Vobler pt. clean DA sau NU

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Vobler pt. clean DA sau NU

Mesaj de OvidiuRus » 07 Noi 2007, 15:54

vobler strike pro , http://www.totalfishing.ro/vobler-strik ... -2468.html ce parere aveti cam obez pt clean ? nu am pescuit cu el inca dar mi se pare cam neadecvat pt. domnu` clean , a-ti prins careva cu modelul asta sau cel putin de la Strike ?

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 07 Noi 2007, 16:33

Baga-l in apa, nu mai sta pe ganduri.

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 07 Noi 2007, 16:34

vreau pareri ca iti dai seama ca il bag da daca nu iau nimic sa nu-l arunc in trusa si sa nu il mai montez veci . :D ai luat la el ?

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 07 Noi 2007, 16:43

daca era la 3 cm cred ca era mai bun. mie mi se pare putin cam mare... dar nu stiu ce animale ai tu prin zona :)
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 07 Noi 2007, 16:53

oioioi nu aia e problema ca animale sunt numa ca problema e urmatoarea: daca cade doza asta de bere scoate apa din somesh :)) , mie mi se pare foarte foarte FAT , weekendul asta il incerc , io zic ca ar mere la stiuk da nu mai este pe somes .

Pose
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 148
Membru din: 19 Noi 2006, 14:14

Mesaj de Pose » 07 Noi 2007, 19:20

eu am luat la modelul ala, si mai sunt vreo 2 culori pe care le manaca cleanul, treaba este ca nu e foarte porductiv, dar cand intra te trezesti cu animale. (In ce zona a somesului te duci?)
daca ma gasesti singur pe o insula pustie.....inseamna ca am plecat la pescuit

Pose
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 148
Membru din: 19 Noi 2006, 14:14

Mesaj de Pose » 07 Noi 2007, 19:22

am uitat sa precizez cel mai productiv la cleanul de pe somes mi s'a parut un hornet floating de 3,5 fire tiger, dar depinde ce lanseta ai...fiind usor nu prea il lasezi bine. http://www.totalfishing.ro/salmo-hornet ... p-123.html
daca ma gasesti singur pe o insula pustie.....inseamna ca am plecat la pescuit

pilula
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 233
Membru din: 23 Sep 2005, 00:30
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de pilula » 07 Noi 2007, 21:04

horneturile de la salmo mi-au parut niste voblere excelente ptr clean....in special cele de 2,5 cm.........cel putin ''D" -ul(ala albicios parca....nu mai pescui de mult timp cu ele).....era moartea clenilor.....iar mergea foarte bine "trout-ul".....niste voblere excelente ptr clean in special....sint convins ca prind si salau(kiar daca au 2,5 cm).....si kiar foarte bine....modelul pe care Ovidiu l-a probat sau nu, nu imi inspira prea multa incredere...poate se prinde cu el.....poate nu......depinde aici de multi parametri....oricum merita si acest model incercat....nu se stie niciodata
Pilly

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 07 Noi 2007, 21:30

da...bagal in apa si vezi...cu toate k iti recomand mai degraba un bug's eye de la c'ultiva :wink:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 07 Noi 2007, 21:38

Vobleru ala nu e prea mare si nici prea FAT pt. clean. Nu am in trusa modelul respectiv, deci nu pot sa afirm ca fix "ala" prinde.
In schimb am prins ceva cleni cu voblere fat, cu bile de marime similara. Culmea, pe vreme frumoasa si apa limpede, cand te-ai fi asteptat conform teoriei sa pape numa fineturi. Clean nu inseamna neaparat voblere cat bobu de fasole si fir ultra subtire.
Am un prieten care prindea numa barosani, cu atacuri de stop cardiac cu o grosolanie de vobler gras ca un broscoi, cu barbeta taiata, ca sa evolueze balanganind pe la suprafata, pe sub pomi.
ca iti dai seama ca il bag da daca nu iau nimic sa nu-l arunc in trusa si sa nu il mai montez veci .
Asta e o greseala. Daca nu ai prins odata cu o naluca nu inseamna ca nu o sa prinzi niciodata cu ea. Evident cu conditia sa o mai folosesti din cand in cand :lol:

Scrie răspuns