Vobler sau lingurita dak e vorba de clean?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Motanelcd
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 25 Iun 2005, 19:03
Localitate: oradea

Vobler sau lingurita dak e vorba de clean?

Mesaj de Motanelcd » 25 Iun 2005, 19:37

Eu pana acum am prins ffff mult clean la linguritza si nici macar unul la vobler si nu stiu de ce.......uitandu-ma pe forum am vazut ca dak e vorba de clean cei mai multi folosesc voblerul si le intra!!!!eu dau la clean mai mult in ape curgatoare si niciodata nu am incercat in balti!!!oare voblerul intra mai mult la balti???????astept opinii!!!!!ms
??

Avatar utilizator
Dreamer
Moderator
Moderator
Mesaje: 742
Membru din: 20 Mai 2005, 14:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dreamer » 25 Iun 2005, 20:10

Salut
Eu nu am pescuit la clean pe lac, doar pe rau si am prins f bine si la rotativa si la vobler, in skimb capturile mai mari au venit la vobler....
asta nu inseamna ca e o regula, s-au prins cleni mari si la rotative.
voblerele care au prins cel mai bine au fost modele fat, de 2-4 cm, plutitoare ce evolueaza la minim 1 m adancime, culori de la verde, galben ..pana la argintiu

P.S. : daca ai rabdare sa cauti pe forum ai sa mai gasesti multe topicuri legate de pescuitul cleanului cu naluci

Fir Intins !!!! 8)

Motanelcd
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 25 Iun 2005, 19:03
Localitate: oradea

Mesaj de Motanelcd » 25 Iun 2005, 20:19

mersi k ai raspuns asa repede si am sa tin cont de sfaturile tale !!!eu am folosit vobler de culoare verde pana in 5 cm max dar dupa cum ti-am mai spus nimic....in schimb la rotative folosesc doar culoarea galbena!!!!la culoarea argintie nu mia intrat niciodata cleanul ci doar stiuca!!!
??

Avatar utilizator
Dreamer
Moderator
Moderator
Mesaje: 742
Membru din: 20 Mai 2005, 14:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dreamer » 25 Iun 2005, 20:32

Vezi ca si voblerul trebuie recuperat intr-un mod anume: avand in vedere ca e plutitor il recuperezi pana simti ca atinge substatul dupa care il lasi sa se ridice cam juma de metru, dupa care iar recuperezi firul, ...ai prins ideea :wink:
de obicei cleanul urmarea voblerul si il ataca atunci cand se apropia de mal, am avut atacuri si la juma de metru de mal :shock:

Avatar utilizator
ionutz_gr
senior
senior
Mesaje: 473
Membru din: 29 Apr 2004, 19:34
Localitate: Bacau
Contact:

re

Mesaj de ionutz_gr » 25 Iun 2005, 21:14

In privinta cleanului e greu de spus care e cea mai indicata momeala : voblerul sau lingurita. Eu am prins foarte bine la amandoua...iar cel mai mare l-am prins la un vobler salmo hornet de 2,5 cm floating....dar nici linguritele nu m-au dezamagit...Probabil nu ai ales bine modelul de vobler...marime culoare...adancimea max la care se duce...sau poate nu il recuperezi asa cum trebuie..sunt multe explicatii posibile...Un aspect important pe care l-am observat eu la pescuitul cu naluci este urmatorul : daca prinzi cu o naluca (vobler sau lingurita) prinzi incredere in acea momeala iar pe celelante le privesti cu suspiciune....probabil asta ai facut si tu..ai pescuit mai mult la lingurita..ai prins...si le-ai folosit din ce inn ce mai mult ..in dauna voblerului...Incearca sa dai cu voblerul mai mult timp..si o sa ai succes..daca arunci odata si in timp ce recuperezi iti zici...nu o sa prind nimic cu asta...iar la a doua aruncare il schimbi..nu rezolvi nimic..

Un pont..nu folosi voblere mai mari de 2,5 cm..la cele mai mari trage cleanu mai mare...deci mai rar....


Fir intins
Dupa ce am descoperit ca viata nu are nici un sens, nu ne ramane altceva de facut decat sa-i dam un sens.

