu am dat de mi-a sarit mana cu CD7, verdete...care era singurul din trusa apropiat ca si caracteristici de CD-ul tau...si ...la ce mi-a folosit?
:evil:

Si pana sa recunosc ca intr-adevar Leo avea atacuri datorita voblerului , nici ca am lasat oscilanta din agrafa

:D
Amice, nu as fi vut sa ajung sa dezvalui aici si acum secretul lui Leo....dar nu ma mai pot abtine! Cand l-ai vazut tu ca prindea, de fapt el venise cu un scafandru (frate, var nu stiu) si ii agata pastravii aia la Bradisor in carlig. Putea sa dea si cu montura de crap la boilies ca tot lua...iar scafandrul ala a speriat pestii din zona, de aia nu ai prins nimic...te-am lamurit? :lol:

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

voblere

Mesaj de leowb » 31 Mar 2011, 21:40

Salut Laurentiu, ce mai faci domnule?Deci avem un martor, am uitat sa precizez mai devreme .Daca folosim fir textil vom avea un Atu in plus, ceva gen Cristal de la Fireline ajuta mult la intepare si e foarte putin vizibil in apa etc.Si pastravii ii prindeam ca ii sunasem mai devreme[/i]

Avatar utilizator
Diver
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 09 Iul 2005, 09:28
Localitate: Sibiu

Mesaj de Diver » 31 Mar 2011, 21:56

:D[/quote]
Amice, nu as fi vut sa ajung sa dezvalui aici si acum secretul lui Leo....dar nu ma mai pot abtine! Cand l-ai vazut tu ca prindea, de fapt el venise cu un scafandru (frate, var nu stiu) si ii agata pastravii aia la Bradisor in carlig. Putea sa dea si cu montura de crap la boilies ca tot lua...iar scafandrul ala a speriat pestii din zona, de aia nu ai prins nimic...te-am lamurit? :lol:[/quote]

Pe cuvint de "Diver" ca eu n-am nici un amestec in tarasenia asta ! Sub apa cel mult le dau in cap cu blitzul, ca tipului cu aripioare albe din avatar !Eu vreau sa-i agat cinstit, la Rapale, Cozme si alte table ! :oops: :oops: :oops:
Fir intins si happy bubbles !

Diver

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 31 Mar 2011, 22:12

LaurF scrie:Adevar graieste dl Leo... :wink:

Pacat de pastraviorii cumparati anul trecut, dupa acea ultima pardita de pe Bradisor, nu am reusit inca sa-i ud . Daca mai tii minte, eu am dat de mi-a sarit mana cu CD7, verdete...care era singurul din trusa apropiat ca si caracteristici de CD-ul tau...si ...la ce mi-a folosit?
:evil:

Si pana sa recunosc ca intr-adevar Leo avea atacuri datorita voblerului , nici ca am lasat oscilanta din agrafa

:D
La verdetele ala intra bine cleanul,inclusiv primavara,pe lacuri de munte.

Avatar utilizator
tux
veteran
veteran
Mesaje: 1389
Membru din: 18 Aug 2010, 04:50
Localitate: Targu Jiu

Re: voblere

Mesaj de tux » 31 Mar 2011, 23:45

leowb scrie:Salut Laurentiu, ce mai faci domnule?Deci avem un martor, am uitat sa precizez mai devreme .Daca folosim fir textil vom avea un Atu in plus, ceva gen Cristal de la Fireline ajuta mult la intepare si e foarte putin vizibil in apa etc.Si pastravii ii prindeam ca ii sunasem mai devreme[/i]
Fireline Crystal 4lb, 6lb sau 8lb ? Cu inaintas de fluorocarbon ? Mersi.

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

voblere

Mesaj de leowb » 01 Apr 2011, 08:48

Salut,eu zic ca 6 lb e mai mult de cat suficient .Si cu o lanseta corespunzatoare arunci indeajuns de mult.CDurile coboara cam 30 cm pe secunda cu un fir de 6 lb,sper sa mai si eliberati pestii ca rezultatele nu vor intarziasa apara.Fir intins si sa scapam de braconieriiiiii.

Scrie răspuns