Motanelcd
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 25 Iun 2005, 19:03
Localitate: oradea

Mesaj de Motanelcd » 25 Iun 2005, 22:00

da ma sa stii k poate ai dreptate eu am folosit un vobler de 4 cm da nu mai stiu exact de care era....ideea e ca am dat destul de multi bani pe el circa 60.000 si asta acum doi ani!!!!totusi in cercul meu de prieteni daca e vorba de clean majoritatea se risca la lipitoare!!si le iese fff bine...de fapt in zona in care pescuiesc eu nimeni nu prea da la vobler si nu stiu de ce......va trebui sa ma sfatuiesc cu aia mai varstnici pt ca ei cunosc f bine locurile si poate ma lamuresc si pe mine in privinta asta!!!totusi nu mia raspuns inca nimeni la intrebarea cum se descurca voblerul in balti unde apa e mai adanca...!!
??

Aquaro Angler
veteran
veteran
Mesaje: 557
Membru din: 10 Iun 2005, 02:35

Mesaj de Aquaro Angler » 25 Iun 2005, 23:19

Motanelcd scrie: nu mia raspuns inca nimeni la intrebarea cum se descurca voblerul in balti unde apa e mai adanca...!!
In baltile cu apa adanca cred ca voblerele usoare si plutitoare nu ar fi foarte eficiente, ar fi mai bune voblerele mai grele care se scufunda sau rotativele. In plus fiind mai grele pot fi lansate la distante mai mari decat nalucile mai usoare.

Avatar utilizator
ionutz_gr
senior
senior
Mesaje: 473
Membru din: 29 Apr 2004, 19:34
Localitate: Bacau
Contact:

re

Mesaj de ionutz_gr » 26 Iun 2005, 14:30

Pescuitul cleanului in acumulari adanci dupa parerea mea este diferit de pescuitul pe un rau...


Asta deoarece cleanul nu e un peste cu o fire definita (gen crap ..caras care stau in marea majoritate pe fund)...


Poate intr-o zi mananca la suprafata si atunci trebuie cautat cu lingurite usoare...daca mananca pe fund...fara vobler nu se poate (parerea mea)...
pescuitul pe fund cu lingurite grele nu mai are farmec (iar parerea mea)..

Iar daca mananca intre ape trebuie adaptat stilu la aceste cerinte..

Eu cand ma duc la pescuit parcurg urmatorii pasi:

-incep cu linguri usoare si dau la suprafata...daca nu trage...le las sa cada mai mult sau le schimb cu unele mai grele si dau intre ape...si tot asa pana ajung sa dau pe fund (cu voblere)


Toate cele bune...fir intins
Dupa ce am descoperit ca viata nu are nici un sens, nu ne ramane altceva de facut decat sa-i dam un sens.

Dady
veteran
veteran
Mesaje: 544
Membru din: 17 Oct 2004, 08:42
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de Dady » 26 Iun 2005, 19:51

Deosebit de interesante consideratiile vobler-rotativa. In primul rind lasind discutia ca produc voblere de mai multi ani in coace, inca nu am gasit explicatia de ce plutitor si de ce nu. Sincer eu folosesc scufundabile cu mare succes si as vrea sa ma invete cineva avantajele plutitorului, in afara de unul pe care -l speculez numai in situatii limita.A doua parere proprie este ca la rotativa cam in jur de o luna se prinde bine, perioada in care se prinde si la vobler, de fapt. Voblerul are avantajul de a da peste chiar pe gheata.Cine pescueste cu vobler o perioada de timp si incepe sa intre in tainele acestui minunat pescuit, va veni cam greu la rotative, sau de loc. Fire distruse prematur, inele, vergi etc, pagube care aparent se motiveaza ca sint neglijabile avind invedere faptul ca rotativele sint mai ieftine ca voblerele. Nu cred ca treburile stau chiar asa. Voblerul pe linga eficienta este si foarte economic in utilizare in sensul ca nu este distrugator al tehnicii folosite. Bine, cu timpul experienta va spune cuvintul si vei reusii sa intelegi voblerul cind cum si de ce trebuie acela si nu altul. Perseverenta este mama reusitei. In legatura cu pescarii experimentati in voblerit, sa sti ca nu stati rau la Oradea, in caz ca nu-i cunosti pot sa te ajut sa intrii in relatie cu acestia.
Dady

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 29 Iun 2005, 12:39

Dupa ce am descoperit voblerele am lasat rotativele deoparte. Apoi am descoperit musca!

Scrie răspuns